loading
close
SON DAKİKALAR

Ciddi misiniz?

Melih Aşık
Tarih: 11.06.2022
Kaynak: Melih Aşık - Milliyet

Melih Aşık; Partilerden biri “Benim gözüm o şahsı tutmadı”, “Bu şahıs partimize uymaz” falan derse cumhurbaşkanı atamayı yapamayacak.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Karar’da Ali Bayramoğlu’nun yazdığına göre, parti teşkilatına hitaben demiş ki:

“Mevcut anayasada cumhurbaşkanının düzenleyici yetkileri ve atama yetkileri var. İllerdeki sağlık müdürüne kadar o atıyor. Biz tüm önemli atamaların partiler arası mutabakatla yapılması kararı aldık. Bu da, liyakati kaçınılmaz olarak devreye sokacak bir karar. Alt düzey atamalarsa bakanlıklara bırakılacak.”

Bu durumda Cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar, genel müdürler, müdür yardımcıları, müsteşarlar, yönetim kurulu üyeleri gibi üst düzey görevlilerin atanmasında yeni cumhurbaşkanı tek başına karar veremeyecek. Her atamada 6 partinin mutabakatı gerekecek.

Partilerden biri “Benim gözüm o şahsı tutmadı”, “Bu şahıs partimize uymaz” falan derse cumhurbaşkanı atamayı yapamayacak...

Dünya tarihinde benzeri görülmemiş bir sistem olacak bu...

Adına “6 Kocalı Hürmüz” sistemi diyebilirsiniz...

Bu arada pek konuşulmuyor ama..

Sanırız kabinedeki bakanlıkları da 6 parti aralarında bölüşecek...

Millet ittifakının cumhurbaşkanı adayına şimdiden ‘kolay gelsin’ diyoruz...

SOMALİ KEDİSİ

Gazetelerde haber: “ABD Somali’ye dönüyor”... ABD 1990’lı yıllarda Somali’de üslenmişti. Ancak bir Amerikan helikopteri füze ile düşürülüp içindeki 12 asker ölünce bölgeyi terk etme kararı aldı. Şimdi Somali’ye yeniden dönüyorlarmış. Bilvesile şu hikâye...

Amerikan birlikleri 90’larda Somali’ye yerleşirken yanlarında iyi beslenmiş cengâver bir kedi de bulunmaktadır. Bu kedi etrafı kolaçan ederken bir ara köşeye büzülmüş, cılız, açlıktan avurtları çökmüş bir Somali kedisi görür. Yanına gidip biraz dalga geçeyim derken Somali kedisinin iki tokadı ile kendini yerde buluverir. Koşa koşa birliğe döner. Amerikalı komutana durumu hareketleriyle anlatır. Kedinin yaraları sarılır, kendisine ilaç içirilir. Bizimki birkaç gün sonra yeniden devriye gezisine çıkar. Bakar ki, birkaç gün önce dayak yediği Somali kedisi aynı yerde duruyor. Bu defa üzerine daha güvenle gider. Ancak sonuç farklı olmaz. Somali kedisi attığı iki pençe ile bunu yeniden iki seksen yere uzatır. Amerikalı kedi:

- Ben besili, eğitimli, güçlü bir Amerikan kedisiyim, diye ağlaşır, sen ise cılız bir Somali kedisisin. Beni nasıl dövebiliyorsun?

Somali kedisi:

- Bütün söylediklerin doğru demiş, ancak bir yanlışın var, ben Somali kedisi değil Somali aslanıyım...

1930

Cumhuriyet gazetesinin tarihte bugün sayfasında bir haber: 

“8 Haziran 1930...

Şubat ayında ihracatımız ithalatımızı aştı...”

Dünya ekonomik krizinin cihanı kasıp kavurduğu bir dönemde dış ticaretimiz bazı aylarda fazla veriyormuş. 

Ayrıca 1924 - 1938 yıllarında yüzde 6.6 ile tarihimizin kalkınma rekoru kırılmıştı... 

Cumhuriyet kadroları ekonomide uzmanlık iddiasında değillerdi... 

Karar alırken tek ölçüleri vardı: Halkın yararını ön planda tutmak... Bu ölçü, doğru kararlara ve başarıya götürüyordu yöneticileri... 

MESLEK

Gürsel Albayrak, Facebook’ta mesleklere göre yalanları derlemiş... Adı geçen meslek sahiplerinin de tebessümle okuyacağını düşünerek aşağıya alıyoruz:

Ayakkabıcı: Giydikçe açılır.

Emlakçı: Merkeze 10 dakika.

Öğretmen: Zeki ama çalışmıyor.

Esnaf:  Bize gelişi bu.

Memur: Sistem gitti...

Bankacı:  Ekran dondu.

İnsan Kaynakları:  Biz sizi ararız.

Berber: Çok yakıştı.

Kargocu: Geldik yoktunuz.

Beyaz eşyacı: Bende de bu var.

Mali Müşavir: Sehven hata.

Dişçi: Zamanla çeneye oturur.

Doktor: Sizi çok iyi gördüm.

Avukat: Kesin temyizden döner.

Antrenör: Hakem katletti.

Şişman: Su içsem yarıyor.

Siyasetçi: Dış güçler.

Taksici: Aracı teslim ediyorum.

ATAŞE

Ekranda Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginlik konuşuluyor. E. Albay Dursun Çiçek, Yunanların bizim askeri planlarımızı nasıl öğrendiklerini anlatıyor:

“Planları biliyorlar... Kumpas davalarında Fetö’cüler bu planları dava dosyalarından aldılar dünyaya açıkladılar... Coğrafya değişmeden plan değiştiremezsin ki..”

Bu arada ek bilgi...

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye’nin Atina’daki Deniz Ataşesi Albay Halis Tunç ile Kara Ataşesi Albay İlhan Yaşıtlı yurda dönmediler. Ankara iadelerini isteyince Yunanistan iki ataşenin aileleriyle birlikte ülkeden ayrılıp İtalya’ya geçtiklerin bildirdi.

Ataşeler sonra ne oldu bilinmiyor. Bir başka merak daha… Bu yurtsever! ataşeler acaba darbeden sonra üç hafta daha kaldıkları Yunanistan’a ne gibi değerli askeri bilgiler verdiler? O da bilinmiyor...

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları