loading
close
Dolar: 5,71 TL
Euro: 6,33 TL
Sterlin: 6,92 TL
SON DAKİKALAR

Bilirkişi raporu: Alpu Ovası'na termik santral kurulmamalı

Bilirkişi raporu: Alpu Ovası'na termik santral kurulmamalı
Tarih: 04.04.2019 - 17:00
Kategori: Çevre

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine açtığı, Alpu Ovası’da kömürlü termik santralin yapılması planlanan alana ilişkin imar planı iptal davası, Eskişehir 1. İdare Mahkemesi’nde görüşülmeye başlandı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine açtığı, kömürlü termik santralin yapılması planlanan alana ilişkin imar planı iptal davası, Eskişehir 1. İdare Mahkemesi’nde görüşülmeye başlandı. Büyükşehir Belediyesi avukatları tarafından bilirkişinin üstün kamu yararı gözeterek mahkeme heyetine sunduğu raporun, iddiaları destekler nitelikte olduğu ve 1/100.000 ölçekli planın iptal edilmesi dolayısıyla santralin yapımının iptali konusunda önemli dayanacak olacağı ifade edildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na açılan davanın dünkü duruşmasında, bilirkişi heyetinin yaptığı keşif sonucu hazırlanan rapor mahkemeye sunulmuştu. Bilirkişi heyetinin mahkemeye sunduğu raporda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan ve Bakanlık oluru ile onaylanan 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında yapılan değişikliğin şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına uygun olmadığı ve üstün kamu yararı amacı taşımadığı vurguladı.

Kaynak : Cumhuriyet

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları