loading
close
SON DAKİKALAR

İnanmayan Sevgili

Şebnem Nur
Tarih: 03.01.2021
Köşe: Psikolog'dan denemeler
Kaynak: wwww.istanbulgercegi.com

Şebnem Nur; İçten içe her seferinde de anlarsınız size inanmadığını. İçerlersiniz, içten içe de kızarsınız ona. Söylediklerinizin doğru olduğunu ispatlama çabasına da girersiniz. Hiç yalanınızı yakalamamıştır, ona karşı hep dürüst olmuşsunuzdur oysa.

“Yarım saat önce aradım, neden telefonu açmadın?”
“Mutfaktaydım hayatım, duymadım.”
“Öyle olsun bakalım.”

“Saçlarımın doğal hali bu, herhangi bir şey kullanmıyorum.”
“O sürdüğün krem ne işe yarıyor peki?”

“Üstüne daha kalın olan montunu al, hava bir hayli serin.”
“Boşver bu da idare eder.”

Bir- iki basit örnek. O an ne iş yaptığına inanmaz, ona karşı dürüst olduğuna inanmaz, onu gerçekten sevdiğinize inanmaz...

İnanmaz da inanmaz!

Bazen de bunu ağzından kaçırır hatta. Ama gene de sürer, öyle ya da böyle devam eder ilişkiniz. Ya da devam ettirmek ister.

İçten içe her seferinde de anlarsınız size inanmadığını. İçerlersiniz, içten içe de kızarsınız ona. Söylediklerinizin doğru olduğunu ispatlama çabasına da girersiniz. Hiç yalanınızı yakalamamıştır, ona karşı hep dürüst olmuşsunuzdur oysa.

İnanmadığı, inanmak istemediği şey, yaşamakta olduğunuz aşkın gerçekliğidir aslında. Sizi kendine layık görmez. Sizin gibi biri tarafından tercih edilmiş olabildiğine inanmaz. Problemi kendisiyledir. Kim bilir, belki de bir nebze size karşı dürüst değildir. Sizi de kendisi gibi sanıyordur. Aşktan başka sebeplerle onunla olduğunuzu dahi zannediyor olabilir.

Eğer genel olarak size inanmıyor gibi bir durum söz konusuysa; öncelikle böyle bir şüpheye düşmesinin sizden kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakmak gerek. Ortaya çıkan bir yalanınız yahut sadakatsizliğiniz mevcutsa, size inanmama konusunda pek de haksız sayılmaz.

Ancak; ortada herhangi bir neden yoken, kuruntu mahiyetinde ve belki de sizi yıpratma maksadıylaysa, bu sorunu onunla açıkça konuşun.

“Ben” diliyle yaklaşım, burada önemlidir. “Bu ithamların, şüphelerin beni üzüyor.” tarzı bir cümle mesela...

Böyle yapmaya devam ediyor olması; araya mesade koymanıza, yabancılaşmanıza, kırılmanıza sebep oluyorsa, bunları da uygun bir biçimde dile getirebilirsiniz.

Bununla birlikte, kronil bir hâl almaya başlayan her sorunda olduğu gibi, bu sorun da o noktaya evrildiği takdirde, elbette profesyonel bir yardım almayı düşünebilirsiniz. https://www.istanbulgercegi.com/

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları