loading
close
SON DAKİKALAR

Soygun rekoru!

Melih Aşık
Tarih: 24.03.2022
Kaynak: Melih Aşık - Milliyet

Melih Aşık; Peki, neden Filistin’e karşı İsrail vahşeti sürerken, İsrail yetkilileri hatta İsrail askerlerine karşı en ufak eleştiriye bile yasak uygulanıyor?

Sessiz sedasız bir dünya rekoru kırdık. İki genç, bir bankadan tam 16 milyar lira çekerek hesaplarına geçirdiler, yaklaşık 700 bin lirasını harcadıktan sonra tesadüfen yakalandılar.

Haberi Hürriyet’te Musa Kesler imzasıyla okuduk...

İnanamadık... Telefon açıp Musa’dan ayrıntılarını öğrendik.

Biri diş atölyesinde, öteki benzincide çalışan iki kardeşten Emre Gezer polis ifadesinde olayı anlatıyor:

“Banka hesabımda para kalmamıştı. Hisse senedi hesabından ‘para çek’ yazan menüden para çekmek istedim. Miktar yazma kısmı çıktı. Kafama göre miktar yazdım. Her yazdığım miktar mevduat hesabıma geçiyordu. 60-70 kez bu işlemi tekrarladım. Her defasında talebim gerçekleşti. Hesabımda 16 milyar lira para birikti. Bu paralarla hemen cep telefonu aldım. Ardından bir galeriden BMW almak için 300 bin lira havale yaptım. ATM’den 40 bin lira nakit çektim. Durumu aile büyüklerimize anlattık. ‘Akrabamızdan, komşulardan kimin borcu varsa bize gelsin’ dedik. Borcu olan veya ekonomik durumu iyi olmayan akrabaların hesaplarına para havale ettik.”

Sözü geçen özel ve büyük banka, hesaplardan 16 milyar liranın çekildiğini dört gün sonra fark ediyor! Suç duyurusunda bulunuyor. İki kardeş, Emre ve Recep Gezer aynı gün masaj salonuna giderken araçlarının tesadüfen durdurulup aranması sırasında  yakalanıyorlar. Ve ardından inanılması güç bir yargı kararı: 16 milyar lirayı hırsızlayan iki kardeş mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılıyor. Çünkü ceza yasası “bilişim yoluyla hırsızlık”ta tutuklama öngörmüyormuş! Cezası da zaten beş yıl falanmış. Peki, 16 milyar lira o banka için önemsiz bir rakam mıymış? Hayır. Düşünün ki bankanın geçen yılki net kârı 10.5 milyar lira.

Musa’nın tespitlerine göre... Bunlar amatör çocuklarmış. Eğer profesyonel hırsız olsalar 16 milyar çoktan uçmuş olacaktı. Şaka değil, günlük kurdan tam 1 milyar 80 milyon dolar ediyor. Bugüne dek en büyük banka soygununun Brezilya’nın Fortaleza kentinde yaşandığını ve hırsızların 71 milyon dolar çaldığını ekleyelim.

16 milyar lira dünya bankacılık ve hırsızlık tarihinde bir daha kırılamayacak bir rekor. Böyle bir rekorumuz da oldu sonunda.

META

Batılıların kendi çıkarları söz konusu olunca sergiledikleri ikiyüzlülüğe ilişkin sayısız örnekten biri daha...

Bilindiği gibi Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın arkasındaki yeniden markalaşmış şirket olan META’nın platformlarında Ruslara yönelik şiddet çağrıları ve Putin’e yönelik ölüm tehditlerine izin veriliyor.

Amerikalı bir yazar soruyor:

- Peki, neden Filistin’e karşı İsrail vahşeti sürerken, İsrail yetkilileri hatta İsrail askerlerine karşı en ufak eleştiriye bile yasak uygulanıyor?

Cevap? Yok…

RUHSAL

Montesquieu “Romalıların Çöküşü Üzerine Düşünceler” adlı eserinde diyor ki:

“Sürekli izledikleri gladyatör dövüşleri Romalıları aşırı derecede vahşileştirmiştir. Claudius’un bu tür gösterileri izleye izleye kan dökmeye daha hevesli hale geldiği fark edilir.”

Bu satırları okurken her gece ekranlarda kavga, dövüş, cinayet, vahşet sahneleri izleyen genç insanların psikolojisi aklımıza geliyor.

Mesela dünkü gazetelerde bir haber: İstanbul Sancaktepe’de evin içinde sigara içmemesi için uyarılan Reşit Yüksel adlı genç bıçakla annesini öldürmüş, babası ve iki kardeşini ağır şekilde yaralamış. Her gün buna benzer, sayısız, manyakça cinayet işleniyor. Eskiden var mıydı böyle şeyler?

ZİL

Borcunu ödediği için elektrik sayacı yeniden açılması gereken vatandaşımızın evine ekip gitmiş. Sonrasını şöyle anlatıyor ekibin başı:

“Önceden anlaştığımız saatte adamın evine gittik. Kapıyı açan olmayınca şirkete döndük. Adam iki saat sonra arayıp ne zaman geleceğimizi sordu.

‘Geldik, zile bastık, yoktunuz’ deyince, adam:

‘Sizi memur yapanın’ diye söze başladıktan sonra şöyle devam etti: Zilin elektrikle çalıştığını bilmiyor musunuz be adam!”

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları