loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Engin Altay, 'AKP'de FETÖ'cü varsa ispatlayın' diyen Erdoğan'a belgelerle yanıt verdi

CHP'li Engin Altay, 'AKP'de FETÖ'cü varsa ispatlayın' diyen Erdoğan'a belgelerle yanıt verdi
Tarih: 21.01.2020 - 16:00
Kategori: Siyaset

CHP Grup Başkanvekil Engin Altay, 'FETÖ'nün siyasi ayağını ispatlayın' diyen Erdoğan'a yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması için önerge veren CHP'ye tepki göstermiş, "AK Parti’de, MHP’de bu tür adamlar mı var? Hadi ispatla. Eğer ispatlayamıyorsan bunlar sende... Ya CHP içinde var, ya İP’te var, ya HDP’de var" demişti. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis'te bugün düzenlediği basın toplantısında Erdoğan'a belgelerle yanıt verdi.

Engin Altay'ın açıklamaları şöyle:

15 Temmuz'da milli iradeye, parlamentoya yönelik bir darbe olmuş, tüm uzantıları tespit edilmiş. Ama siyasi merkezleriyle ilgili herkeste bir sessizlik. Siyasi ayak yargı üzerinden açığa çıksa çoktan çıkardı. Demek ki siyasi ayak yargı yoluyla ortaya çıkamıyor. Bu konuda da mı sayın Erdoğan mahkemeye talimat verdi bilmiyoruz. 

Bu işin en büyük mağduru TBMM'dir. Ama bu işe Meclis'i karıştırmayın demek, ipe un sermektir. Bahçeli bu konuda Meclis'i çalıştırmaktan başka çare olmadığını bilmeli. Bahçeli, 'Yurtta Sulh Konseyi'nin üyeleri açıklansın diyor. FETÖ ile ilgili onlarca mahkemede, on binlerce tutatank yapıldı. Hiçbirinde Yurtta Sulh Konseyi ile söz yok. Bahçeli Erdoğan'a sorması gerekenleri bize soruyor. 

AK Parti ve MHP'de FETÖ'cüler var mı, ispatla, diyor. Bu konuda 40 bin örnek buluruz. Sayın Erdoğan biz buluruz da senin talimat verdiğin savcılar, harekete geçme konusunda gözünün içinde bakıyor. 

1. delil: 15.06.2012. Yer, Türk Telekom Arena İstanbul. Recep Tayyip Erdoğan'ın Fethullah Gülen'e övgü ve davet konuşması. 2011'de de Sinan Erdem Spor Salonu'nda benzer konuşmayı yapmıştı.

2. delil: (AKP'li siyasetçilerin Fethullah Gülen'in dizinin dibindeki fotoğrafları da gösterek) Hepsi AK Parti'nin üst düzey yöneticiler. Yer Pensilvanya. Terör örgütü lideriyle görüşülmüş. Terör örgütü lideri önünde neredeyse secde edecek vekiller var.

3. delil:  Metin İyidil davasıyla yeniden gündeme gelen TSK FETÖ Yapılanması Genelkurmay Ana Davası. MİT, Genelkurmay'a İyidil'in FETÖ'cülüğünü belgeleyen rapor gönderiyor. Darbeden önce. Aynı İyidil, MİT'İn raporundan sonra, Ağustos 2015'te EDOK Komutanlığı'na atanıyor. MİT  bu tehlikeli, demiş. Sen ne yapmışsın, en stratejik birime atamışsın. 

Siyasi ayak soruyor ya sayın Bahçeli. Metin İyidil'in EDOK'a atanma belgesinin altında kimin imzası varsa siyasi ayak odur. 

17-25 Aralık operasyonlarından sonra Erdoğan Meclis'e göndermiş. Ben belgeyi Ankara Genelkurmay Başsavcılığı Çatı Davası'ndan aldım. FETÖ'nün 17-25 Aralık operasyonlarından sonra siyasetçilere ordu içindeki düzenlemelere ilişkin 2 kanun çıkarttığı belirtilen iddianamede 37 AK Parti milletvekilinin ismine dikkat çekiliyor. İddianamede örgüt TSK komuta kademeisini en kısa sürede ele geçirmek maksadıyla generalliğe terfi için albaylıkta terfi süresini 4 yıla indirip sırası gelmeyen mensuplarını da terfiye dahil ediyor. Bu şekilde terfi eden Özel Kuvvetler Komutanlıuğını basan Semih Terzi ve Marmaris baskınındaki Gökhan Şahin Sönmez albay oluyor.

Yine delil istiyorsa darbeden sadece 6 ay önce 30.12.2015'te TBMM'ye kanun teklifi geliyor. Alayı AK Partili 40'a yakın vekilin imzasıyla. TSK'da kalmasını istemedeikleri albayları erken emeklilik için teşvik yasası çıkarılıyor. Bu yasayı AK Parti getiriyor. 7 Şubat MİT krizi, 17-25 Aralık yaşanmış, 14 Mart dersaneler olayı yaşanmış, hiçbir ders alınmamış. 

FETÖ'ye siyasi gücünü kullanarak TSK'yı ele geçirmesine yardım eden siyasiler. Al sana delil.

TBMM 26 Temmuz 2016'da bir komisyon kurdu. Bu komisyon çalıştırılmadı. Komisyon dinlenmesi kimseyi dinlemedi. Her şeye rağmen bir rapor toparladı. Sonra başkan, şimdi ortada yok bu başkan, karara ek yaptı. CHP buna ek muhalefet şerhi yolladı. Siyasi ayak aranıyorsa bu ek raporda var. Bu rapor 15 Temmuz darbesinin öngörülen ancak önlenmeyen bir girişim olduğunu açıkça deillendiren bir muhalefet şerhiydi. Siyasi ayak arayan Bahçeli'ye sesleniyorum: Bu raporu kim bastırmadıysa siyasi ayak odur, kim bu raporu çaldıysa siyasi ayak odur. TBMM'deki bir komisyon raporunu idari işlem yetkisi olmayan kimse siyasi ayak odur. 

Sayın Bahçeli bir konuda çok haklı. Bahçeli Erdoğan'a dese ki 'Yurtta Sulh Konseyi'nin üyeleri kimlerdir' Bahçeli bize bağıma, Erdoğan'a da bağırma. Gözlerinin içine bak yeter. Devleti, Kılıçdaroğlu mu yönetiyor, Erdoğan mı yönetiyor. Dönemin kimi hükümet yetkilileri ellerinde defter olduğunu, darbe başarılı olsaydı kim başbakan, kim bakan, kim genel müdür olacak, kim TBMM Genel Sekreteri olacak, yazılı olduğunu belli ettiler. Bu liste bizde değil sayın Bahçeli, olsa olsa Erdoğan'dadır.

Sanırım Bahçeli bize yetki verin, Yurtta Sulh Konseyi'ni ortaya çıkaralım, diyor. Buyrun. Yüzlerce mahkemde, binlerce insan yargılanıyor zabıtlarda Yurtta Sulh Konseyi'nin adı geçmiyor. Başka nasıl bir yetki istiyor bilmiyoruz. Bahçeli'nin feryadını haklı buluyoruz. Sadece sesini CHP'ye yükseltmek yerine Erdoğan'ın gözlerine bakmasını bekliyoruz. 

FETÖ ile kategorik değerlendirme mümkün. Çok gizli sırlara sahip FETÖ'cüler var. Bunlar dışarıda. Çok parası olanlar var, bunlar dışarıda. AK Parti üst yönetiminde akraba veya hısımları olan FETÖ'cüler var. Bunlar dışarıda. Kim içeride, parası olmayanlar içeride.

Biz FETÖ'cü oldukları için belediye başkanlığından indirdik, demek yetmez. Güle güle dediği, istifa ettirdiğin adamı yargının önüne atacaksın. Samimiyetine o zaman inanaırım. Ben istifa ettim başkanlıktan, 251 şehit ne olacak? 

Bunlar milletin aklıyla alay ediyorlar. 

Fettah Tamince, parası olanlar kategorisinde. Adil Öksüz çok gizli sırlara sahipler kategorisinde. Damatlar üst düzeyle akrabaları olanlar kategorisinde. Cezaevinde lise talebeleri var.

Erdoğan'ın FETÖ ile mücadele niyeti yoktur. Keyfine, işine göre aldığı kimi kararlar var. FETÖ borsasının bazen manipülasyon baze işlem yapmasını sayın Erdoğan seyretmektedir. Aksi takdirde FETÖ'cü diye indirdiğin belediye başkanını yargıya verirsin. 

17-25 Aralık'tan sonra Pensilvanya'ya aradaki ilişkiyi düzeltmek için kimi gönderdiysen oradan başlayacaksın. 

15 Temmuz darbesinden sonra FETÖ ile ilişkiler noktasında hala birçok siyasi partide bu unsurlar hala var. Belli ki güçlü yerdeler."

Erken seçim yanıtı

Bir gazetecinin erken seçim ile ilgili sorusunu da yanıtlayan Altay, "Bana göre Türkiye seçim koşullarındadır. Türkiye'de ekonomik göstergelere baktığınızda, dış politikalardaki yanlışlara baktığınızda ve yenilenen İstanbul seçimleri sonuçlarına baktığınızda Erdoğan milletten aldığı güveni kaybetmiştir. Biz Erdoğan'a bir seçim baskısı yapmayız ama Sayın Ali İhsan Yavuz'un İstanbul seçimleri ile ilgili bir açıklaması var. Hiçbir şey olmasa da bir şey olmuştur. Türkiye bence bu yükü 2023'e kadar taşıyamaz. Dolayısıyla siyasette her şey mümkün. Hiçbir şey imkansız değildir diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları