loading
close
SON DAKİKALAR

İletişim Yayınları'nın kurucusu Murat Belge mi doğruyu söylüyor, İletişim Yayınları mı?

İletişim Yayınları'nın kurucusu Murat Belge mi doğruyu söylüyor, İletişim Yayınları mı?
Tarih: 24.10.2017 - 16:15
Kategori: Özel Haberler

Osman Kavala'nın Birikim ve İletişim Yayınları'nın 'finansörü olduğuna' dair iddiaları yalanlandı. Ne var ki, bu yayınların kurucusu Murat Belge, 2010'da Osman Kavala'nın İletişim Yayınları'na maddi destek olduğunu açıkça söylediği ortaya çıktı.

Osman Kavala'nın, Birikim ve İletişim Yayınları'nın 'finansörü olduğuna' dair iddiaları yalanlandı. Ne var ki, bu yayınların kurucusu Murat Belge, 2010'da Osman Kavala'nın İletişim Yayınları'na maddi destek olduğunu açıkça söylediği ortaya çıktı. 

İş adamı Osman Kavala, ABD Konsolosluk görevlisi Metin Topuz'la ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınmış, medyada çıkan haberlerde ise Osman Kavala'nın Birikim Dergisi'nin ve İletişim Yayınları'nın finansörü olduğu iddia edilmişti.


Bu konuyla ilgili Birikim Dergisi'nden ve İletişim Yayınları'ndan açıklama geldi. Birikim Dergisi açıklamasında Kavala'nın okuyucu olmak dışında dergiyle herhangi bir bağının olmadığı söylendi. İletişim Yayınları ise şirketlerinin ortaklık yapısının belli olduğunu Kavala'nın İletişim Yayınları'na ortak olmadığı belirtildi.Yalnız açıklamanın aksine İletişim Yayınları'nın kurucularından Murat Belge'nin 2010'da Tuğrul Eryılmaz'a verdiği röportajda Tuğrul Eryılmaz "Osman Kavala maddi destek sağladı öyle mi?" sorusuna M: Belge'nin "Evet" cevabı veridiği sözü yer alıyor. 

O röportajdan bir bölüm şöyle:

‘İletişim Birikim’den doğdu’ diyebilir miyiz?

Ahmet İnsel: Evet.

Genç okurlarımız için doğduğu tarihi söyleyelim.

Ahmet İnsel: Dergi olarak 1975, ondan iki üç sene sonra kitap da yayınlamaya başladı. Mayıs 1980’de sıkıyönetim kararıyla kapatıldı. 60’ıncı sayısında kapatıldı Birikim dergisi. Arkasından birkaç ay sonra darbe oldu. Arkasından da Murat Belge’nin girişimiyle önce bir basın ajansı İMBA (İletişim Merkezi Basın Ajansı) kurulmuştu.

İletişim, Murat Belge’den geldi değil mi, bunu söylemek istiyorsun.

Ahmet İnsel: Tabii. Murat’ın girişimiydi. Ömer o tarihte, 1982 başında yurtdışına çıkmak zorunda kalmıştı. Ben de zaten Paris’teydim. Ama Birikim’deki, buradaki arkadaşlar Murat’ın etrafında önce İMBA’yı kurdular, çünkü basına alternatif bilgi aktaracak bir kanala ihtiyaç vardı. O zamanlar hatırlayacaksınız 1402 Sıkıyönetim Yasası çerçevesinde üniversitelerden atılan hocalar vardı ve YÖK ’ü protesto etmek için üniversiteden istifa eden hocalar vardı.

Yani 12 Eylül’ün bir ürünü aslında, ona duyulan tepkinin bir ürünü.

Ahmet İnsel: İletişim gibi bir yayınevi fikri darbeden önce de vardı bildiğim kadarıyla.

Murat Belge: Ama yani Birikim’in imkanları çerçevesinde ancak düşünülüyordu. İletişim’de Osman Kavala’nın varlığından ötürü farklı oldu.

Osman Kavala maddi destek sağladı öyle mi?

Murat Belge: Evet. Tanırım Osman’ı daha önceden de, kim olduğunu ailesini filan bilmem. Ama tabii Kavala çok meşhur bir isim. Bir akşam odada balık pişireceğim, ızgarayı yakıyordum işte, gazete kâğıdıyla tutuşturacağım, tesadüfen Mehmet Kavala’ın cenaze ilanını gördüm. Orada Osman Kavala’nın ismini görünce, ‘Bu bizim Osman mı?’ diye ilk defa öyle bir düşündüm. İki gün sonra kapı çaldığında karşımda Osman Kavala’yı gördüm. İşte ‘Bu askeri rejime karşı muhalif bir dergi çıkarabilir miyiz ne dersin?’ diye lafa girdi. Ben de ‘Çıkarırız’ dedim. Vişne Haber Ajansı-Akın Hakkı Akyüz


ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları