loading
close
SON DAKİKALAR

Ayvalık Tabiat Parkı Platformu, kıyıların ihaleyle işletmeye açılmasına karşı imza kampanyası başlattı

Ayvalık Tabiat Parkı Platformu, kıyıların ihaleyle işletmeye açılmasına karşı imza kampanyası başlattı
Tarih: 02.02.2020 - 10:45
Kategori: Çevre

Ayvalık Tabiat Parkı Platformu, park sınırları içinde halk plajı olarak kullanılan Pınarboğazı ve Dalyan kıyılarının günübirlik tesis işletmeciliği için ihaleye verileceğini duyurarak, imza kampanyası başlattı.

Ayvalık Tabiat Parkı Platformu, park içindeki kıyıların ihaleyle işletmeye açılacak olmasına tepki gösterdi. Platform, 11 Şubat'ta yapılacak ihalenin iptal edilmesi için change.org'da  "Ayvalık koyları halkındır" başlıklı imza kampanyası başlattı.

Platformun başlattığı imza kampanyasının metni şöyle:

"Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içerisinde halk plajı olarak kullanılan Pınarboğazı (Ortunç yanı) ve Dalyan (Adakamping yanı) kıyıları ve koyların günübirlik tesis olarak işletilmek üzere ihaleye verileceğini öğrenmiş bulunmaktayız. Yörede halka açık kalan , ücret ödemeden istifade edilen zaten kısıtlı alanı kapsayan bu küçük koylar da ihaleyle halkın elinden alınıp birilerine verilirse , denize ayağımızı sokacak yer kalmayacaktır.

Anayasa'nın 43. maddesi ile başlayıp, kıyı kanunu ve bağlı yönetmelikler ile devam eden mevzuat bütünü, öncelikle kıyı alanlarının kamuya ait olduğunu, bu alanlarda mülkiyet oluşturulamayacağını ve herkesin serbestçe kullanımına açık olması gerektiğini düzenler.
Kıyılarımız ve ayrılmaz parçası olan doğamız, hepimizin ortak varlığıdır. Yıllardır gerçek sahibi olduğumuz, koruduğumuz, çocukluktan beri yararlandığımız kıyılarımız yine halkın olmalıdır. Deniz temizliği ve doğal zenginliğiyle Ayvalık halkının nefes alabildiği, denize rahatça girebildiği nadir alanlar tel örgülerle çevrilmeden, giriş ücreti alınmadan halkın kullanımına bırakılmalıdır.

Bu yanlış uygulamadan bir an önce dönülmesini, 11.02.2020 tarihinde yapılacak ihalenin iptal edilmesini talep ediyoruz."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları