loading
close
SON DAKİKALAR

Çivi çiviyi söker mi?

Şebnem Nur
Tarih: 31.03.2019
Köşe: Psikolog'dan denemeler
Kaynak: www.istanbulgercegi.com

Şebnem Nur; Ayrılık sonrasındaki bu atlatılması gereken doğal süreç, aslında biten ilişkinize dışarıdan bir gözle bakabilmeniz için de bir fırsattır. İlişkinin hangi kısımları hatalıydı, bitişe götüren etkenler nelerdi, gibi.

Mesela;

Berkcan’dan kesin ayrıldım...

Kesin yani...

Aşk acısı çekip de tatlı canımı hiç üzemem.

Yani ben şimdi aşk acısı çekmek istemediğime göre,

Yeni birini bulmalıyım!

Acaba eskilerden yeni biri mi olsa?

Canberk mesela! Bir önceki sevgilim.

Ya da be zamandır bana “yazan”,

Tuğberk’le mi çıksam?

Ya da instagram’dan her fotoğrafımı beğenip, bana DM’den “yürüyen” Berktuğ ile mi?

Her kim olursa olsun işte!

Yeni birini bulmalıyım!

BULMALIYIM!..

Bir aşk biter. Ayrılık acısı çekmeye de gücümüz pek yoktur. Ya da gücümüzün olmadığını zannederiz.

Aslında doğal bir süreç olan bu evreyi atlatmak istemeyiz. Hemen onu unutasımız vardır. Unutmanın en iyi yolu da ‘yeni birini’ bulmaktır.

Bulmak mıdır?

İçinde bulunduğumuz çağ, her ne hikmetse; fiziksel, ruhsal ve maddi-manevi acıları hemen bastırma çağı. Şöyle bir düşünelim isterseniz: Ağrı kesiciler, kredi çekmeler, antidepresanlar, alkol, sakinleştiriciler, yeni birini bulmalar...

Doğal olan hiçbir süreci yaşamak istemiyoruz. Çabuk tüketip, hızlı yaşıyoruz. Hemen geçsin, hemen bitsin istiyoruz. Sarıldığımız şeylerin asıl bizi tüketip tüketmeyeceğini düşünmeden hem de.

Evet aşk bitti. Sevilen birinin kaybına benzer bir yas süreci yaşamak ve bu süre zarfında da acı çekmek gayet doğal aslında. Sonuçta bu süreç eş zamanlı olarak da bir toparlanma evresidir. Yanlış bir ilişki olmasaydı zaten bitmezdi, değil mi?

Ayrılık sonrasındaki bu atlatılması gereken doğal süreç, aslında biten ilişkinize dışarıdan bir gözle bakabilmeniz için de bir fırsattır. İlişkinin hangi kısımları hatalıydı, bitişe götüren etkenler nelerdi, gibi.

İlerde daha düzgün ilişkiler yaşamak için, muhakeme yapabileceğiniz de bir süreçtir aslında. Bir daha ona benzer birine âşık olmamanız gerektiğini gösterir mesela.

Ama öyle yapmak istemeyiz...

Bir hafta, bilemedin on gün sonra hemen yeni birini bulmaya çalışmalar, ya da ‘eski bir’ sevgiliye dönmek istemeler.

Yalnızca ayrılık acısı çekmemek için eski bir sevgiliye dönmek?!

Birkaç gün önce ayrıldığın sevgilin de, ayrılık acısı çekmemek için döndüğün eski bir sevgilin miydi yoksa?

Ayrılık acısı çekmemek için eski sevgililere dönüp durmak?

Zaten denenmiş bir ilişkiyi denemek ve gene aynı yanlışların ve uyumsuzlukların sürdüğünü görmek...

Tuhaf bir kısır döngü...

Ya da hemen yeni birini bulmak. Ondan hoşlanmaya başlayıp başlamadığını bile anlamadan hem de! Arada bir kendini yokladığında, eski sevgilinin yasını hâlâ tuttuğunu  fark ede ede!

Bu yeni kişiyle ne kadar düzgün başladı? Ne kadar sürdürebileceksin? Yalnızca eski sevgiline fiziksel olarak benzediği için başlamış olabilir mi?

Yalnızca bir önceki ilişkinin acısını hafifletmek için hayatına yeni birini kabul etmek ne kadar doğrudur? Çivi Çiviyi Söker Mi gerçekten?

Hayatınıza kabul ettiğiniz yeni kişi, bir ayrılık acısını dindirmek için orada olduğunu anlarsa ne olacak peki?

Pinpon topu gibi ilişkiden ilişkiye savrulmanın da, denenmiş bir ilişkiyi tekrar tekrar deneyip kısır döngü içinde daireler çizmenin de hiçbir anlamı yoktur.

Sonuç gene yalnızlık olacaktır.

Netice olarak; yaşanılan duygusal bir ilişki, kişiye huzur, yaşama sevinci, neşe ve mutluluk getirmelidir. Aşk yaşadığınız kişinin yanında günün tüm yorgunluğunu unutmalısınız. Size ilham vermelidir. Çalıştığınız işinizdeki verimizin arttığını dahi hissetmelisiniz. Sizi ileriye taşımalıdır. Hem arkadaş hem sırdaş olmalıdır. Çocukça tüm şımarıklıkları da yanında yapmalısınız hatta...

Bir aşk bitince, acısını da yasını da yaşayın gitsin. O süreç de birşeyler öğretir insana. İlişkinin ne kadar sürdüğüyle bağlantılı olarak yas süreci de 6 ay ila 2 yıldır.

Yeni bir ilişkiye başlamak zaman almalıdır. Bir öncekinden izler aramaya çalışmayın bulduğunuz yeni birinde. Bulursanız da sürdürmeyin zaten!

Sonuç olarak; çivi çiviyi ‘pek de’ sökmez aslında. Bir yandan öbür yana savrulmayın. Daimi bir yalnızlık yaşayacağınıza;
Biraz yalnız kalın. 

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları