loading
close
SON DAKİKALAR

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Karadağ'ın gündeminde

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Karadağ'ın gündeminde
Tarih: 26.11.2011 - 20:24
Kategori: Özel Haberler

CHP Karabük İl başkanı Bayram Karadağ, Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

Sayın Karadağın yazılı basın açıklamasının metni şu şekilde;

Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftasını Kutlarken Diş Hekimleri Ve Hastaların sorunlarının bir an önce çözülmesi gerektiğine inanıyoruz.

Değişmeyen tek şey Değişimdir denir ama Ülkemizde Değişmeyen tek şey Ağız ve Diş Sağlığı tedavisinin Sevksiz Olarak Serbest çalışan Diş Doktorlarına yaptırılmamasıdır.  

Özel Hastaneler,Özel görüntüleme merkezleri,Eczaneler,Özel laboratuar’lar Sigortalı hastalara sevksiz hizmet verirken ve verdikleri hizmetin bedelini Sigorta kurumlarından alırken özel Diş Hekimlerine yönelik böyle bir çalışmanın olmaması ayrımcılıktır.

Vatandaşlarımız Kalp Ameliyatları dahil pek çok ameliyatı özel hastanelerde olabiliyorken Hiç Kimse hastalara Devlet hastanesi duruyorken neden özel hastanelerde Ameliyat oluyorsunuz diye sormuyorken, Sadece Diş Tedavi ve hastalıkları için Ağız ve diş sağlığı merkezlerine gidebilmeleri hem Ağız ve diş Hastanesindeki Diş Hekimlerinin iş yükünü artırmakta ağır çalışma koşullarına mahkum etmekte onları Döner sermaye ile Hasta Doktor ikilemi arasında bırakmaktadır. Oysaki Özelde muayenehanesi olan onlarca diş hekimi de Diğer tıp alanları gibi Tedavileri Sigorta tarafından karşılanmak üzere hastalara bakabilse Diş hekimlerinin de sorunlarının azalacağı kanısındayız.

Ağız ve diş sağlığı tedavisi yapılan Ağız ve diş sağlığı merkezlerinin özelleştirileceği söylentisi bile sağlığa vurulmuş bir darbedir.Özelde Çalışan diş hekimlerine sevksiz muayene yapılması kolaylaştırılmalıdır.

Yeni hazırlanan yasayla Ağız ve diş sağlığı tedavisinin sadece özel hastanelerden alınacağı bireysel diş hekimlerinden hizmet alınamayacak olması üzüntü vericidir.

Daha önceleri 5 yıl eğitim gördükleri için Kamu ya kura ile  sınavsız atanan Diş Hekimlerinin KPSS dahil edilerek atamalarının yapılacak olması da Diş Hekimlerinin hak kaybına neden olmaktadır.

Ağız ve diş hastalıkları ve tedavisi seri ürerime değil de kişiye özel hizmet vasıflarına uygun olduğu için diş hekim ve laboratuar’larına gereken değer verilmeli Kişisel yatırımla kurulan Muayenehaneler teşvik edilmeli çoğaltılmalı adeta her mahalleye kurulması özendirilmelidir.

Böylelikle hem diş hekimlerinin mağduriyeti giderilir hem de Ülkemizde çok yaygın olan ağız ve diş hastalıkları önlenebilir. 
Gerçi Karabük’ümüzün Sağlık alanında çözümlenemeyen pek çok sorunu olduğu bilinen bir gerçektir.2 ayı aşkındır MR çekilemeyen bir Karabük’ümüzde Sağlık sorunlarının çözüleceğini beklemek ne derece doğrudur.

Bütün olumsuzluklara rağmen Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftasını kutlarken  Karabük’ümüzde Sağlık sorunlarının giderilmesini temenni ediyor Tüm Karabük’lü vatandaşlarımıza sağlık ve mutluluklar diliyoruz. 

CHP Karabük İl başkanı / Bayram Karadağ

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları