loading
close
Dolar: 3,78 TL
Euro: 4,65 TL
Sterlin: 5,27 TL
SON DAKİKALAR

Esad: Teröristlerin, kimyasal silahlarını Türkiye'den aldığına yüzde 100 eminim

Esad: Teröristlerin, kimyasal silahlarını Türkiye'den aldığına yüzde 100 eminim
Tarih: 21.04.2017 - 12:15
Kategori: Dünya

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesindeki terörist grupların, ellerindeki kimyasal silahları Türkiye'den aldığına 'yüzde 100 emin olduğunu' söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesindeki terörist grupların, ellerindeki kimyasal silahları Türkiye'den aldığına 'yüzde 100 emin olduğunu' söyledi.

Sputnik'e mülakat veren Esad, Suriye'deki terörist grupların ellerindeki kimyasal silahları nereden alıyor olabileceği sorusu karşısında, "Türkiye'den. Doğrudan Türkiye'den. Bunun kanıtları da var. İçlerinden (kanıtlardan) bazıları, birkaç yıl önce internette yayınlanmıştı" dedi.

Esad şöyle devam etti: "Teröristlerin para, silah, yeni militanlar ve gereksinim duydukları eşyaları alabileceği tek yol Türkiye'den geçiyor. Kuzeyden başka bir yolları yok. Bu nedenle (kimyasal silahları onları veren), yüzde 100 Türkiye."

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İdlib'in Han Seyhun bölgesindekine benzer provokasyonların yaşanabileceğini söyledi.

Esad, bu ihtimalin sadece son dönemde yaşanan gelişmelerden kaynaklanmadığını belirtip şu ifadeleri kullandı:

'BU BİR GÜNDEMİN, PLANIN PARÇASIYDI'

"Bu daha önce de yaşandı. Bu ihtimal birkaç yıl önce ortaya çıktı. 2013 yılında bunu kullandıklarından beri bu ihtimal var. Ancak bu kez farklı söylem ve propaganda söz konusu, zira herkes saldırıya hazırdı. Bu bir gündemin parçasıydı, bir planın parçasıydı. Bu nedenle, elbette böyle bir ihtimal bulunuyor."

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, Suriye'nin başkenti Şam kırsalında provokasyon hazırlığına dair duyum aldıklarını açıklamıştı.

Putin, ABD'nin Suriye'ye yeni füze saldırıları düzenlemesini bekleyip beklemediği sorusuna verdiği yanıtta "Çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, benzer provokasyonlar —bunu başka şekilde tanımlamam mümkün değil- Şam kırsalı da dahil olmak üzere Suriye'nin başka bölgelerinde de hazırlanıyor. Bazı maddeler atıp suçu Suriye hükümetine yıkmayı planlıyorlar."

"Amerikalılar, Türkler ve tüm işgalciler kendiliğinden ülkemizden gitmezlerse güç kullanılarak çıkartılacaklar"

Beşar Esad, Suriye'de teröristlerin eylemleri ile Türkiye ve ABD'nin bu ülkeye askeri müdahalesi arasında bir fark olmadığını söyledi.

Esad, "Türk işgali ya da Amerikan askerlerinden bahsetseniz de -ki Amerikalılarınki de bir işgal- sahadaki teröristlerden bahsetseniz de aynı şey. Bunların arasında hiçbir fark yok" dedi.

Esad şöyle devam etti: "Ülkenizdeki işgalcilerle savaşmaya hakkınız vardır. Bu nedenle Amerikalılar, Türkler ve tüm işgalciler ya kendiliğinden ülkemizden gitmezlerse güç kullanılarak çıkartılacaklar. Şu anda önceliğimiz teröristlerin yenilgiye uğratılması. Teröristleri çeşitli bölgelerde yenilgiye uğratırsak, Türkler de dahil olmak üzere geri kalan tüm diğer güçleri kovmak çok kolay olacak. Ya kendileri giderler ya da savaşıp onları yeneriz, topraklarımızı koruruz."


ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları