loading
close
SON DAKİKALAR

Soylu’nun Akrabası Jandarma Tutanağında

Barış Pehlivan
Tarih: 07.10.2021
Kaynak: Cumhuriyet

Barış Pehlivan: Acaba İçişleri Bakanı Soylu’nun, adı kullanılarak gerçekleşen bu hukuk dışılıklardan haberi var mıydı? Eğer yoksa, şimdi oldu. Peki, gereğini yapacak mı?

Gazetelerde, TV kanallarında hep aynı haber:

“Muğla’da, ortakların tersanedeki bıçaklı kavgası kanlı bitti!”

Haberde özetle şunlar yazıyordu:

“Muğla’nın Marmaris ilçesindeki ünlü yat firmasının resmi ortağı Muzaffer Özlü ve avukatı Suna Öztaşdönderen, şirket çalışanları ile yemek sonrası kayıt dışı tekne olup olmadığını kontrol etmek için tersaneye gitti. 

Tersaneye alınmayan Özlü ile diğer ortak arasında tartışma çıktı. Araları açık olan ve birbirleri hakkında defalarca şikâyette bulunan ortaklar arasındaki sözlü tartışma, kısa sürede bıçaklı kavgaya dönüştü.

Firmada güvenlik görevlisi olarak çalışan Adem Sarban, bir bıçakla Muzaffer Özlü’yü, Cabbar Özlü’yü ve Kenan Zaimoğlu’nu yaraladı.”

“Avrupa’nın en büyük tersanesi” iddiasında olan, Marmaris’teki çok ortaklı DSV Yatçılık firmasında yaşanıyordu bunlar. Firmanın kavgalı ortakları Muzaffer Özlü ile Azeri kökenli Ulviye Alizade Kuçeruk’tu.

Gelin görün ki...

Üç gün önce çıkan bu haberlerde kritik bir eksik, dahası gizlenen bir yön vardı.

Olay sonrası jandarmada birçok kişinin ifadesi alındı.

Bıçaklanan işadamı Muzaffer Özlü’nün şoförü Mehmet Sider’in tutanağa geçen şikâyetinden okuyorum:

“Oflu Sefa olarak bilinen Sefa Dönmez isimli şahıs ‘Anam avradım olsun, bu arabalar buradan çekilmezse sizi kepçeyle dışarı atacağım’ dedi.”

İş ortaklarından Arzu Kayaoğulları’nın ifadesinden aktarıyorum:

“Kendisini ‘derin devlet’ olarak tanıtan Oğuz Tosun ile ‘Azeri komutan’ olduğunu söyleyen bir adam geldi. ‘Bu işin böyle devam etmeyeceğini, duruma el attıklarını, devlet kademelerinde önemli insanlar tanıdıklarını’ söyleyerek gözdağı verdiler.”

Kayaoğulları’nın jandarma komutanına söylediklerinde çarpıcı ayrıntılar vardı:

“Akşam 48 AD 218 plakalı resmi bir araç tersaneye girdi. İçinden çıkan kişi Muğla Vali Yardımcısı Murat Kahraman ve bizi tehdit eden insanlardı. Vali yardımcısı, bu insanlarla tersaneyi boydan boya gezdi.”