loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li belediyeler peş peşe açıklama yaptı: Havai fişek kullanımını yasakladılar

CHP'li belediyeler peş peşe açıklama yaptı: Havai fişek kullanımını yasakladılar
Tarih: 09.07.2020 - 16:59
Kategori: Gündem

CHP'li belediyeler bundan sonra etkinliklerinde havai fişek kullanmayacaklarını açıkladı.

CHP'li belediyeler bir süredir tartışılan ve kullanımına son verilmesi çağrıları yapılan havai fişeklerle ilgili karar aldı. Çok sayıda CHP'li belediye bundan sonra etkinliklerde havai fişek kullanmayacaklarını açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabından İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bundan sonra etkinliklerimizde havai fişek gösterisine yer vermeyeceğiz" dedi.

Soyer, şu bilgiyi paylaştı:
"Özel gün kutlamalarını tüm görkemiyle sürdüreceğiz.Ancak beş dakikalık gösterinin bize vereceği keyif yüzünden canlıların ölmesine, doğanın kirlenmesine müsaade etmeyeceğiz." 

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, havai fişek kullanımının yasaklanmasına ilişkin belediye meclisinde karar alındığını duyurdu

Kerimoğlu, "Her canlının yaşam hakkına saygılı olmayı ilke edindiğimiz Bakırköyümüzde, çevreye ve insana da zararı ortada olan havai fişeklerin kullanımını yasaklayan teklifi Bakırköy Belediye Meclisimizde oy birliği ile kabul eden tüm siyasi parti meclis üyelerine teşekkür ederim" dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bundan sonra hiçbir etkinlikte havai fişek kullanmayacaklarını açıkladı. Gürkan diğer belediyelere de çağrı yaparak, "Edirne Belediyes olarak hep doğaya saygılı ve korumacı olduk. Bu günden sonra artık hiç bir etkinliğimizde havai fişek kullanmayacağız.Tüm belediyelerimize çağrı yapıyorum; hiç bir etkinlikte havai fişek kullanmayalım" dedi.

İstanbul ve Ankara Büyükşehir belediyeleri de havai fişek kullanmama kararı aldı.

Gazeteci Candaş Tolga Işık, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın konuya ilişkin açıklamalarını paylaştı.

İmamoğlu, "Bundan sonra havai fişek görünce aklımıza Sakarya gelecek. Öyle bir acı ki bu hiçkimsenin görmek isteyeceğini de sanmıyorum. Bizim için de bitmiştir. Artık İstanbul'da kullanmayacağız" derken Mansur Yavaş da "Göreve geldiğimizden beri hem emekçi kardeşlerimizin hem de her türlü canlının huzurunu ve güvenliğini gözetmek için hiçbir programımızda zaten havai fişek kullanmıyorduk, bundan sonra da kullanmayacağız" ifadelerini kullandı.

Daha önce pek çok kez çevreye ve hayvanlara zararı nedeniyle havai fişeklerin yasaklanması gerektiğini ifade eden istanbulgercegi.com Genel Yayın Yönetmeni İmambakır Üküş, "Havai fişek olayı artık bitmeli. Çevreye ve kuşlara zarar veren bir uygulama. En azından CHP'li belediyeler buna son vererek örnek olmalı. CHP'li belediyeler havai fişek atılmasını yasaklamalı. Buna harcanan parayla hayvanlara yem alsalar daha hayırlı ve güzel bir iş yapmış olurlar" demişti.

Havai fişek kullanımını yasaklayan ve yasaklanması için ilk meclis toplantısında gündeme alacağını açıklayan belediyeler şöyle:

-Sinop
-Çankaya
-Datça
-Borçka
-Fındıklı
-Kadıköy
-Güzelbahçe
-Ataşehir
-Adalar
-Beylikdüzü
-Sarıyer
-Atakum
-Çukurova
-Kartal
-Beşikdüzü
-Çiğli
-Avcılar
-Muratpaşa
-Karabuun
-Edremt
-Dilkili
-Kumluca

 

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları