loading
close
SON DAKİKALAR

2023 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulunda 3. gün

2023 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulunda 3. gün
Tarih: 08.12.2022 - 10:45
Kategori: Gündem

TBMM Genel Kurulunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Ticaret ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlıklarının 2023 yılı bütçeleri görüşmeleri yapıldı.

Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında 7 Aralık 2022 Çarşamba günü toplandı.

CHP milletvekilleri, TBMM Genel Kurulunda görüşülen Enerji ve Tabii Kaynaklar, Ticaret ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlıklarının bütçeleri üzerine söz aldı.

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, cumhuriyet tarihinin en yüksek dış ticaret açığına ulaşıldığını iddia ederek, "İthalat maliyetimiz artıyor, dış ticaret açığımız da katlanarak büyüyor çünkü bu modelin içinde üretim yok, AR-GE'ye yatırım yapmıyoruz, ham madde üretmiyoruz." diye konuştu.

Sanayicinin krediye erişemediğini ileri süren Emecan, "Faiz düşerse neye yarayacak bilemiyoruz. Durgunluk beklentisi nedeniyle her 3 sanayiciden 2'si işçi çıkarmayı düşünüyor. En zor durumda olan sektör de tekstil sektörü." ifadelerini kullandı.

Emecan, "Ülkeyi sizler bir timsah kapitalizmine mahkum ettiniz. Nedir timsah kapitalizmi? Sermaye karına kar eklerken ücretli kesimlerin yoksullaşması ve fakirleşmesidir." dedi.

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Akkuyu Nükleer Santrali'ne işaret ederek, "Bu santral bizim enerjide dışa bağımlı olmamızı engellemediği gibi Rusya'ya göbekten bağımlı olmamıza sebep olmaktadır. Bu şartlarda 2'ncisini Sinop'ta yapmanın, 3'üncüsü için Trakya'da yer aramanın mantıklı bir izahı yoktur, bu milletin geleceğini ipotek altına almaktan artık vazgeçin." yorumunu yaptı.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, dünyanın yeni bir sanayi devrimi yaşadığını anlatarak, bu yeni dönemi iyi okuyan devletlerin, iyi hazırlık yapan milletlerin yeni dönemin kazananları olacağını, hızla zenginleşeceklerini söyledi.

Bayır, "Cumhuriyet Halk Partisi olarak cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında ülkemizi 4.0 endüstri devriminin takipçisi ve tüketicisi değil, geliştiricisi ve üreticisi yapmaya kararlıyız. Temiz enerjiyle, temiz üretimle, temiz fonla tertemiz bir gelecek inşa edeceğiz." diye konuştu.

2030'a gelindiğinde üreterek zenginleşen, rekabetçi bir Türkiye'de, zenginliği adil paylaşan bir Türkiye'de fert başına geliri 20 bin doların üstüne çıkaracaklarını dile getiren Bayır, milli geliri 2 trilyon doların üzerine taşıyacaklarını, ihracatın ise 600 milyar doları aşacağını söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı olarak son 11 ayda 80 bine yakın kepenk kapatan esnafın, KOBİ'nin umudu olduklarını ifade ederek, 2 milyon küçük esnafı barındıran 3,4 milyon KOBİ'nin, bugün Ticaret Bakanlığının içinde bir Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü koridoruna sıkıştırıldığını ve önemsenmediklerini iddia etti.

Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğünün, esnafa çözüm değil, sorun ve engel ürettiğini savunan Serter, bir esnaf bakanlığı kuracaklarını bildirdi.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, IMF verilerine göre Türkiye'nin dünya ekonomisindeki payının darbenin yapıldığı 1980'de yüzde 0,86 iken 2013'te bu oranın yüzde 1,24'e çıktığını, 2018 yılında ise yüzde 0,91'e düştüğünü belirterek, "Bugün ne biliyor musunuz? 0,67 yani getirdiğiniz Türk tipi başkanlık sistemi, Türk tipi ekonomik model bu ülkeye 80 darbesinden daha fazla zarar vermiş." dedi.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, bilim insanlarının olası bir depremi haykırdığını ancak buna ilişkin önlem alınmadığını ileri sürerek, "beton lobilerine" hizmet verildiğini iddia etti.

Deprem vergisi için 75 milyar lira toplandığını kaydeden Şevkin, "75 milyarın hesabını çatır çatır soracağız." dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, İstanbul Seyrantepe Polis Lojmanlarının yerine yapılan projede 3 artı 1 dairenin fiyatının 30 ile 50 milyon lira arasında olduğunu söyleyerek, "Bir polis memuru, eşi de polis memuru, memuriyete başladı, 10, 20, 30, 40, 50 yıl çalışsa, bir tek simit yemeyip para biriktirse bu lojmanlardan yapılan konutlardan 3 artı bir daireyi satın alamaz. AKP iktidarının halka reva gördüğü sosyal konut anlayışı budur." yorumunu yaptı.

Riskli yapı stokuna girmiş konutlarla ilgili uzun vadeli, düşük faizli kredi vererek emeklilerin evlerini dönüştürmesine fırsat verilmesi gerektiğini belirten Zeybek, "Kaynakları rantiyeye değil, emeklilere, işçilere, yoksullara, kendi halkına vermek gerekiyor." diye konuştu.

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, 500 bin konut projesinin bugünkü kira fiyatlarındaki artışı durdurduğunu iddia etmenin "zehirli bir propaganda" olduğunu ileri sürerek, "2010 yılında asgari ücretin yüzde 27'si kira harcamasına ayrılırken, bugün asgari ücretin neredeyse yüzde yüzü kiraya gidiyor." dedi.

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu ise hisse senetlerinin yüzde 85'ini zenginler kontrol ederken, küçük yatırımcının payının yüzde 14'lerde kaldığını, kur korumalı mevduat ile ödenen paranın miktarın saklandığını iddia ederek, "Zengine çalışan AKP ve MHP hala yerli ve milli masalları anlatıyor. Dünyaya şeker satmak yerine şeker fabrikalarını satanlar, dünyaya tank paleti satmak yerine Tank Palet Fabrikasını satanlar asla yerli ve milli olamaz." değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti milletvekillerinin Enerji ve Tabii Kaynaklar, Ticaret ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bütçelerine ilişkin söz alması üzerine İYİ Parti milletvekillerinin tamamı, CHP milletvekillerinin ise büyük çoğunluğu Genel Kurul Salonunu terk etti.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, partisinin Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs'ün, dün TBMM Genel Kurulunda çıkan kavgada yaralanmasına ilişkin AK Parti'nin tatmin edici karar almaması halinde, AK Parti'nin bütçe konuşmalarında Genel Kurulda bulunmayacaklarını açıklamıştı.

AK Parti milletvekilleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Ticaret ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlıklarının TBMM Genel Kurulunda görüşülen 2023 yılı bütçeleri üzerinde söz aldı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mücahit Arınç, enerjinin, ülkelerin ekonomileri için hayati önem taşıdığını, enerji yatırımlarına gereken önemin verilmesi gerektiğini ifade etti.

Rusya-Ukrayna savaşının, enerji yatırımları ile güvenli ve sağlıklı enerjinin arzının önemini ortaya koyduğunu dile getiren Arınç, "Bu süreçte birçok ülke enerji arzı noktasında sıkıntılar yaşarken, Türkiye'nin de arasında bulunduğu bazı ülkeler enerji maliyetlerinin birim fiyatlarında yaşanan yükselmelerden dolayı mağduriyetler yaşadı. Devletimiz, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hayata geçirdiği adımlarla artan maliyetlerin birçoğunu vatandaşımıza direkt yansıtmak yerine bu maliyetleri merkezi bütçenin yardımıyla sübvanse etme noktasında inisiyatif aldı." diye konuştu.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, AK Parti'nin enerji alanında gurur verici başarılara imza attığını belirtti.

Türkiye'nin dört bir yanını hidroelektrik santralleri, rüzgar türbinleri, güneş panelleri ve biyokütle tesisleriyle donattıklarını anlatan Tin, "Bize çevrecilik dersi vermek isteyenlere son 20 yılda 44 bin megavatın üzerinde çevre dostu yenilenebilir enerji kaynaklarını devreye aldığımızı hatırlatmak isterim. Bunlar lafla değil çalışarak oluyor. Türkiye Yüzyılı'nda yerli ve milli kaynaklarımızın payını daha da artırıyoruz. Enerji hizmetlerini vatandaşımıza kesintisiz ve ekonomik ulaştırmak için çalışıyoruz." dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili İffet Polat, Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki enerji diplomasisi başarısı sayesinde kış aylarında doğal gaz sıkıntısı çekmeyeceğini ve dünyaya satılacak Rus gazının satış ve aktarım merkezi haline geleceğini kaydetti.

İthal doğal gaza bağımlı Türkiye'nin hidrokarbon kaynaklarını aktif hale getiren bir konuma geldiğine işaret eden Polat, yenilenebilir enerji alanında çeşitliliği ve verimliliği artıran çalışmalara devam edildiğini vurguladı.

AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır, nükleer ve diğer enerji kaynaklarına yönelen araştırmaları eleştirmenin, muhalefetin birinci önceliği olduğunu dile getirerek, "Muhalefetin enerji meselesine ilişkin ürettiği tek politikası yok. Yalnızca tenkit etmekten başka beceriniz yok." değerlendirmesinde bulundu.

Karadeniz'de doğal gaz bulunduğunu hatırlatan Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cudi, Tendürek ve Gabar'da PKK itlerini toprağa gömerek petrolü fışkırtan yine biziz, tenkit eden sizsiniz. Enerji koridorunu oluşturan adam gibi adam, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 'tek adam' diyen yine sizsiniz. Yalnızca enerji koridorundan bahsetmiyorum, bir de tahıl koridoru var. 'Çözerse yine Tayyip Erdoğan çözer' dediler. 'Ukrayna-Rusya savaşını durdurursa ancak Türkiye durdurur, bu işi çözerse Tayyip Erdoğan çözer' diyen Batılılar, reddeden bizim muhalefet. Bu, Amerika'da hamburger molası yapanların anlayacağı bir iş değil. Bu, Batı başkentlerinde iktidar dilenenlerin anlayacağı bir iş değil."

AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, Türkiye'nin, ekonomik operasyonlara rağmen yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı ekonomi formülünü hayata geçirdiğini belirtti.

Türkiye'nin, 2021'de yüzde 11,4, 2022'nin üçüncü çeyreğinde ise yüzde 3,9 büyüdüğünü anımsatan Özboyacı, "Türkiye satın alma gücü paritesine göre dünyanın en büyük 11'inci ekonomisi olma konumunu korudu, Avrupa'nın ise 4'üncü büyük ekonomisi oldu. Her geçen gün ihracatta yakaladığımız rekor rakamların sonucunda 2021'de ihracatımız yüzde 32,8 artarak 225 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu yılın kasım ayına dek gerçekleşen ihracatımız ise 231 milyar dolarla yeni bir rekor kırdı." diye konuştu.

CHP'nin ekonomi alanındaki yeni danışman kadrosunu eleştiren Özboyacı, şu görüşleri paylaştı:

"Güya Şampiyonlar Ligi ekibiymiş, Ronaldo'ymuş, Messi'ymiş. Ronaldo ve Messi Türkiye ekonomisinden ne kadar haberdarsa inanın bu ekip de o kadar haberdar. Ekonomi kadrosunda da yabancı sınırı olsa sahaya sürecek adamınız yok, elinizde kala kala 2001 krizinin IMF Türkiye müsteşarı kaldı, bunu da görmüş olduk. CHP uslanmamış olacak ki önümüzdeki yüzyıl için ABD'nin, IMF'nin, AB'nin Türkiye vizyonunu matah bir şey gibi milletimize sunuyor. Artık o günler geçti, başkalarının bizim için kurduğu planları içerideki maşaları aracılığıyla uygulayacak bir Türkiye artık yok."

AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, "Çevre ve şehircilik alanında 100 yılda yapılabilecek hizmetleri 20 yıla sığdırmış olmanın gururunu yaşıyoruz." diye konuştu.

Tüm kurumlarla asırlık ihmalleri gidermenin, kronikleşen meselelere çözüm bulmanın mücadelesini sürdürdüklerini anlatan Kırkpınar, şöyle devam etti:

"AK Parti hükümetleri olarak ecdadımızın emaneti olan şehirlerimizi, içinde yaşayan nesilleri ihmal etmeden ihya etmek için çalışmalarımızı süratle sürdürüyoruz. Medeniyetimizi yaşatan, çevreye saygılı, iklim dostu şehirler hedefiyle sosyal konuttan millet bahçelerine, kentsel dönüşümden sıfır atığa, iklim değişikliğinden ekolojik koridorlara kadar tüm altyapı ve üstyapı yatırımlarımızla şehirlerimizi imar ve ihya etmeye devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ve Türkiye'nin en büyük şehircilik hareketi olan kentsel dönüşüm seferberliğiyle 81 ilimizin tamamında afetlere karşı risk taşıyan tüm binaları yeniliyoruz. Şehirlerimizde kendi enerjisini üreten, enerjiyi savurmayan, su hasadı yapan, sıfır atık uyumlu, akıllı sistem uygulamalarıyla donatılmış yapılar inşa ediyoruz."

Sataşmadan söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hamburger yediğini, ancak haram yemediğini vurguladı.

Kılıçdaroğlu'nun "Türkiye'yi mülteci deposuna, uyuşturucu bataklığına çevirmediğini" dile getiren Altay, "Genel Başkanımız 'katil' dedikleriyle kanka olmadı. Keşke siz de hamburger yeseniz de bu ayıpları işlemesiniz. ABD'ye icazete gidenler belli." ifadesini kullandı.

İYİ Partili milletvekilleri, TBMM Genel Kurulunda görüşülen Enerji ve Tabii Kaynaklar, Ticaret ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlıklarının 2023 yılı bütçeleri üzerine söz aldı.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM Genel Kurulunda dün çıkan kavgaya değinerek, "Trabzon Milletvekilimiz Hüseyin Örs'e AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık tarafından gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Gazi Meclis'te yapılan bu saldırı, milletin iradesine ve partimize yapılmıştır. Bu saldırı Türkiye Cumhuriyeti tarihine kara bir leke olarak geçmiştir ve milletimizin hafızasında ve kayıtlarda yerini alacaktır." diye konuştu.

Türkiye'nin enerji konusunda ciddi handikaplarının olduğunu savunan Yaşar, "Veriler göstermektedir ki ülkemiz enerjide tam bir bağımlılığa sürükleniyor. Bu durum hem vatandaşımıza hem de devletimize ağır bir külfet getirmektedir. Enerji üretimine ciddi destekler vermemiz gerekiyor. Özellikle yenilenebilir enerji konusunda hala istediğimiz seviyede değiliz. Avrupa'da yenilenebilir enerji konusunda ciddi yatırımlar ve destekler var." değerlendirmesinde bulundu.

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, partisinin Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs'e yönelik şiddet eyleminin, demokrasiye, yüce Meclis'in mehabetine yakışmayan bir olay olarak siyasi tarihe geçtiğini söyledi.

Öztürk, bu yılın ilk dakikalarına, elektrik ve doğal gaza yapılan zam yağmuru altında girdiklerini ifade etti.

İktidarın gelgit politikalarıyla ülkenin enerjide dışa bağımlı hale geldiğini iddia eden Öztürk, "Bağımlılıktan kurtulmak sağlam bir irade gerektirir ama iktidarınız bağımlılığı daha da kalıcı hale getirmeye çalışıyor. Örneğin Akkuyu Nükleer Enerji Santrali yapımında yaşananlar. Akkuyu'da Ruslara uluslararası anlaşmanın dışında hem yatırım teşviki hem de liman lisansı verdiniz. Ruslara tanınan imtiyazlar, Rusların Akkuyu'yu askeri üs olarak kullanmasının yolunu açabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Öztürk, nükleer enerjiye karşı çıkmadıklarını ancak yıllarca sürecek yeni bir bağımlılık ortaya çıkaracak anlaşmalar imzalayan zihniyete karşı olduklarını kaydetti.

Ruslarla yapılan anlaşmada teknoloji transferinin olmadığını ileri süren Öztürk, "Ruslar bizim ülkemizde ürettiği elektriği bize yüklü fiyatlardan satacak, alım garantisinin büyüklüğü düşünülürse Akkuyu Projesi bütçede kocaman bir delik açacak, çöpü de atığı da bize kalacak. Sizin yaptığınız anlaşmayla Akkuyu, Ruslara istediği at koşturması için verilmiştir." görüşünü savundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, dün Genel Kurulda AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık tarafından partisine mensup Trabzon Milletvekili Örs'e yönelik şiddet eyleminin demokrasiye, yüce Meclis'in saygınlığına yakışmayan bir olay olarak parlamento tarihine geçtiğini kaydetti.

Bu elim olayı kınadığını vurgulayan Usta, "Hiçbir ahlaksız yumruk bizi yolumuzdan döndüremeyecektir, hak ve hakikati haykırmaya devam edeceğiz. AK Parti yönetimi bu şiddet meyilli milletvekiline karşı bir tutum alıncaya kadar da bütçe görüşmelerinde AK Parti'yi dinlemeyeceğiz, onları boykot edeceğiz." diye konuştu.

Usta, hükümetin, "Biz, cari fazla üzerine bir model uygulayacağız ve bu model üzerinden de önce kura istikrar kazandıracağız, sonrasında da enflasyonu düşüreceğiz" diyerek bir model uyguladığını aktardı. Usta, bu yöntemin yanlış olduğunu, "Burada ya bir cehalet var ya da başka bir şey var, böyle bir şey olmaz. Türkiye sanayisinde, tarımında hangi yapısal dönüşümü yaptı da siz cari fazla vereceksiniz?" şeklinde uyarılar yaptıklarını belirtti.

Uyarılarının dikkate alınmadığını dile getiren Usta, şöyle devam etti:

"Geçen yılın ağustos, eylül ve ekim aylarında, yani üç ay cari fazla verilince zannettiler ki bu sürekli olacak bir şey. İş bilmemek böyle bir şey, iş bilmeyen insanlar Türkiye'yi yönetince böyle oluyor. Laf dinlemediler, kendi bildiklerini, daha doğrusu bilmediklerini okuyarak bir model kurguladılar ve bu model şu anda Türkiye'yi yangın yerine çevirdi, Türkiye'nin bütün makroekonomik dengelerini bozdu. Hiçbir literatürle, bilimle, akılla bağdaşmayan bu modelle, maalesef, Türkiye'yi deneme tahtasına çevirdiler."

Usta, hükümetin enerji ithalatını analiz ederken de hata yaptığını, Türkiye'nin AK Parti iktidarından önce de şimdi de ithalata bağımlı bir ülke olduğunu, AK Parti'nin 20 yıllık iktidarında bu sorunu çözemediğini savundu.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun da Örs'e yapılan saldırıyı kınadığını ve bunun yüce Meclis'e yakışmadığını belirtti.

Ergun, küresel ölçekte yaşanan çevre sorunlarındaki artıştan dolayı sosyo-ekolojik politikaların ağırlık kazanmaya başladığını, bu nedenle Paris İklim Anlaşması ve Avrupa Yeşil Mutabakatı gibi adımların yürürlüğe konulduğunu anlattı.

Türkiye'nin bu anlaşmalarda taraf ülke olduğuna işaret eden Ergun, "Ancak Türkiye'nin bu anlaşmalara taraf olması, mevcut iktidarın çevreye yönelik rantçı ve talancı zihniyeti açısından bir engel teşkil etmemektedir." ifadesini kullandı.

Ergun, Türkiye'de toprak ve hava kirliliği konularında iç açıcı bir durumun olmadığını, bu sorunlara karşı gereken önlemlerin alınmadığını, Türkiye'nin atık ithalatında Avrupa'da son 3 yılda üst üste birinci, geri dönüşümde ise son sırada yer aldığını söyledi.

Türkiye'de bugün çok derin bir barınma krizi yaşandığını iddia eden Ergun, "Vatandaşlarımız artan konut ve kira fiyatlarından dolayı yaşanabilir ve erişilebilir bir ev bulmak konusunda büyük sıkıntı çekmektedir. Öğrenciler ise bu krizden en çok etkilenen kesimlerin başında gelmektedir. Çünkü mevcut iktidar plansız, programsız ve öngörüsüz politikalar uyguluyor." dedi.

MHP milletvekilleri, TBMM Genel Kurulunda görüşülen Enerji ve Tabii Kaynaklar, Ticaret ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlıklarının 2023 yılı bütçeleri üzerine söz aldı.

MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, 2023'te yerli gazın piyasaya arzıyla Türkiye'nin Avrupa'da gelişmiş gaz ticareti merkezlerinden biri olacağını söyledi.

Elektrik ve doğal gaz gibi akaryakıt piyasalarının da hızla büyüdüğüne, gelişimini sürdürdüğüne işaret eden Başkan, "Akaryakıt Kalite İzleme Sistemiyle yapılan çalışmalarda ülkemizde piyasaya arz edilen akaryakıtın yüzde 99,7'sinin, teknik düzenlemelere uygun olduğu da görülmüştür." diye konuştu.

Enerji alanındaki en büyük yatırımlarından biri olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi tamamlandığında Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10'unun buradan sağlanacağını anlatan Başkan, proje kapsamında 4 nükleer reaktörün de faaliyete geçeceğini bildirdi.

Başkan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'nin, Rusya ile Türkiye arasında en büyük ortak proje olması dolayısıyla da ayrıca önem arz ettiğini kaydetti.

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Eskişehir'in Beylikova ilçesinde havacılık, savunma, uzay sanayi, biyomedikal gibi alanlarında kullanılan nadir toprak elementleri keşfine işaret ederek, kürsüden bu elementin numunesini gösterdi.

Türk mühendisleri tarafından keşfedilen bu cevherin içerisinden bu elementlerin ayrıştırılması için tesisler yapıldığını dile getiren Kaşıkçı, "Tesislerin devreye girmesiyle birlikte Beylikova'daki bu maden alanından ağırlık olarak 10 element çıkarılacak, yıllık 570 bin ton cevher işlenecek, buradan 10 bin ton nadir toprak oksitleri elde edilecek ve bunun yanında 72 bin ton barit, 70 bin ton florit, 250 ton toryum çıkarılacaktır. Toryum, bildiğiniz üzere yeni nükleer teknolojiler için çok çok önemlidir." bilgisini paylaştı.

Kaşıkçı, kritik ham maddelerin en başında nadir toprak elementlerinin bulunduğunu, Türkiye'nin, dünyanın en yüksek rezerve sahip ikinci ülkesi olduğunu belirterek, "Bu keşif yeni yüzyılın Türkiye Yüzyılı olacağının işaretidir. Bu keşif enerjide ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtarmaya çalışan Cumhur İttifakı'nın ortaya koyduğu vizyonun eseridir." yorumunda bulundu.

MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, Türkiye'nin, küresel dış ticaret hacmindeki payının artırılması için e-ticaretin, etkin e-ihracat kanalı haline getirilmesi, bunun için de KOBİ'lerin ve mikro girişimcilerin e-ihracata ulaşmalarının kolaylaştırılması gerektiğini kaydetti.

Özyürek, "Milli ekonomimizin güçlü ve güvenli olması, esnaf ve sanatkarlarımızın korunması ve güçlendirilmesiyle mümkündür." dedi.

MHP Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay, Helal Akreditasyon Kurumunun, dış paydaşlar olan işletmeler ve kurumları bir araya getirmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bu organizasyonlarda ülkemizdeki var olan turizm potansiyeline, helal turizm faaliyetleriyle katkı sağlayacak stratejik planlar hazırlanmalıdır." önerisinde bulundu.

Taşlıçay, "İnançla ifade etmek isterim ki; Türkiye her alanda 21. asrın yıldızı olacaktır. Bu doğrultuda hilalin merkezi Türkiye, helalin de merkezi olmalıdır." dedi.

MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu, iklim değişikliğinin, gelecekte meydana getireceği etkiler konusunda önlemler alınmasının hayati olduğunu ifade ederek, "Yağmur suyu kanalları ve kanalizasyonun birbirinden ayrılması konusu üzerine belediyelerin eğilmesi, yağmur suyunun depolanarak park, bahçe sulamalarında kullanılması sağlanmalı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının bu konuda gerekli düzenlemeleri yapması gerekmektedir." diye konuştu.

Suda sıfır kayıp kampanyasının, Tarım ve Orman Bakanlığında karşılık bulduğunu, "Suda sıfır israf seferberliği" başlatıldığını anlatan Kalyoncu, "Sıfır atık kampanyası başlatıldığı gibi suda sıfır kayıp kampanyası başlatılarak suyumuza sahip çıkmamız gerekmektedir." düşüncesini dile getirdi.

Kalyoncu, sıfır atık kampanyasını desteklediklerini, ancak bu atıkların kaynakta ayrıştırılması gerektiğini, bunun, sosyoekonomik açıdan büyük fayda sağlayacağını belirtti.

MHP Adana Milletvekili Ayşe Sibel Ersoy, Türkiye'nin, iklim değişikliğinden en fazla etkilenmesi beklenen Akdeniz Bölgesi'nde olduğuna dikkati çekerek, "Ülkemizin daha önce çeşitli gerekçelerle iklim değişikliğiyle mücadele ve uyum için geliştirilen Yeşil İklim Fonu'ndan istifade etmesi önlenmiş olmasıyla artık bu haktan yararlanması gerekiyor. Halkın iradesini temsil eden Gazi Meclisin de bu konuda gerekli desteği sunacağına inanıyorum." ifadesini kullandı.

HDP milletvekilleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Ticaret ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlıklarının, TBMM Genel Kurulunda görüşülen 2023 yılı bütçeleri üzerinde söz aldı.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, AVM'lerin elektrik tüketimindeki payının yüzde 24 olduğunu dile getirerek, "AVM'lerde konutlardan daha fazla elektrik tüketiliyor. Elektrik ihtiyacımız yok, yeter ki tasarruf tedbirlerini alın, bu israfı ortadan kaldırın." dedi.

Elektrik dağıtımındaki kayıp kaçakların kaldırılması durumunda yüzde 10'un üzerinde tasarruf sağlanacağını vurgulayan Kenanoğlu, "Bu tasarruf, Akkuyu Nükleer Santrali'nin tam faaliyetli üretiminde elde edilecek elektriğe denk geliyor yani Akkuyu Nükleer Santrali'ne ihtiyaç yok, Sinop'takine hiç yok. Bu bakış açısı olmayınca politik tercihler ortaya çıkıyor." diye konuştu.

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, doğal ve yenilenebilir enerji üretmek yerine nükleer enerjide ısrar edildiğini belirtti. Işık, Türkiye'de nükleer tehlikenin her geçen gün arttığını, nükleer enerji üretimi hevesinin doğayı ve toplumu tehlikeye attığını ileri sürdü.

Türkiye'de enerjinin dışa bağımlı olduğunu ve piyasanın insafına bırakıldığını savunan Işık, "Bu hafta, üretici enflasyonu yüzde 136, elektrik ve doğal gazda zam ise yüzde 442 oranında açıklandı. Halk vergi ve zam yükü altında ezilirken dev şirketler, enerji tekelleri, bankalar, yandaşlar servetlerine servet katıyor. Sayenizde konut ve iş yerlerinin elektrik ve doğal gaz faturaları kira bedelini geçti." ifadelerini kullandı.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, 2023 bütçesinde "karın gurultusu, acı ve keder gördüklerini", bütçenin, halkın ihtiyaçları için hazırlanmadığını ileri sürdü.

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, "Bu, halk açlıkla uğraşırken yüzde 500 kar yapan şirketlerin, bankaların bütçesi." görüşünü savundu.

"Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının, doğa katliamlarının merkezi" olduğunu iddia eden Çepni, "Ekolojik yıkıma, gösterişli ambalajlar üretmekle meşgul olan bakanlığın doğa lehine tek icraatı yok." ifadesini kullandı.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç ve grup başkanvekilleri, parti genel merkezinde kimliği henüz belirlenemeyen kişinin bıçaklı saldırısında yaralanan Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz'a yönelik saldırıyı kınayarak, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları