loading
close
SON DAKİKALAR

Çarşamba’ya yapılmak istenen BES için mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi

Çarşamba’ya yapılmak istenen BES için mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi
Tarih: 13.11.2019 - 12:24
Kategori: Çevre

Oltan Köleoğlu Enerji Şirketi (OKE) tarafından Samsun Çarşamba’ya yapılmak istenen Biyokütle Enerji Santralı (BES) için mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme, “hukuka aykırı” işlem tanımı yaparken Çarşamba Ovası’na santralın yapımının telafisi imkansız sonuçlar doğuracağına” vurgu yapt...

Samsun 3. İdare Mahkemesi, Çarşamba Ovası’nın birinci derece tarım arazisi olduğuna dikkat çekti, santral depolama alanının tarımsal amaçlı yapı olarak değerlendirilemeyeceğine karar verdi. Mahkeme, ayrıca firmanın başka bir yerde alternatif alan aramadığı tespitine de yer vererek bu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığını belirtti.

OKE şirketi tarafından yapılan yazılı açıklamada ise santral inşaatının sürdüğü belirtilerek konu edilen kararın depolama alanındaki bazı eksiklerle ilgili olduğu kaydedildi. Samsun Barosu Başkanı Avukat Kerami Gürbüz, karar için “Çarşambamızın ekmeğini yiyen, oyunu devşiren siyasetçi, Çarşamba Ovası’nın farkında değil, atamayla görev yapan hâkim, bunun farkında!” dedi.


 

Kaynak : Cumhuriyet

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları