loading
close
Dolar: 3,79 TL
Euro: 4,66 TL
Sterlin: 5,30 TL
SON DAKİKALAR

Karatay'dan 'GDO' açıklaması: Kesin olarak söylüyorum; ekmek yemeyin

Karatay'dan 'GDO' açıklaması: Kesin olarak söylüyorum; ekmek yemeyin
Tarih: 20.03.2017 - 17:27
Kategori: Sağlık & Yaşam

Prof. Dr. Canan Karatay, 'GDO'lu ekmek haberleriyle ilgili yaptığı açıklamada, ''Ekmek Türkiye'de 1950'lerden sonra hayatını kaybetti. Buğdayın kendisindeki guleten, lektün proteini o kadar tehlikeli ki. Kesin olarak söylüyorum; ekmek yemeyin'' dedi.

Prof. Dr. Canan Karatay, GDO'lu ekmek haberleriyle ilgili konuştu. Adana’da bir firmanın fırınlara sattığı, ekmeği olduğundan hacimli gösteren ve geç bayatlatan katkı maddesinden GDO’lu soya çıktı. Sık sık 'ekmek yemeyin!' uyarısında bulunan Karatay, GDO'nun zararlarına değindi.

'Soya, meme kanserinin ve kısırlığın sebebi'

Canan Karatay, "Ucuz olsa dahi yemememiz lazım. Çünkü içinde çok katkı maddesi, kimyasallar var. Tarım Bakanlığı'nın izniyle bütün unlara yüzde 10 katkı maddesi koymak zorundayız diyor uncular. Bunun üzerine bir de GDO çıktı. İthalatına izin veriliyor, yazık. Ülkemizde GDO'suz her şeyi yetiştirebiliriz diye düşünüyorum. Bunun mücadelesini veriyorum. GDO'lu yiyecekler bilhassa soya mutlaka GDO'lu oluyor, çok tehlikeli. Her türlü hazır yiyeceğin içinde bulunuyor. Soyada yalancı östrojen var. Bütün hastalıkların sebebi, başında da meme kanserinin ve kısırlığın sebebi" diye konuştu.

'Ekmek Türkiye'de 1950'lerden sonra hayatını kaybetti'

Karatay, şöyle devam etti: "Yalnız GDO değil. Ekmek Türkiye'de 1950'lerden sonra hayatını kaybetti. Buğdayın kendisindeki guleten, lektün proteini o kadar tehlikeli ki. Lektün proteini insülin hormonu salgılatıyor, şeker hastalığı, karaciğer yağlanması yapıyor. Lektin denilen protein hazmolduğu zaman aynı boğmaca virüsüne benzer bir formüle dönüşüyor. Çocuklarda öksürüğün sebeplerinden biri de budur."

'Kesin olarak söylüyorum; ekmek yemeyin'

Ekmek tüketiminin kesinlikli bitirilmesi gerektiğinin altını çizen Canan Karatay, "Yüzde 10 katkı maddesinin içinde bromür var, ağır metaldir. Bütün canlılar için tehlikelidir. Kesin olarak söylüyorum; ekmek yemeyin. Geleneksel buğday kalmadı. Ben senelerdir söylüyorum. İran'da geleneksel ekmek yalnız lavaştır halkımızı kandırmayalım. Hakiki besin vücuda girecek. Sağlıklı karbonhidrat yiyeceğiz. Kuru fasülye, mercimekte de vardır. Yumurta en önemli besindir" diye konuştu.

Hürriyet

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları