loading
close
Dolar: 3,76 TL
Euro: 4,67 TL
Sterlin: 5,28 TL
SON DAKİKALAR

'Kanser ilaçları ücretsiz değil mi?'

'Kanser ilaçları ücretsiz değil mi?'
Tarih: 20.03.2017 - 15:55
Kategori: Sağlık & Yaşam

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, yurtdışından kanser ilacı getirmek zorunda kalan ancak ilaç parasını SGK’dan tahsil edemediğini meclis gündemine taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, yurtdışından kanser ilacı getirmek zorunda kalan ancak ilaç parasını SGK’dan tahsil edemeyen bir vatandaşın isyanını meclis gündemine taşıdı.

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm yöneticilerin, kanser ilaçlarının devlet tarafından, vatandaştan herhangi bir para alınmadan karşılandığını defalarca açıkladığına değinen Çamak, “Ancak uygulamada bazı vatandaşların kanser ilaçlarına bedava ulaşmakta zorlandıkları, özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hastalara büyük zorluklar çıkardığı gözlenmektedir” dedi.

Kendisine ulaşan E.Y isimli akciğer kanseri hastasının durumunu gündeme getiren Çamak, “Vatandaşın, Sağlık Kurulu raporuna ve Sağlık Bakanlığı’nın da onayına rağmen, tedavisi için yurtdışından getirttiği Optivo isimli ilacın bedelini Sosyal Güvenlik Kurumu aylardır ödememektedir. Söz konusu vatandaşın, Sağlık Bakanlığı’nın izni, ilacın faturası, ilaç kutuları ve reçeteyi de ekleyerek 23 Mayıs 2016 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na verdiği 7430387 kayıt numaralı dilekçesine de yaklaşık 10 aylık bir süre geçmiş olmasına rağmen herhangi bir yanıt verilmemiştir” ifadelerini kullandı.

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

“-Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), E.Y isimli vatandaşın talebini şimdiye kadar niçin karşılamamış ve başvurusuna 10 aya yakın bir zamandır niçin yanıt verilmemiştir?”

“-SGK’nın söz konusu vatandaşın talebini şimdiye kadar karşılamama nedeni nedir? Yurtdışından ithal edilen ilacın bedeli söz konusu vatandaşa ne zaman ödenecektir?”

“-Tüm kanser ilaçlarının ücretsiz olarak karşılanacağına ilişkin kamuoyuna yapılan açıklamalar gerçek dışı mıdır?”

Vişne Haber Ajansı

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları