loading
close
SON DAKİKALAR

"Önlem alınmadığı için Marmara Denizi 'deniz salyaları' ile kaplandı"

"Önlem alınmadığı için Marmara Denizi 'deniz salyaları' ile kaplandı"
Tarih: 10.05.2021 - 12:59
Kategori: Çevre

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy Marmara Denizi’nin üzerini kaplayan deniz salyalarını Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a soru önergesi verdi.

Ersoy; Deniz salyası olarak adlandırılan alglerin Marmara Denizi kıyılarında çoğalmaya devam ettiğini, geçtiğimiz ay yalnızca Gemlik sahilinde görülen deniz salyalarının Mudanya, Yalova ve Çanakkale sahillerinde yayılarak arttığını ifade etti.

Ersoy; bilim insanlarının algların artışının, denizdeki oksijen seviyesini düşürdüğünü ve canlıların solungaçlarının tıkanmasına sebep olarak ölümlerine neden olduğunu ifade ettiğini dile getirdi.

Deniz salyaları Ege Denizi’ne ulaşmak üzere

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı ve Göl Uzmanı Dr. Erol Kesici’nin alglerle ilgili hazırladığı rapora göre; bu alglerin denizlerin kirliliği sebebiyle ortaya çıktığı ve aylar öncesinde doğa olayı denilerek önlem alınmaması sonucu yayıldığı, önlem alınmaması nedeniyle şubat ayında yalnızca belli bölgelerde bulunan alglerin Marmara Denizi’ni sardığı, Ege Denizi’ne de ulaşmak üzere olduğu önergede vurgulanmıştır.

Marmara Denizi artık kirliliği taşıyamıyor

Ersoy; Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği’nin de Marmara Denizi’ni kaplayan beyaz tabakanın yıllardır biriken kirlilik nedeniyle ortaya çıktığını, her yıl kısa süren plankton patlamasının bu yıl aylar sürdüğünü, Marmara Denizi’nin artık kirliliği taşıyamadığını dile getirdiğini belirtti.

Ersoy; nüfusun kalabalıklaşması ve sanayi tesislerinin artması ile birlikte hem evsel atıklar hem de sanayi atıkları Marmara Denizi’ni İstanbul’un çöplüğü haline getirdiğini; sularda yaşanan bu kirliliğinin alınmayan önlemlerin birer sonucu olmakla birlikte iklim krizinin derinleşmesine de katkı sağladığının altını çizdi.

Ersoy Çevre ve Şehircilik Bakanına şu soruları yöneltti:

Marmara Denizi’nin bir çok yerini saran deniz salyalarının temizlenmesine ilişkin Bakanlığınızın girişimi bulunmakta mıdır?

Deniz salyalarının Ege Denizi’ne bulaşını önlemek için Bakanlığınız tarafından herhangi bir önlem alınmış mıdır?

Son 20 yılda Marmara Denizi’nin kirlilik oranlarında ne kadarlık bir artış gözlemlenmiştir?

Son 20 yılda Ege Denizi’nin kirlilik oranlarında ne kadarlık bir artış gözlemlenmiştir?

Denizlerde yaşanan kirliliğin azaltılmasına ilişkin Bakanlığınızın yürüttüğü çalışmalar nelerdir?

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları