Kapat
facebook icon twitter icon
 
Istanbul Gercegi
Şırnak'ta zırhlı polis aracı dört yaşındaki çocuğu ezdi Zırhlı polis aracı dört yaşındaki çocuğu ezdi
Bora Gezmiş: Onların söylemeleriyle ne Deniz yücelir ne de Deniz'in değeri kaybolur 'Deniz'i değerlendirecek olan halkımızdır'
Esad: Savaşın sona erdiğini söylemek gerçekçi değil 'Savaşın sona erdiğini söylemek gerçekçi değil'
   Yazarlar
Atatürk’ün Çiftlikleri
Av. Zühal Sirkecioğlu Dönmez; Atatürk’ün kurduğu çiftlikleri, kendi çiftlikleri gibi gören yöneticiler her dönem var oldu. Ankara’daki Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin başına gelenleri bilmeyen yok.
 
Tarih: 19.09.2016 - Saat: 18:46:12
 
Atatürk’ün kurduğu çiftlikleri, kendi çiftlikleri gibi gören yöneticiler her dönem var oldu. Ankara’daki Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin başına gelenleri bilmeyen yok. Bu çiftliklerden biri de Yalova’dadır. Atatürk burayı çok sever, arazi satın alıp çiftlik kurar, 1937 yılına kadar kendisi işlettikten sonra "tarım yapılması ve hilesiz meyve yetiştirilmesi" için halka bağışlar. Bu en küçük ilimizin (yüzölçümü 847 km2) oldukça büyük bir kısmını kapsayan Atatürk Tarım İşletmeleri arazileri her daim gözdedir. Haliyle nasıl etsek de el koysak çalışmaları da her daim vardır. 

El koymanın geçmiş 10 yılının hikayesi şöyledir: Yüksek Planlama Kurulu tarafından 14/03/2005 tarihinde Yalova TİGEM’in tasfiyesi kararı alınmıştı (bu süreçte işletme arazilerinin, turistik tesise dönüştürülmesi için Dubai İslam Bankası‘na tahsis edileceği ileri sürülmüştü). YPK‘nın bu kararı, Bursa 2.İdare Mahkemesinin, 26.12.2006 tarih ve E.2005/1080, K.2006/2562 sayılı kararıyla iptal edildi, iptal kararı Danıştay 10.Dairesinin 31.10.2007 tarih ve 2007/2287 Esas sayılı kararıyla Onandı. Toprağı korumanın bir ulusun onuru olduğu vurgulanan mahkeme kararında, İdarenin tasfiye yerine, Anayasa hükümleri uyarınca "toprağın verimli olarak işletilmesini korumak ve geliştirmek" için gerekli önlemleri alması gerektiği belirtildi. 

Böyle kararları idare hiç sevmez, nitekim fazla bekletmedi. 12.8.2008 tarihinde Özelleştirme Yüksek Kurulu, işletme TİGEM‘de kalacak şekilde, arazilerinin bir yıl içinde özelleştirilmesi kararını aldı. Bu karar da Danıştay 13.Dairesinin 28/05/2010 tarih, E.2008/11670 K.2010/4439 sayılı kararı ile iptal edildi. 

Yani efendim arazi halen TİGEM bünyesinde ama TİGEM’in internet sitesinde işletmeler arasında bulunmuyor. Yargı kararları nedeniyle satılamayan arazinin kiralandığına dair bilgi de sitede yer almıyor. Araziyi 30 yıllığına kiralayan Yalova Garden isimli şirketin internet sitesinde ise şöyle bir bilgi yer alıyor: 28 Haziran 2013 tarihinde kurulan şirketimiz, 21 mart 2013 tarihinde Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden Yalova Tarım İşletmesine ait 30 yıllığına kiraladığı 1541 dönüm arazi üzerinde üretim faaliyetlerine başlamıştır (aynen alıntıdır, cümle düşüklükleri şirkete aittir). Daha kurulmamış şirkete nasıl kiralandığının bir açıklaması vardır elbet. 

Hem zaten TİGEM içinde bulunan 37.5 dönümlük ağaç müzesi (Arboretum) arazi de belediye tarafından turizm tesisi yapılmak üzere satılıyor. Uzun hukuki açıklamalar yapmadan kısaca özetleyeyim: Hani darbe öncesi basında yer alan TİGEM Arazilerinin Krala satışı haberlerine konu olan yer var ya, 90 lı yıllarda nasılsa belediyeye geçmiş. 2013 yerel seçimlerinden çok az önce alelacele meclis kararları alındı ve 1/1000 lik imar planıyla turizm tesis alanı olarak belirlendi. Arazi ifraz edilerek otel vs. yapılacak. 2013 yerel seçiminde hani 1 oyla partiler arasında gidip gelen sonunda ana muhalefet partisinde kalan başkanlık var ya, talep edilmesine rağmen bu kararlardan vazgeçmedi (belediyenin 3/7/2014 t.5453 s.yazısı). Atatürk’ün vasiyetine uygun kullanılması gerektiği konusunda bir adım atmadı ve hatta meclis kararlarının iptali için açılan davada Metin Günday’dan para karşılığı hukuki mütalaa aldı. E ne de olsa idarenin sürekliliği ilkesi var, sosyal demokratlar da bu ilkeye uyar!. 

Sonuç olarak efendim, -her partiden- Belediye başkanlarımız çok çalışkan, aldıkları kararlarla Atatürk’ün çiftliklerini öyle bir ranta boğuyorlar ki.. Hani çocuklara yaptığımız bir oyun vardı; sonunda inek nerde diye sorulur, dağa kaçtı cevabı gelir. 

dağ nerde?
yandı, bitti, kül oldu.
Atatürk’ün çiftlikleri de aynen böyle yok oldu. Peki bunun hesabını kim soracak?!..

Av. Zühal Sirkecioğlu Dönmez

Etiketleme: türkiye gerçeği,vişne haber ajans,vişne ajans, istanbul gerçeği, türkiye haberleri, son dakika haberler, istanbul haberleri, sondakika, Av. Zühal Sirkecioğlu Dönmez, Atatürk’ün Çiftlikleri

Yorumlar
Bu Haber Hakkında Yorum Yok.Yorumlarınızı Yazınız.
 


  Yazarın Diğer Yazıları
Atatürk’ün Çiftlikleri ...
Baro Seçimleri Üzerine Birkaç Söz ...
Baro Seçimleri Üzerine Birkaç Söz ...
Ağlama Anne ...
Kır Kalemi Kes Cezamı ...
  Site Yazarları
İmambakır Üküş
İmambakır Üküş: Ataşehir'deki olay Battal İlgezdi değil CHP'ye saldırı olayıdır
Prof.Dr. Ahmet Özer
Giderem Van'a doğru
Atay Sözer
Man Adası Reza'ya karşı
Dr. Dursun Kırbaş
İktidarın ayırdına varamadıkları
Turgut Ünlü
10 Ağustos bana göre Çanakkale zaferi olarak kutlanmalı
Ahmet Kale
Suat Şükrü Kundakçı'nın Ardından
Erol Kızılelma
CHP, bir geniş cephe partisine evrilebilir mi?
Prof. Dr. Birgül Ayman Güler
Birgül Ayman Güler: Yönetim sistemimiz hangi model?
Necdet Pamir
Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?
Ahmet Tatar
Ahmet Tatar: FETÖ davaları rotasından çıkmış ve ciddiyetsiz
Av. Zühal Dönmez
Atatürk’ün Çiftlikleri
Ömer Faruk Eminağaoğlu
Ömer Faruk Eminağaoğlu'dan istifa eden belediye başkanları hakkında suç duyurusu
Yaşar Seyman
Yaşar Seyman; Kadınlar seçme şampiyonu
Yılmaz Özdemir
O'na Saldırmak
 
@ Copyright İstanbul Gerçeği | Tüm Hakları Saklıdır.  Künye - İletişim