loading
close
SON DAKİKALAR

'Kanal İstanbul devreye girdiğinde Avrupa yakasını besleyen suyun yüzde 65'i devre dışı kalacak'

'Kanal İstanbul devreye girdiğinde Avrupa yakasını besleyen suyun yüzde 65'i devre dışı kalacak'
Tarih: 17.04.2021 - 08:54
Kategori: Çevre

TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu üyesi CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Kanal İstanbul yapıldığında İstanbul'un Avrupa yakasını besleyen suyun yüzde 65'inin devre dışı kalacağını söyledi.

Komisyonda söz alan CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Kanal İstanbul’un zararlarının da bu komisyonda konuşulması gerektiğini belirterek “Avrupa yakasını besleyen suyun yüzde 65’i kanal yapıldığında devre dışı kalacak. Bu, İstanbul’da 5 milyon insanın suyunun kesilmesi anlamına geliyor” dedi. “Su kıtlığına karşı önlem alacak mıyız” sorusunu yönelten Süllü’ye komisyon başkanı AKP’li Veysel Eroğlu, İstanbul’un 2071 yılına kadar içme suyu sorunu olmayacağını savundu. 

Süllü ise Kanal’ın oluşturacağı tek sorunun içme suyu değil, tarımsal sulamada sorunlara neden olacağını söyleyerek “Bakın, ben söylemiyorum, bilim adamları söylüyor” dedi. Eroğlu da “Kusura bakmayın, ben de bilim adamıyım” karşılığını verdi. CHP’li vekillerin konuşmalarını kısa tutmalarının istenmesi üzerinden tartışma yaşandı.

 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları