loading
close
SON DAKİKALAR

Yaşam boyu öğrenciyiz

Av. Namık Havutça
Tarih: 24.11.2021
Köşe: Adalet
Kaynak: www.istanbulgercegi.com

Av. Namık Havutça; Ben de öğrencilerime tarih bilincini verirken her zaman yaşama sevincini, özgür düşünceyi, ülke ve vatan sevgisini, üretmenin kutsallığını ve insanı insan yapan erdemleri öğrettim.

Ülkemin kürsülerinde 25 yıl tarih dersi verdim. 1976’da Giresun’da başladığım meslek hayatımda sırasıyla; Adana İmamoğlu Lisesinde, Bandırma Atatürk Ortaokulunda son olarak da Bandırma İktisat Fakültesinde tarih dersleri verdim. Hangi görüşten olursa olsun namuslu, ülkesini halkını seven, dürüst ve aydın öğretmen arkadaşlarım oldu. Benim için en büyük servet de her birinden bir şeyler öğrendiğim öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerim oldu.

Göreve başlarken bize bir mektup ile başarılar dileyen zamanın Milli Eğitim Bakanı Nejdet Uğur’un düsturu hiç aklımdan çıkmadı; “Sevgili öğretmenim, yaşamın yasası çalışmaktır, üretmektir. Hepimiz yaşam boyu öğrenciyiz. İnsan yetiştirmek gibi kutsal bir görev üstlendiniz, yolunuz açık ve aydınlık olsun, gözlerinden öperim…” diye başlayan mektubunu ve sözlerini mesleğim boyunca hiç unutmadım. Yaşam boyu öğrenci oldum; hukuk da okudum, siyaset bilimi yüksek lisansı da yaptım, hala öğrenmeye devam ediyorum. Ne diyordu Bakanımız “Hepimiz yaşam boyu öğrenciyiz.” O bizleri bir baba sıcaklığı ile gözlerimizden öperek bu göreve gönderiyordu ve onun desteğini hep arkamızda hissederek görev yaptık.

Ben de öğrencilerime tarih bilincini verirken her zaman yaşama sevincini, özgür düşünceyi, ülke ve vatan sevgisini, üretmenin kutsallığını ve insanı insan yapan erdemleri öğrettim. Aynı zamanda her daim Atatürk’ün bir ulusu kurtaran azim ve iradesini, 19 Mayıs’ta Samsun’a çıktığında en zor şartlarda bile umutsuzluğa kapılmadığını öğrettim. Evet bugün de zor günlerdeyiz, ancak yine bize tarih bilincimizin bıraktığı şu soruyu soralım. Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığı şartlardan daha güçsüz bir durumda mıyız? Onun kurduğu çağdaş cumhuriyetin üniversitelerinde yetişmiş milyonlarca bilim insanlarımız ve gençlerimiz var. Unutmayalım; umutsuz durumlar yoktur umutsuz insanlar vardır. “Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” diyen önderimiz Atamızın bu sözleri bir sis çanı gibi yönümüzü, yolumuzu aydınlatsın.

24 Kasım Öğretmenler gününde öğretmen arkadaşlarımıza bu zor, meşakkatli ama onurlu yolda başarılar diliyorum. Öğretmenler günü kutlu olsun! Öğretmen arkadaşlarıma bir kez daha hatırlatmak isterim ki hepimiz yaşam boyu öğrenciyiz.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları