loading
close
SON DAKİKALAR

Demre'de SİT alanı tahrip ediliyor, bakanlık izliyor

Demre'de SİT alanı tahrip ediliyor, bakanlık izliyor
Tarih: 29.03.2019 - 11:00
Kategori: Çevre

Antalya’nın Demre İlçesi Gürses Mahallesi’nde birinci derece arkeolojik SİT alanında yapımına iki yıl önce başlanan villa, hakkında her türlü şikayet ve suç duyurusunun yapılmasına karşın hala yerli yerinde duruyor.

Konuyu gündeme taşıyan CHP'nin Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, SİT alanının tahrip edilmesiyle ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığına ve İçişleri Bakanlığına verdiği soru önergelerine yanıt verilmediğini söyledi.

"Bu talanı kim koruyor?”

2 yıl geçmesine rağmen tarihi talana ilişkin herhangi bir adım atılmadığını belirten Budak, şöyle konuştu:

“İki yıl önce Demre'ye bağlı Gürses Mahallesi Gımıt mevkiinde 1'inci derece arkeolojik SİT alanında parçalanmış ve dağılmış Likya dönemine ait lahitler bulunduğu, söz konusu lahitlerin aynı bölgede yapımı süren villa inşaatından çıktığı öne sürülmüş ve bu iddialar basına yansımıştı. Bölgede nasıl izin aldığı bilinmeden yükselen inşaatın durdurulmasıyla ilgili Demre Müzesinin, Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunduğu da ifade edilmişti. O dönem konuyu derhal TBMM gündemine taşıyarak hem Kültür ve Turizm Bakanlığına hem de İçişleri Bakanlığına birer soru önergesi verdik. İnşaatın da durdurulmasını istedik. Ancak her iki önergemize yanıt dahi verilmedi. Demre Belediyesini, Antalya Büyükşehir Belediyesini, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nu ve Kültür ve Turizm Bakanlığını göreve davet etmemize karşın iki yıldır bir tek adım bile atılmadı."

Bölgedeki vatandaşların araziye yol açılması sırasında iki lahitin devrildiği ve inşaat sahasındaki çok sayıda lahitin ise yok edildiğine dair açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Budak, "Kültür ve Turizm Bakanlığı bununla ilgili sorularımıza da yanıt vermedi. Aynı villa etrafına çitle çevirmiş bir vaziyette hala orada duruyor. Hatta etrafını çitlerle çevirerek varlığını sürdürüyor. Bölgede planlar iptal olduğu halde, konuyla ilgili her türlü şikayet yapıldığı halde böyle bir yapı hala nasıl korunuyor? Ya da soruyu artık şu şekilde sormamız gerekiyor. Bu talanı kim koruyor?” diye konuştu.

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları