loading
close
Dolar: 5,31 TL
Euro: 6,01 TL
Sterlin: 6,88 TL
SON DAKİKALAR

TMMOB: AKM Cumhuriyet mirasıdır, yıkılmamalı, kültür sanat hayatımıza kazandırılmalıdır

TMMOB: AKM Cumhuriyet mirasıdır, yıkılmamalı, kültür sanat hayatımıza kazandırılmalıdır
Tarih: 13.02.2018 - 18:36
Kategori: Şehir

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, AKM'nin yıkılmasına tepki göstererek bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, "Derhal onaylı restorasyon projesi uygulamaya sokularak bu kültür ve tarih yıkımına son verilmeli, Atatürk Kültür Merkezi  özgün yapısı  ve çevresiyle toplumun hizmetine sunulmalıdır. AKM’yi  yıkıma terk etmek de yıkmak da suçtur!" denildi.

TMMOB tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"Modern Türkiye Mimarlığının en önemli simge yapılarından biri olan AKM’nin kamuoyundan gizlenerek yıkımına başlandığı öğrenmiş bulunuyoruz.

Mayıs 2008’den itibaren tüm sanat etkinlikleri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından  durdurularak yıkıma terk edilen AKM’nin; aslına uygun restorasyonu için yıllardır kamu idareleri nezdinde yaptığımız uyarılar ve suç duyuruları işleme konmamış, hukuk ve yargı kararları yok sayılmıştır.

Yıkımının önünde engel  olarak  görünen  ‘1. Grup Anıtsal  Yapı’  tescilinin iptal kararı, Odamızca yargıya taşınmış ve henüz sonuçlanmamış iken fiili durum yaratmayı hedefleyen bu yıkımı şiddetle kınıyoruz.

Cumhuriyet dönemi simgesel yapılarının çağdışı bir yönetim anlayışının hedefi haline geldiği ve sistematik bir şekilde yok edildiğinin örneklerinden birini daha AKM’nde yaşıyoruz.

AKM, birçok kültür, sanat ve toplumsal etkinliğe ev sahipliği yapmış, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı ile bütünleşmiş, tarihi, yaşanmışlıkları, özgünlüğü ve mimari kimliği gibi taşıdığı değerler itibarı ile  ‘1. Derece Kentsel Sit Alanı’nın parçası olarak hala ‘1. Grup Tescilli Kültür Varlığı’dır.

AKM yıkıma terk edilerek, yıllardır dünyanın gözü önünde tarihe, kültüre , sanata, topluma ve hukuka karşı taammüden suç işlenmektedir.

Derhal onaylı restorasyon projesi uygulamaya sokularak bu kültür ve tarih yıkımına son verilmeli, Atatürk Kültür Merkezi  özgün yapısı  ve çevresiyle toplumun hizmetine sunulmalıdır.

AKM’yi  yıkıma terk etmek de yıkmak da suçtur!"

Kaynak : Vişne Haber Ajansı

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları