loading
close
SON DAKİKALAR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan 'Elmalı davası' açıklaması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan 'Elmalı davası' açıklaması
Tarih: 29.06.2021 - 11:26
Kategori: Gündem

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Antalya'nın Elmalı ilçesinde iki kardeşin istismar edilmesi davasında anne ve üvey babanın serbest bırakılmasına gelen tepkilerin ardından bir açıklama yaptı.

Antalya'da 7 ve 10 yaşındaki iki kardeşin cinsel istismara uğradığı adli tıp raporuyla kanıtlanmış, koruma altına alınan iki çocuk üvey babası Rahmi A. ile iki kişinin kendilerine istismarda bulunduğunu anlatmıştı. Çocuklar istismarı deftere yaptıkları çizimlerle de anlatmaya çalışmıştı.

Davanın 3. duruşmasında anne ve üvey baba Rahmi A.'nın adli kontrol şartıyla serbest kalması tepki çekti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal medyada yükselen tepkinin ardından bir açıklama yaptı.

Açıklamada, bakanlık avukatlarının katıldıkları duruşmalarda tutuklama talep ettikleri belirtilerek, "Bu travmatik süreçte çocuklarımızı ihtiyaç duydukları sosyal hizmet modellerimiz ile desteklemeye devam ediyoruz" denildi.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:
"Antalya Elmalı'da gerçekleşen iki kardeşin istismar edilmesi olayı ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur:

06.05.2020 tarihinde iki kardeşin istismara uğradığı şüphesi oluşması üzerine konu kolluk güçlerine intikal ettirilmiştir. İlk görüşmenin Çocuk İzleme Merkezimizde yapılmasının ardından çocuklarımıza psikososyal destek verilmeye başlanmıştır.

Yargılama sürecinin başlaması ile birlikte Bakanlığımız davaya müdahil olmuştur. 16.10.2020 tarihinde gerçekleştirilen ilk duruşmada anne ve üvey baba tutuklanmıştır.

05.01.2021 tarihinde gerçekleştirilen üçüncü duruşmada sanıkların tahliyesine karar verilmiş, Bakanlığımız avukatları karara itiraz etmiştir.

05.03.2021 tarihinde gerçekleştirilen duruşmada Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebinde bulunmuştur.

21.05.2021 tarihindeki duruşmada ise Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebini yinelemiştir.

Bu travmatik süreçte çocuklarımızı ihtiyaç duydukları sosyal hizmet modellerimiz ile desteklemeye devam ediyoruz.

Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması için devam eden hukuki süreçte çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek Bakanlığımızca yakın takibimizi sürdüreceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları