loading
close
SON DAKİKALAR

Böyle uyanıklık görülmedi

Böyle uyanıklık görülmedi
Tarih: 09.10.2011 - 13:59
Kategori: Çevre

Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Akbıyık köyü, TEDAŞ'a olan borçları nedeniyle elektriksiz kalınca çareyi kendi enerjisini üretmekte buldu

Yenişehir İlçesi’ne bağlı 110 haneli Akbıyık Köyü sakinlerinin elektriği, TEDAŞ’a faizleriyle birlikte 33 bin TL olan borçları nedeniyle kesildi. İçme sularını elektrikli pompa ile karşılayan köylüler susuz kalınca yeni çareler aramaya başladı.

Rüzgar tribünleri ile kendi elektriklerini üretilebileceklerine karar veren Köy Muhtarı Mustafa Çiçek, köylülerle birlikte proje hazırlayarak Bursa İl Özel İdaresi’ne başvurdu.

Yaklaşık 1,5 yıl önce başlayan 160 bin TL maliyetindeki projenin tamamlanmasının ardından köy halkı 2 aydır içme suyunu rüzgar tribünün ürettiği elektrik ile karşılamaya başladı.

Köylülerin girişimiyle kurulan rüzgar tribünü şu an 40 ile 50 kilowat/saat elektrik üretiyor. Bursa İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kemal Demirel, Köy Muhtarı Mustafa Çiçek, Ak Parti İl Genel Meclis Yenişehir üyeleri ve köylüler ile birlikte rüzgar tribününü tanıttı.

TÜRKİYE’DE İLK DEFA

Projenin Türkiye’de ilk olduğunu söyleyen Kemal Demirel şunları söyledi: "Ülkemizde rüzgar tribünleri var ama onlar şirketler vasıtasıyla işletiliyor. Burasının ayrı bir özelliği var. Köylüler bize proje ile geldi. İl Özel İdaresi’nin desteğini istediler.

’Rüzgar tribünü yaparak köyün içme suyu pompasını çalıştırabiliriz’ dediler. Projeleri değerlendirdik. İlk defa pompajla içme suyu sağlanan bir köyde bunu denedik. Enerjiyi bu şekilde elde ederek köylünün giderlerini azaltabiliyoruz. İl Özel İdaresi 140 bin TL katkı sağlayarak projeyi gerçekleştirdi." 

ELEKTRİK GİDERLERİ SIFIRLANDI

Sistemden sağlanan enerjiyle içme suyunun kuyudan alınarak dağıtıldığını ve artan suyun da sulama göletine aktarıldığını anlatan Demirel, "Kışın enerji fazlası verdiğinde sistemde biriken enerjiyi köylü diğer aydınlatmalarda kullanabilecek.

Köylünün yılda 30 bin TL’ye yakın elektrik gideri vardı. Şu an bunu neredeyse sıfıra indirdi" diye konuştu. Demirel, projenin Bursa’nın rüzgar haritasına göre başka köylerde de uygulanacağını kaydetti.

"KENDİ ELEKTRİĞİMİZİ KARŞILIYORUZ"

Göreve 4 yıl önce seçildiğini kaydeden Muhtar Mustafa Çiçek de şunları anlattı: "TEDAŞ’a borcumuz nedeniyle 5 yıldır köyümüzün elektriği zaman zaman kesikti.

İçme suyumuzu da bu yüzden karşılayamıyorduk. Bunun üstesinden nasıl gelebiliriz diye düşündük. Araştırma yaptık ve proje aklımıza geldi. Bunu İl Özel İdaresi yetkililerine sunduk.

Olumlu baktılar ve köylü de bu projeye sahip çıktı ve el birliği ile rüzgar tribününü için çalıştık. Şimdi çok rahatız. TEDAŞ’a olan borcumuzu ödedik ve kendi elektriğimizi kendimiz karşılamaya başladık." 

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları