loading
close
SON DAKİKALAR

Direnen köylülere JES şirketinden dava

Direnen köylülere JES şirketinden dava
Tarih: 10.09.2019 - 09:46
Kategori: Çevre

Aydın’ın Efeler ilçesinde Jeotermal Elektrik Santralı kurmak için çalışma yapan firmanın izinsiz şekilde çalışmasına engel olan köylülere şirket tarafından tazminat davası açılıyor.

Aydın’ın Efeler İlçesi Yılmazköy Mahallesi Kanalyolu mevkiisi üzerinde Jeotermal Elektrik Santralı kurmak için çalışma yapan Ken Kipaş Elektrik Üretim A.Ş adlı jeotermal firmasının izinsiz çalışmasına engel olan köylülere şirket tazminat davası açıyor.

Kipaş Elektrik Üretim A.Ş adlı şirket aylardır Yılmazköyü’nde yaşayan yurttaşların adeta kâbusu olmuş durumda. Geçtiğimiz günlerde Yılmazköy’de bulunan jeotermal suyu izinsiz bir şekilde borularla komşu İmamköy’de bulunan JES tesislerine götürme çalışmalarına köylüler engel olmuştu. Efeler Belediyesi ekipleri, İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden kazı izni alınmadığını yolları iş makineleriyle kapatarak şirkete tutanak tutmuştu. Yaşanan gelişmelerin ardından Şirket, köylüler hakkında çalışmalarına engel olunduğu iddiası ile tazminat davası açacağı ihbarında bulundu.

‘FAALİYET YASA DIŞI’

BirGün'den Aycan Karadağ'ın haberine göre; Aydın Çevre Platformu Başkanı Mehmet Vergili, “Bu kanal kenarında şirketin daha önce lisansları kaybettiği davaları var. Kuyular mühürlenmiş, santral mühürlenmiş. Var olan santrali başka bir santralle geçirilmeye çalışılıyor. Köylülerde yasal kazandıkları haklarını kullanarak bu boruların geçirilmesini istemiyorlar. Halkın kullandığı yolları kullanıyorlar. Orayı halk kullanıyor. Şimdi işimizi engellediğine dâhil, iş kaybımız var diyerek şirket dava açmaya hazırlanıyor. Açarsa güzel olur. Bunları yasa dışı olduğunu ispat etmiş oluruz. Bu boruları Yılmazköy’den geçirmesi yasa dışı” diye konuştu.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları