loading
close
Dolar: 5,35 TL
Euro: 6,10 TL
Sterlin: 6,94 TL
SON DAKİKALAR

Trump'ın Erdoğan'dan istediği Papaz Brunson hakim karşısına çıkıyor

Trump'ın Erdoğan'dan istediği Papaz Brunson hakim karşısına çıkıyor
Tarih: 16.04.2018 - 09:51
Kategori: Gündem

İzmir'de, PKK ve FETÖ adına suç işlediği iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis istenen ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson'ın yargılanmasına bugün başlanacak.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşmada Andrew Craig Brunson, 'örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği' gerekçesiyle 15 yıla kadar, 'Devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek' suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanıyor.

Hürriyet'ten Banu Şen'in aktardığına göre davanın görüleceği İzmir Şakran T Tipi Kapalı İnfaz Kurumu Kampusü'nde geniş güvenlik önlemleri dikkat çekti. Güvenlik önlemlerinin sebeplerinden birisi de Kuzey Karolina’dan Senatör Thom Tillis ve Ambassador at Large Religious Freedom Sam Brawnback da izleyiciler arasında yer alması.

Tercüman eşliğinde savunma yapacak olan Brunson hakkında hazırlanan iddianamede, "Brunson'ın din adamı görüntüsü altında terör örgütleri PKK ve FETÖ adına suç işlediği ve bu örgütlerin genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, bu örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı" iddia edilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Brunson'ın iadesini istemişti.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları