loading
close
SON DAKİKALAR

Adalet Partisi Genel Başkanı Dr. Vecdet Öz'den, YSK'ya tepki

Adalet Partisi Genel Başkanı Dr. Vecdet Öz'den, YSK'ya tepki
Tarih: 15.01.2022 - 15:49
Kategori: Siyaset

Adalet Partisi Genel Başkanı Dr. Vecdet Öz; YSK'nın seçime katılacak partileri açıklarken Adalet Partisi seçime katılma şartlarını yerine getirmesine rağmen kamuoyu nezdinde müşkül duruma düşürmüş ve bir yanlış anlaşılmaya neden olmuştur.

Adalet Partisi Genel Başkanı Dr. Vecdet Öz, konu hakkında www.istanbulgercegi.com'a yaptığı açıklamada; Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yapmış olduğu kifayetsiz açıklamayla Adalet Partisi’ni (aynı şekilde Memleket Partisi ve Türkiye Değişim Partisi’ni) kamuoyu nezdinde müşkül duruma düşürmüş ve bir yanlış anlaşılmaya neden olmuştur.

Bu haksızlık karşısında partimizin bir basın açıklaması yapma gereği hasıl olmuştur.

Hepinizin malumu olduğu üzere YSK, her yıl Ocak ayının ikinci haftasında mutat olarak seçime girebilen siyasi partilerin listesini açıklamaktadır.

Bu açıklamayı yaparken de bir önceki yılın Temmuz ayından önce 41 il ve bu illerin 1/3 ilçe teşkilatını kurarak ilçe ve il kongrelerini ve ardından da büyük kongresini tamamlamış olan siyasi partiler listesini esas almaktadır.

Temmuz ayından sonra 41 il ve bu illerin 1/3 ilçe teşkilatını kurarak ilçe ve il kongrelerini ve ardından da büyük kongresini tamamlayan siyasi partilerin seçime girebilir açıklamasını ise yasa gereği büyük kongrelerinden itibaren altı ay sonra yapmaktadır..

Bu durum tüm yasal süreçleri tamamlayarak seçime girebilme yeterliğini almış olmasına rağmen altı aylık bekleme süresi nedeniyle açıklanmayan siyasi partilerin hiçbir faaliyeti olmamış diğer partiler kategorisinde mütalaa edilmesine neden olmaktadır. Bekleme süresinde olan partilerin de mevcut durumları belirtilmek suretiyle altı ayını doldurmuş olan diğer siyasi partilerle birlikte açıklanması gerekirdi. Muhalefet yapan partileri zor durumda bırakmak üzere konulan altı aylık yasal bekleme süresinden ve her yıl Ocak ayında kamuoyuna yapılan bu yanlış açıklama uygulamasından derhal vazgeçilmelidir.

Adalet Partisi bu aşamaların tamamını 11 Aralık 2021 tarihinde yerine getirmiş ve 25 Aralık 2021 tarihinde de büyük kongresini yaparak mazbatasını almış ve seçimlere katılmaya hak kazanmıştır. Bu durum altı aylık yasal bekleme süresinin ardından 11 Haziran 2022 günü YSK tarafından ilan edilmiş olacaktır.

Kamuoyuna duyurulur...' denildi.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com - Dilfiraz Değerli

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları