loading
close
SON DAKİKALAR

AB’den WhatsApp’a ‘gizliliği ihlal ettiği’ gerekçesiyle 225 milyon euro ceza

AB’den WhatsApp’a ‘gizliliği ihlal ettiği’ gerekçesiyle 225 milyon euro ceza
Tarih: 02.09.2021 - 15:53
Kategori: Bilim & Teknoloji

İrlanda’da Veri Koruma Komisyonu AB’nin gizlilik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle WhatsApp’a 225 milyon Euro (267 milyon dolar) ceza kesti

Facebook tarafından 2014’te satın alınan çevrimiçi mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a AB vatandaşlarına, verilerini ne yaptığına dair yeterli bilgi vermediği gerekçesiyle İrlandalı Veri Koruma Komisyonu tarafından (225 milyon euro) 267 milyon dolar ceza kesildi.

Düzenleyici kurumdan yapılan açıklamada WhatsApp uygulamasının Avrupalıların kişisel bilgilerini nasıl toplayıp sakladığına ve Facebook ile veri paylaşımına dair yeterli bilgi vermediği belirtildi.

Kurum WhatsApp’ın gizlilik politikası ve kullanıcılarla olan iletişimini gözden geçirerek Avrupa’nın gizlilik yasalarıyla uyumlu hale getirmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

CNBC’ye konuşan WhatsApp sözcüsü kararı temyize götüreceklerini, WhatsApp’ın gizlilik kurallarını sağladığını, verilen cezanın orantısız olduğunu söyledi.

Söz konusu ceza, İrlandalı düzenleyici kurumun Avrupa’nın veri güvenliği regülasyonlarının ihlali için verdiği en yüksek ceza oldu. Temmuz ayında da Lüksemburg’un veri düzenleyici kurumu Amazon’a tüketici verilerini reklam faaliyetlerinde kullanarak güvenliği ihlal ettiği gerekçesiyle 746 milyon Euro ceza kesmişti.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları