loading
close
SON DAKİKALAR

19 kurumdan ortak açıklama: Nesli tehlike altındaki kuşlar vurulmasın!

19 kurumdan ortak açıklama: Nesli tehlike altındaki kuşlar vurulmasın!
Tarih: 29.04.2019 - 13:00
Kategori: Çevre

Her sene ava açılacak canlı türlerini belirleyen Merkez Av Komisyonu’nun bu seneki toplantısı öncesinde ortak bir deklarasyon metni hazırlayan kurumlar, nesli küresel ölçekte tehlike altında olan kuş türlerinin avının tamamen yasaklanması için çağrıda bulunarak, imza kampanyası başlattı....

Her yıl Mayıs ayında toplanan Merkez Av Komisyonu, sene içerisinde ava açılacak canlı türlerini ve alanları belirliyor. Görevlerinden biri korunacak türleri belirlemek olan Komisyon, geçtiğimiz yıllarda nesli küresel ölçekte tehlike altındaki kuş türleri olan üveyik ve elmabaş patkanın avını serbest bırakmış durumda. Yerel, ulusal ve uluslararası ölçekte çalışmalar yürüten 19 kurum tarafından yayınlanan ortak deklarasyonda, bu sene 16 Mayıs 2019 tarihinde yapılacak olan Merkez Av Komisyonu toplantısında bu iki türün avının tamamen yasaklanması talep ediliyor.

Her sene 12 ila 38 milyon kuşun avlanıyor!

Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) çalışmaları, tüm dünyadaki kuş türlerinin yaklaşık yüzde 13’ünün küresel ölçekte yok olma tehlikesinde olduğunu gösteriyor. Kuşların büyük bir hızla yok oluşunun sebeplerinin başında ise doğal yaşam ortamlarının yok edilmesi ve avcılık geliyor. Tehditler incelendiğinde, kuşların daralan yaşam ortamlarında devam eden avcılık faaliyetlerinden olumsuz etkilendiği görülüyor. Bilim insanları ve Dünya Kuşları Koruma Kurumu’nun (BirdLife) yaptığı çalışmalar, Akdeniz Havzası’nda her sene 12 ila 38 milyon kuşun avlandığını ortaya koyuyor. Üstelik bu kuşların birçoğu göç yolculukları sırasında avlanıyor.

Nesli tehlike altında olan üveyik ve elmabaş patka vuruluyor

Türkiye’de yaşayan nesli küresel ölçekte tehlike altındaki kuş türlerinden üveyik ve elmabaş patka, hala avına izin verilen türler arasında bulunuyor. Yapılan çalışmalar üveyiğin Streptopelia turtur dünya nüfusunun 1980’den bu yana yüzde 78, elmabaş patkanın Aythya ferina dünya nüfusunun ise yüzde 30-49 oranında azaldığını gösteriyor. Ancak 2018-2019 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu kararlarında bir av gününde, bir avcının beş bireye kadar üveyik, altı bireye kadar elmabaş patka vurmasına izin veriliyor.

Nesli tehlike altındaki kuşların vurulmaması için bir araya gelen 19 kurumun; Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, IUCN Ulusal Komitesi ve Merkez Av Komisyonu üyesi kurum, kuruluş, sivil toplum örgütü ve akademisyenlerden ortak talebi; nesli küresel ölçekte yok olma tehlikesinde olan üveyik Streptopelia turtur ve elmabaş patkanın Aythya ferina koruma altındaki türler listesine eklenmesi, nesli küresel ölçekte tehlike altında olan türlerin avının tamamen yasaklanması.

İmza kampanyası başlatıldı

Öte yandan nesli küresel ölçekte tehlike altında olan kuş türlerinin avının tamamen yasaklanması için change.org'da bir imza kampanyası başlatıldı.

İmza veren kurumlar ise şöyle:

-AKFOD
-Alakır Nehri Kardeşliği
-Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği
-Cahide Derneği
-Doğa Derneği
-Doğaya Dönüş Gençlik ve Spor Kulübü Derneği
-HAYTAP
-Hayvanlar İçin Projeler Derneği (HİPDER)
-Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi
-Kızılkaya Yenidünya Derneği
-KİHAYKO
-Kuzey Ormanları Savunması
-MAGMA Dergisi
-Orhanlı Köyü Kültür Doğa Gençlik ve Spor Kulübü Derneği
-Orman Melekleri
-Simurg Kuş Yuvası Derneği
-Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD)
-TTKD
-WWF-Türkiye

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları