loading
close
SON DAKİKALAR

Çavuşoğlu: Türkiye hükmeder, çünkü Türkiye 2 milyarın da ümmetidir

Çavuşoğlu: Türkiye hükmeder, çünkü Türkiye 2 milyarın da ümmetidir
Tarih: 16.03.2017 - 12:27
Kategori: Gündem

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Avrupa'ya: Artık Türkiye ile nasıl ilişki kuracağınızı öğreneceksiniz. Türkiye hükmeder. Türkiye çünkü 2 milyarın da ümmetidir. O yüzden siz Türkiye'ye hükmedici konuşamazsınız.

Hollanda'daki seçimlerin ardından Türkiye'den ilk değerlendirme Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "İşte Hollanda'da seçim bitti. Aldıkları oylar birbirine yakın, yüzde 17'ler, yüzde 20'ler, böyle birçok parti ama bir bakıyorsun sosyal demokrat ile faşist Wilders arasında da hiçbir fark yok, hepsi aynı kafa. Nereye varacaksınız, Avrupa'yı nereye götürüyorsunuz? Avrupa'yı çökertmeye başladınız, Avrupa'yı uçuruma götürüyorsunuz. Yakında Avrupa'da din savaşları da başlar, başlayacak. Bu gidişle öyle. Eskiden bundan 100 sene önce savaştılar. Avrupa'nın tarihini aç önlerine koy. Bir gram utanma varsa, birbirlerinin yüzlerine bakamazlar Avrupalılar" diye konuştu.

'AVRUPALILAR TÜRKİYE'DEN RAHATSIZ'

Antalya'da temaslarını sürdüren Çavuşoğlu, Yeşil Akdeniz Sanayi Kooperatifleri üyeleriyle kahvaltında bir araya geldi. Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin artık büyük projeleri gerçekleştirdiğini, yoluna emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

Türkiye'nin 15 senedir çok badireler atlattığını ve buna rağmen büyüdüğünü, daha bağımsız kararlar aldığını ifade eden Çavuşoğlu, Türkiye'nin artık dünyada söz sahibi olduğunu anlattı. Çavuşoğlu, Türkiye'nin dünyada söz sahibi, saygın bir ülke olduğunu ancak Türkiye'den rahatsızlık duyanların da çoğaldığını dile getirdi.

Özellikle Avrupalıların Türkiye'den rahatsız olduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

'MEVLÜT BİZE SIRTINIZI MI DÖNÜYORSUNUZ?'

"(Mevlüt sizin politikanızda kayma mı var, bize sırtınızı mı dönüyorsunuz?) diyorlar. Niye soruyorsunuz bunu? 'Bak her yer ile ilişkileriniz iyi. Oralara da gitmeye başladınız.' Yani sen gidiyor musun? 'Gidiyorum.' Senin orada iş adamların var mı? 'Var.' Yatırımlara giriyor musunuz? 'Giriyorum.' Afrikaya da gidiyorsunuz. 'Evet.' Latin Amerika'da da görüyorum. 'Tamam.' Peki sen oraya gidince seni sorguluyor muyum, 'sende ne kayması var' diye? Yok. Sen beni niye sorguluyorsun? Sen gideceksin iyi, ben gideceğim, benim dış politikamda zemin kayması mı var? Bunun anlamı 'Benim kontrolümden çıkmayacaksın' demek. O Türkiye geçti, o eskiden senin rüyalarında hayal ettiğin Türkiye olabilir ama bitti o, uyan uyan. Geçti artık. Türkiye kimsenin kontrolünde olan bir ülke değil, Türkiye kararlarını kendisi verir."

'HÜKMEDİCİ KONUŞAMAZSINIZ'

Türkiye'nin, yüzüne yanlışa yanlış dediğini, arkasından konuşmadığını anlatan Çavuşoğlu, "Artık Türkiye ile nasıl ilişki kuracağınızı öğreneceksiniz, hükmedici konuşmalardan vazgeçeceksiniz. Türkiye hükmeder. Türkiye çünkü 2 milyarın da ümmetidir. O yüzden siz Türkiye'ye hükmedici konuşamazsınız. Adam gibi konuşursunuz, ricacı olursunuz. Otururuz konuşuruz, anlaşırız iş de yaparız, siyaset de işbirliği de yaparız. Biz her şeye varız. Yalnız bize nasıl davranacağınızı öğreneceksiniz. Siz öğrenmiyorsanız biz size öğreteceğiz, itinayla öğreteceğiz. Bu kadar basit." dedi. Halk oylamasında "Hayır"da taraf tutulduğunu anlatan Çavuşoğlu, Avrupa'dakilerin Türkiye'nin güçlenmesini istemediği için "Hayır" kampanyasını başlattığını söyledi.

Çavuşoğlu, "Neden karışıyorsunuz? Benim milletime akıl vermeye nereden cesaret buldun? Bizim milletimizin aklı yok da senden mi akıl alacak? Almanya'nın, Hollanda'nın, İsviçre'nin, Avusturya'nın gazetelerinden ve siyasetçilerinden de mi akıl alacaksınız siz? Kendi ülkemizin geleceğiyle ilgili kararı biz veririz. Demokrasi varsa, milletin önüne gider, söz de karar da milletindir. Niye rahatsız oluyorsunuz bundan." diye konuştu.

YAKINDA DİN SAVAŞLARI DA BAŞLAR


Bakan Çavuşoğlu, Hollanda'daki seçimlere ilişkin de şunları söyledi:"İşte Hollanda'da seçim bitti. Aldıkları oylar birbirine yakın, yüzde 17'ler, yüzde 20'ler, böyle birçok parti ama bir bakıyorsun sosyal demokrat ile faşist Wilders arasında da hiçbir fark yok, hepsi aynı kafa. Nereye varacaksınız, Avrupa'yı nereye götürüyorsunuz, Avrupa'yı çökertmeye başladınız. Avrupa'yı uçuruma götürüyorsunuz. Yakında Avrupa'da din savaşları da başlar, başlayacak. Bu gidişle öyle. Eskiden, bundan 100 sene savaştılar. Avrupa'nın tarihini aç, önlerine koy. Bir gram utanma varsa, birbirlerinin yüzlerine bakamazlar Avrupalılar. Farklı dinlerden oldukları için 100 yıl birbirlerini kestiler ama sonra bundan ders alındı, Avrupa Birliği kuruldu, Avrupa Konseyi. Şimdi tüm bunlar yok edilmeye başladı, Avrupa o eski günlere gidiyor."

ATLARIYLA, İTLERİYLE SALDIRDILAR


Bugün Hollanda'daki uygulamayı Nazi döneminden ve İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana görmediklerini dile getiren Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bunu ben mi uyguladım, ben mi yaptım? İşte vatandaşlarımıza atlarıyla itleriyle saldırdılar ısırttılar. Nerede görülmüş bu? Dünyanın başka bir yerinde olsa ahkam kesmeye başlarlar. İnsanlık, demokrasi, özgürlük dersi veriyorlar. Bu mu senin insanlığın, özgürlük anlayışın? Ama Türkiye bunun altında kalmaz, adımlarımızı attık ve göreceksiniz önümüzdeki süreçte sabredin adımlarımızı daha da atacağız. Biz sığıntı gibi bunlarla uğraşamayız. Türk hiçbir yerde sığıntı olmaz. Eşit ve onurlu bir şekilde oluruz biz olacaksak. Bu kadar basit. Peki bu referandumdan niye rahatsız oluyorsun? Çünkü referandum Türkiye'yi istikrara götürecek. Türkiye'de ikili sistemi değil, güçlü sistemi getirecek."

AA

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları