loading
close
SON DAKİKALAR

'Aile imamı' fişleyemez!

'Aile imamı' fişleyemez!
Tarih: 11.02.2012 - 21:13
Kategori: Gündem

Danıştay kamuoyunda 'Aile imamları fişleme yapacak' yorumlarına neden olan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yönergesindeki iki hükmün yürütmesini durdurdu

Danıştay, kararını, “Bürolarda görev yapacak imamlar vatandaşın özel hayatıyla ilgili bilgi toplayıp arşivleyemez, avukata yönlendiremez. Bu özel hayatın gizliliğini ihlal olur” gerekçesine dayandırdı. 

Ankara Barosu, 19 Mart 2010’da yürürlüğe giren Aile İrşat ve Rehberlik Büroları Çalışma Yönergesi’nin iptali ve yürütülmesinin durdurulması için Danıştay’a başvurdu. Baro, yönergenin kanunla belirlenen amacın dışına çıkılarak düzenlendiğini, kadını terbiye etme anlayışıyla hazırlandığını, özel hayatın gizliliği ilkesini ihlal ettiğini, Avukatlık Kanunu’na aykırı olarak avukata iş getirmeye aracılık yapılmasına izin verdiğini ileri sürdü. 

Danıştay 10. Dairesi, dün yönergenin 8’inci maddesinin 2’nci fıkrası ile 3’üncü fıkranın avukatlara ilişkin kısmının yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. 

Yönergenin 2’nci fıkrası, büro personelinin vatandaşlarla yapacağı görüşmelere ilişkin bilgilerin aylık periyotlar halinde müftülüklerce daire başkanlığına elektronik ortamda gönderilmesini ve bu bilgilerin büroda sistematik bir şekilde arşivlenmesini düzenliyordu. 

Diğer fıkrada ise büroya başvuran kişilerin, sorunlar dikkate alınarak gerektiğinde psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve avukat gibi uzmanlara yönlendirilmesi hükmü yer alıyordu. Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, “Yargı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın vatandaşları fişlemesine, imamların gerektiğinde vatandaşları avukatlara yönlendirmesine dur demiştir. Yönerge kadını terbiye etmek amaçlıdır. Yönetmenliğin durdurulmayan maddelerinin de iptalini bekliyoruz” dedi. 

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları