loading
close
SON DAKİKALAR

Ali Gaffar Okkan, 23 yıl önce Diyarbakır Emniyet Müdürü iken bir suikast sonucu hayatını kaybetti

Ali Gaffar Okkan, 23 yıl önce Diyarbakır Emniyet Müdürü iken bir suikast sonucu hayatını kaybetti
Tarih: 24.01.2024 - 00:54
Kategori: Gündem

Diyarbakır Emniyet Müdürü iken bir suikast sonucu hayatını kaybeden Ali Gaffar Okkan'ın ölümünün 23. yılı.

Ali Gaffar Okkan, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevini sürdürürken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında makamından Valilik Binası'na makam aracıyla seyir hâlinde iken, Sezâi Karakoç Bulvarı üzerinde Et Balık Kurumu ile Eflatun Park arasında, pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde hayatını kaybetti.

Gaffar Okkan, Hizbullah'ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynamıştı.

Ali Gaffar Okkan kimdir?

Ali Gaffar Okkan, Sakarya ilinin Hendek ilçesinde 1952 yılında doğdu. 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji'nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi'nden mezun olarak İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne Komiser Yardımcısı olarak atandı.

Bu ilde Emniyet Âmirliği rütbesine kadar çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra, 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü'ne atanarak, 1985 yılında şube müdürlüğüne terfî etti. 1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev aldı. Bu ilde 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. 6 Aralık 1993 tarihinde 1. sınıf emniyet müdürlüğüne terfî ederek Kars İl Emniyet Müdürü olarak atandı. 18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı. Bu arada İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetiminden mezun oldu.

Kars Emniyet Müdürü iken, Diyarbakır gibi yıllarca PKK ve Hizbullah terörünün ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşayan bir ile emniyet müdürü olarak atandı. Hüseyin Velioğlu'nun İstanbul Beykoz'daki villasına yapılan baskında büyük rolü vardı. Gaffar Okkan, Hizbullah'ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynadı.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları