loading
close
Dolar: 5,35 TL
Euro: 6,10 TL
Sterlin: 6,94 TL
SON DAKİKALAR

Erdoğan'ın başdanışmanı: Enflasyonla mücadele seçimden sonra!

Erdoğan'ın başdanışmanı: Enflasyonla mücadele seçimden sonra!
Tarih: 16.05.2018 - 15:41
Kategori: Ekonomi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) enflasyonla mücadelesini, 24 Haziran 2018'de yapılacak cumhurbaşkanlığı ve genel milletvekili seçimleri sonrasında yapacağını söyledi.

Reuters'a konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem'in  ekonomi politikası ile ilgili açıklamalarından satırbaşları şöyle:

-"İngiltere'de iş/finans çevreleriyle yapılan görüşmeler olumlu geçti, katılımcılarda Türkiye'nin gidişatına ilişkin tereddüt görmedim.

-Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan faizlerin düşürülmesi konusundaki görüşlerinde bunun piyasa koşullarında ve gerekli şartların sağlandıktan sonra olacağını belirtti.

-Düşük faiz gerekli şartlar sağlandıktan sonra hedeftir, faiz talimatla düşmez, Erdoğan'ın da vurguladığı üzere koşullar oluştuğunda düşer.

-TCMB elindeki araçları gerektiğinde kullanma özgürlüğüne sahiptir. Cumhurbaşkanımızın da görüşü bu yönde.

-Enflasyonun düşürülmesi en önemli önceliklerimizdendir, hükümet TCMB'yi enflasyonla mücadelede destekleyecek adımları seçimlerden sonra hızla devreye sokacaktır.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz vurgusu 7 Haziran'a (PPK) değildir, cumhurbaşkanının söylediği faizlerin bir hedef olarak düşürülmesi gerekliliğidir.

-Para ve maliye politikasının ortaklığı esastır."

Erdoğan, "Merkez Bankası, yürütmenin başının sinyallerini bir kenara koyamaz" demişti.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları