loading
close
SON DAKİKALAR

9 kişinin öldüğü tren kazası davasında itiraf gibi ifade: Risk analizi konusunda bilgim yoktu

9 kişinin öldüğü tren kazası davasında itiraf gibi ifade: Risk analizi konusunda bilgim yoktu
Tarih: 20.09.2021 - 16:10
Kategori: Gündem

Ankara'da, 13 Aralık 2018'de meydana gelen, 9 kişinin öldüğü, 107 kişinin de yaralandığı Yüksek Hızlı Tren (YHT) kazasıyla ilgili tutuksuz 10 sanığın yargılandığı davanın duruşmasında, kaza tarihinde TCDD genel müdür yardımcısı olan İsmail Çağlar, tanık olarak dinlendi. ...

Ankara 30'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar, müştekiler ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada, kaza tarihinde TCDD genel müdür yardımcısı olan İsmail Çağlar, tanık olarak dinlendi. Müşteki ve sanık avukatlarının sorularının çoğuna cevap vermeyen Çağlar, "Kazanın olduğu hatta sinyalizasyon sistemi olmadan ulaşıma açılmasıyla ilgili yapılan risk analizlerinden bilginiz var mı?" sorusuna "Bilgim yok" cevabını verdi.

İsmail Çağlar, trenlerin işletilmesiyle ilgili trafik yönetmeliği konusunda eğitimi olup olmadığı yönündeki soruya da TCDD’nin bu konudaki mevzuatından bilgisi olduğu yanıtını verdi. Tanık Çağlar, tren teşkil memuru (makasçı) Osman Yıldırım'ın, eğitim alıp almadığı yönündeki soruya da Yıldırım'ın deneyimli olduğunu ve yeniden eğitim almasına gerek olmadığını söyledi.

Tanığın ardından dinlenen sanık avukatları ise İsmail Çağlar'ın kaza sonrası hazırlanan bilirkişi raporunda kusurlu bulunduğunu; ancak bakanlığın soruşturma izni vermemesi nedeniyle hakkında dava açılmadığını hatırlattı. Avukatlar, soruşturma izni verilmemesi konusunda Danıştay'a yapılan itirazın akıbetinin sorulmasını talep etti. Talebi kabul eden mahkeme heyeti, eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Ne olmuştu?

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT), Marşandiz istasyonunda kılavuz lokomotife çarptı. YHT'nin bazı vagonlarının devrildiği, istasyonun bir bölümünün de çöktüğü kazada 9 kişi hayatını kaybetmiş, 107 kişi de yaralanmıştı.

Kazada YHT'nin üç vagonu raylardan çıkarak devrilirken, üst geçidin bir kısmı da çökmüş, İstasyonun çöken parçaları da iki vagonun üzerine devrilmişti.

Kaynak : T24

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları