loading
close
SON DAKİKALAR

Sümer Ezgü'nün dileği

Sümer Ezgü'nün dileği
Tarih: 12.02.2012 - 00:34
Kategori: Çevre

Doğa Derneği’nin Burdur Gölü’nün kurumasını engellemek için yürüttüğü çalışmalara Burdurlu Sümer Ezgü’den destek geldi

Doğa Derneği’nin Burdur Gölü Projesi kapsamında çektiği damla sulama konulu kısa filmde yer alan Sümer Ezgü, Burdur Gölü’nün Burdur için önemini anlatarak gölün yok olmaktan kurtulabilmesi için hemşehrilerinden destek istedi.

Burdur Gölü kıyısında gerçekleştirilen çekimler sırasında basın mensuplarına açıklama yapan Ezgü, şunları söyledi: “Benim ve yaşıtlarım olan bütün arkadaşlarımın çocukluk yılları Burdur’da ve Burdur Gölü’nde geçti. Yüzmeyi biz bu gölde öğrendik. Burdur Gölü’nde dikkuyruk ördekleriyle, karabataklarla birlikte yüzdük. Kayıklara bindik, optimist ve benzeri su sporları yaptık, güneşlendik. Ne yazık ki hemşehrilerim yıllar geçtikçe göle daha az uğrar oldu çünkü göl hem gittikçe kirlendi, hem de gözle görülür bir şekilde çekilmeye başladı. Eğer bunu fark edip bir an önce harekete geçmez ve gölümüzü kurtarmak için tüm Burdurlular el ele vermezsek çok geç olabilir. Ve biz biliyoruz ki Burdur Gölü yok olursa, iklim değişir, doğanın dengesi bozulur, sadece insanlar değil tüm canlılar etkilenir ve Burdur’da yaşam biter. Tarih boyunca medeniyetleri Burdur’a çeken Burdur Gölü, doğanın geçmişten bize bıraktığı bir emanet ve gelecek yaşama bizim aktaracağımız bir mirastır. Doğa Derneği’nin işaret ettiği gibi, salma usulü sulama yerine damla usulü sulama yöntemi kullanımı, gölün suyunun azalmasını önleyecektir. Çiftçisi, esnafı, sanatçısı, halkı ve yöneticileriyle biz Burdurlular gölümüzün yok olma sürecini durdurarak gölümüzü eski haline kavuşturabiliriz. Bundan böyle Doğa Derneği’nin Burdur’da yürüttüğü çalışmalara benim vereceğim desteğin aynısını hemşehrilerimin de vereceğinden hiç kuşkum yok.”

Doğa Derneği Burdur Gölü Proje Koordinatörü Ayşe Sargın da yaptığı açıklamada, Burdur Gölü’nün son 25 yılda suyunun yaklaşık üçte birini kaybettiğine ve gölde 11 metrelik bir alçalma meydana geldiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Burdur Gölü Havzası’nda 1995’ten itibaren yağışlı bir döneme geçilmesine karşın gölde yaşanan su kaybı bu durumun iklimsel faktörlerden çok insan faktörüne bağlı olduğunu gösteriyor. Gölü besleyen akarsular üzerine plansız bir biçimde inşa edilen barajlar ve tarımsal sulamada damla sulama gibi tasarruflu yöntemler yerine ihtiyaçtan daha fazla su tüketen salma sulama gibi yöntemlerin kullanılması, gölün su seviyesinde yaşanan azalmanın başlıca nedenleri olarak öne çıkıyor. Bu süreci tersine çevirerek gelecek nesillere sağlıklı bir göl bırakmak mümkün. Yeter ki Burdurlular bunu istesin ve göllerine sahip çıksınlar.”

Doğa Derneği, 2002 yılından bu yana Türkiye’nin 16 ayrı ilinde biyoçeşitliliği korumaya yönelik çalışmalar yürüten ve Türkiye doğasının sorunlarına yapıcı çözümler getirmeyi ilke edinmiş, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Dernek, 2007 yılından bu yana, Burdur Ofisi aracılığıyla, Burdur Gölü’nün kurumasının önüne geçilmesine ve Burdur Gölü Havzası’nda suyun akılcı kullanımının yaygınlaşmasına yönelik çalışmalarını sürdürmektedir.


 

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları