loading
close
SON DAKİKALAR

14 Eğitim sendikası üyesi öğretmenler 2 Kasım'da iş bırakıyor

14 Eğitim sendikası üyesi öğretmenler 2 Kasım'da iş bırakıyor
Tarih: 14.10.2022 - 19:26
Kategori: Eğitim

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bağlı Eğitim-İş sendikası çağrısı üzerine bugün, Öğretmenlik Meslek Kanunu ve eğitimde yaşanan sorunlara karşı, 14 eğitim sendikasının genel başkan ve yöneticileri, Başkent Öğretmenevi’nde bir araya geldi.

Toplantıya; "Eğitim-İş, Eğitim-Sen, Teç-Sen, Hürriyetçi Eğitim-Sen, Eğitim Gücü-Sen, Anadolu Eğitim Sendikası, Özgür Eğitim-Sen, Eğitim Hak-Sen, Eksen Eğitim-Sen, İdeal Eğitim-Sen, Eğitim Söz-Sen, Eğitimde Birlik-Sen, Eşit Haklar Sendikası, TÖB-Sen" katıldı.

14 eğitim sendikası 14 Ekim 2022 cuma bugün saat 14.00'da Başkent Öğretmenevi'nde buluştu. Eylemler ortaklaştı. Eğitim emekçilerinin hakkını arayacak sendikalar 2 Kasım 2022'de ortak kararla iş bırakacak.

Toplantı sonunda, sendika genel başkanlarınca imzalanan karar tutanağı ise şöyle: "Mesleğimizin onuru, çocuklarımızın geleceği için 2 Kasım 2022 tarihinde İş Bırakıyoruz!

#SendikalarBirlikteEyleme
#ÖgretmenlerUnutmaz"

14 EKİM 2022 CUMA BAŞKENT ÖĞRETMENEVİ EĞİTİM SENDİKALARININ BÜYÜK BULUŞMASI KARAR TUTANAĞI

19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak kariyer basamakları sınavının derhal iptal edilmesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, TBMM’de ivedilikle ele alınarak yeni bir meslek kanununun tüm eğitim sendikalarının ve öğretmenlerin görüşleri alınarak düzenlenmesi acil talebimizdir. 

Eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmesi sağlanmalıdır.

Tüm eğitim çalışanlarının yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışına ilişkin düzenlemeler yapılmalı ve 1. dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmelidir.

Eşit işe eşit ücret ilkesine uygun olarak farklı ücret ve istihdam şekillerine son verilmeli, kadrolu güvenceli istihdam sağlanmalıdır.

Kamuda mülakat uygulamasına son verilmelidir. 

Tüm eğitim çalışanlarına sosyal devlet ilkesi gereği ayrım yapılmaksızın; giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılmalı ve aile çocuk yardımı tutarları iyileştirilmeli, vergi dilimi adaletsizliğine son verilmelidir. 

Öğrencilerimizin en temel hakkı olan eğitim, barınma ve beslenme hakları, sosyal devlet anlayışıyla devlet güvencesine alınmalı ve kamusal eğitim sağlanmalıdır.

Bu taleplere ilişkin düzenlemelerin yapılmaması halinde: 

1- 26, 27, 28 Ekim 2022 tarihlerinde iş yerlerinde kokart takılması,
2- 26 Ekim 2022 tarihinde, ilk teneffüs saatinde, öğretmenler odasında ortak bildiri metninin okunması,
3- Bu talep ve uyarılara rağmen bir düzenleme yapılmaması halinde; 2 Kasım 2022 tarihinde tüm eğitim çalışanlarının katılımı ile bir günlük iş bırakma eylemi yapılması kararları sendika genel başkanlarınca imza altına alınmıştır.

Kaynak : wwww.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları