loading
close
SON DAKİKALAR

Ceylanlar Kaz Dağları'ndaki katliamdan kaçtı, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan isyan etti: Canlıların yaşam alanlarını yok edenleri lanetliyorum

Ceylanlar Kaz Dağları'ndaki katliamdan kaçtı, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan isyan etti: Canlıların yaşam alanlarını yok edenleri lanetliyorum
Tarih: 03.08.2019 - 14:43
Kategori: Çevre

Kaz Dağları ekosisteminin içinde bulunan, Çanakkale Merkeze bağlı Kirazlı köyü Balaban Mevkii’nde, kentin tek ve alternatifsiz su kaynağı Atikhisar Barajı havzası üzerinde devam eden ağaç katliamından kaçışan ceylanlar, katliamın boyutlarını da gözler önüne serdi.

Çanakkale Kirazlı köyü Balaban Mevkii’nde, kentin tek ve alternatifsiz su kaynağı Atikhisar Barajı havzası üzerindeki ağaç katliamı sonrası ceylanlar kaçarken görüntülendi. Dünyanın oksijen kalitesi açısından en önemli habitatlarından biri olan ve bu habitatını da kendine özgü flora ve faunasıyla oluşturan Kaz Dağları, ekolojik katliam tehdidi altında.

Uluslararası altın tekeli Alamos Gold’un ve taşeron şirketi Doğu Biga Madencilik maden çalışmaları sürdürüyor. Bu çalışma sonucunda endemik bitki türleri ile nadir görülen bazı canlı türleri yok olma tehlikesi ile de karşı karşıya olduğu belirtiliyor. Ağaç katliamı, Çanakkale halkının tüm tepkisine rağmen devam ederken, iktidar milletvekillerinin savunduğu maden çalışması Kazdağları eko sisteminden yararlanan, insanlar, hayvanlar ve bitkiler için ölüm-kalım mücadelesine döndü.

CEYLANLARIN YAŞAMA TELAŞI

Kaz Dağları içinde sayısının giderek azaldığı ifade edilen iki ceylan, kesim alanı civarında, Çanakkale-Çan karayolu üzerinde görüntülendi. 8’inci gününde de devam eden ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ne destek olmak için bölgeye giden Çanakkale İl Genel Meclisi CHP Grubu Başkanvekili Avukat Güneş Pehlivan görüntüledi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ceylanların kaçışını gösteren bir videoyu Twitter hesabından paylaştı. 

Gökhan, videoyu, "Kamp alanına çok yakın bir bölgeden gelen video bizlerin ne kadar haklı olduğunu ortaya koyuyor. Bu canlıların yaşam alanlarını yok edenleri lanetliyorum. Bu topraklar gerçek sahiplerine kalıncaya kadar buradayız" notuyla paylaştı.

Başkan Gökhan'ın paylaştığı video şöyle:

Kaynak : Evrensel - www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları