loading
close
SON DAKİKALAR

1100 Nakliyat İş emekçisinin toplu iş sözleşme sürecinde anlaşma sağlanamadı

1100 Nakliyat İş emekçisinin toplu iş sözleşme sürecinde anlaşma sağlanamadı
Tarih: 22.04.2021 - 15:42
Kategori: Sendika

TNT/FedEx’te çalışan 950, Avrasya Tünel İşletmeciliği EGİS’te çalışan 150 işçi olmak üzere toplam 1100 İşçi adına devam eden toplu iş sözleşmesi sürecinde anlaşma sağlanamadı.

Nakliyat İş örgütlenme sürecini tamamlamış olduğu dünyanın en büyük kargo tekelleri arasında yer alan TNT International Express Taşımacılık Tic. Ltd. Şti. ve bağlı işyerleriyle birlikte Avrasya Tünel İşletmeciliğinde (EGİS) örgütlenmiş, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından dava süreçleri sonunda toplu iş sözleşmesi yetki belgesi verilmişti. 

Her iki işletmede de 6356 sayılı yasaya göre başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde 60 günlük süre içerisinde anlaşma sağlanamamıştı. 

Bunun üzerine Nakliyat İş, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne her iki işletmedeki uyuşmazlıkları bildirmişti. Bakanlık uyuşmazlıklar için arabulucu görevlendirmişti.

Arabulucu aşamasında da iki işletmede de anlaşma sağlanamadı.

Nakliyat İş görüşmelerin olumlu sonuçlanmaması durumunda, yasal 60 günlük süre içerisinde işletmede grev kararı alınıp uygulanacağını bildirdi. 

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları