loading
close
SON DAKİKALAR

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani'nin mitinginde bombalı saldırı

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani'nin mitinginde bombalı saldırı
Tarih: 17.09.2019 - 12:02
Kategori: Dünya

Afganistan'da Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin seçim kampanyası için miting düzenlediği alan yakınlarında intihar saldırısı düzenlendi.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, başkent Kabil yakınlarındaki Parvan vilayeti meydana gelen saldırıda en az 22 kişinin öldüğünü, 45 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Bölge hastanesi başhekimi Abdül Kasım Sangin, ölenlerin çoğunun sivil olduğunu, aralarında kadınların ve çocukların bulunduğunu ve ölü sayısının artabileceğini söyledi.

Saldırıyı Taliban örgütü üstlendi.

Afganistan'da 28 Eylül'de seçimleri olacak.

Ülkenin önemli bir bölümü Taliban örgütünün kontrolünde bulunuyor. 

ABD ve Taliban arasında yürütülen barış görüşmeleri geçen hafta imza aşamasına kadar gelmişti. 

Ancak ABD Başkanı Donald Trump, başkent Kabil'de düzenlenen bir bombalı saldırıda bir ABD askerinin hayatını kaybetmesi üzerine Taliban ile varılan uzlaşmanın geçersiz olduğunu söylemiş ve "Müzakereler öldü" açıklamasını yapmıştı. 

Taliban ise gerekirse yüz yıl daha savaşmaya hazır olduğunu söyleyerek, barış müzakerelerinin askıya alınması sonucu en büyük bedeli ABD'nin ödeyeceğini savunmuştu.

11 Eylül 2001 saldırılarının ardından dönemin ABD Başkanı George W Bush Taliban'ın El Kaide üyelerini sakladığı gerekçesiyle Afganistan'ı işgal etmişti.

Hâlâ sonuçlanmayan Afganistan savaşı, ABD tarihinin en uzun savaşı konumunda.

Kaynak : BBC Türkçe

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları