loading
close
SON DAKİKALAR

Sırada neden Türkiye olmasın?

Sırada neden Türkiye olmasın?
Tarih: 12.02.2012 - 18:37
Kategori: Çevre

Fukuşima nükleer felaketi, Avrupa ülkelerinin nükleer reaktöre olan bakış açılarını kökten değiştirmekte kalmayıp, politikacıları kolay olmayan ama cesaret gerektiren siyası kararlar almaya zorluyor.

Belçika 2010 yılından beri hükümet krizi yaşayan bir ülke. Kuzeyde zengin ve çoğunluktaki Flamanlarla, ülkenin güneyindeki Valonlar arasında süren müzakereler sonuçsuz kaldı. Hükümet kurmakta zorlanan siyasi partiler, ülkedeki nükleer santrallerin geleceği konusunda anlaştılar ve taraflar nükleer santrallerin göreceli olarak kapatılması kararını verdiler. 2015 yılında ülkenin en eski üç nükleer reaktörü, 2025 yılına kadar da geri kalan tüm reaktörlerin kapatılmasına karar verildi.

Belçika'da 2 nükleer güç santralinde bulunan 7 reaktör ülkenin elektrik ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılamakta. Ülkede ilk nükleer reaktör 1974 yılında işletilmeye başlanmış. Belçika hükümeti 2003 yılında nükleer reaktörleri kapatma kararı almış, ancak 2009 yılında eski nükleer reaktörlerin çalışma sürelerini on yıl uzatmıştı. Bugün alınan karar doğrultusunda 2015 yılında eski reaktörlerin hepsi kapatılacak.

Siyasi görüş ayrılıkları veya farklı bakış açıları olmasına rağmen, konu nükleer olunca herkes hemfikir. Nükleer eski, tehlikeli ve geleceği olmayan enerji kaynaklarının başında geliyor. Dünyanın enerji portföyünden hızla yok olan nükleer enerjiye neden Türkiye sahip çıkmak istiyor ki?

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları