loading
close
Dolar: 3,76 TL
Euro: 4,67 TL
Sterlin: 5,28 TL
SON DAKİKALAR

Cenazeye ırkçı saldırıya Kılıçdaroğlu’ndan ilk yorum: İnsanlık dışı

Cenazeye ırkçı saldırıya Kılıçdaroğlu’ndan ilk yorum: İnsanlık dışı
Tarih: 14.09.2017 - 12:15
Kategori: Gündem

CHP lideri Kılıçdaroğlu, HDP'li Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenaze töreninde yapılan ırkçı saldırı sonucu defnedildiği mezardan çıkarılmasıyla ilgili ''İnsanlık dışı. Böyle bir şeye tarihte ne tanık olduk, ne duyduk'' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklu HDP Eş genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un hayatını kaybeden annesi Hatun Tuğluk’un Ankara İncek’teki cenaze töreninde yapılan ırkçı saldırı sonucu defnedildiği mezardan çıkarılmasıyla ilgili “İnsanlık dışı. İnsanlığımızı kaybediyoruz” dedi.

Cumhuriyet'ten Çiğdem Toker'e konuşan Kılıçdaroğlu, olayın sorumlusunun hükümet olduğunu söyledi ve “Sorumlu hükümet, çünkü devleti kin ve düşmanlıkla yönetiyorlar” ifadesini kullandı.

Tarım Çalıştayı için gittiği Balıkesir yolunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu’nun dün gece meydana gelen cenazeye ırkçı saldırıyla ilişkin soruya ilk tepkisi “insanlık dışı” oldu. CHP lideri sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yapılan insanlık dışıdır. En büyük tepkiyi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın vermesi lazım. Başbakanın Cumhurbaşkanın çıkıp 'bu yapılan insanlık dışıdır' demesi lazım. Defnedilen bir kişinin defnedildiği yerden tepkiler üzerine alınıp başka bir yere götürülmesi olayının bir başka örneğine tarihte ne tanık olduk ne duyduk.”

"SORUMLUSU HÜKÜMET"

Kılıçdaroğlu, “toplumun bu kadar korkunç bir hale nasıl geldiği” sorusuna ise şu karşılığı verdi:

“Bunun sorumlusu hükümet. Toplumu bu noktaya kim taşıyor, ülkeyi yönetenler laf ettiler mi. Yanlıştır dediler mi, kutuplaştırma açısından yapmayın etmeyin dediler mi?”

Kılıçdaroğlu, Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada olayın “sataşma” diye nitelenmesi konusunu da şöyle değerlendirdi:

“Valilik hükümetin talimatı üzerine açıklama yapan bir makam. Valiliğe şöyle bir açıklama yapın demişler. Olayın kamuoyunun belleğinde biraz sıradan rutin biçimde yer alması için yaptırmışlar.”

ÇANAKKALE ÖRNEĞİ

“Bakın Çanakkale’de bize karşı silah çeken, askerlerimizi şehit edenlerin mezarları orada. Ve biz o mezarlara saygı gösteriyoruz. Atatürk o mezarlar için ölenlerin annelerine diyor ki “onlar bizim bağrımızda, bizim çocuklarımız. Devlet dediğimiz işte budur. Devleti kinle, öfkeyle gerginlikle düşmanca yönetiyorlar. Düşmanlık yaratarak yönetiyorlar.”

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları