loading
close
SON DAKİKALAR

AKP'li karpuz üreticisinden iktidara tepki: Yaktınız bizi, mahvettiniz, yazıklar olsun

AKP'li karpuz üreticisinden iktidara tepki: Yaktınız bizi, mahvettiniz, yazıklar olsun
Tarih: 30.05.2021 - 15:23
Kategori: Yurt

Adana'da bir karpuz üreticisi iktidara "Yaktınız bizi mahvettiniz. Karpuz 50 kuruşa olur mu? Cumhurbaşkanım biraz gör şu çiftçiyi. Yazıklar olsun" sözleriyle tepki gösterdi.

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Adana'da karpuz üreticileriyle bir araya geldi.

Üreticilerin şikayetlerini dinleyen Barut şunları söyledi:
"Karpuz hasadının yapıldığı tarlada ürünlerini yere atarak feryat eden çiftçilerle görüşen CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, ise şunları kaydetti:

Soğan, patetes tarlada kaldı. Aynı kaderi karpuz üreticileri yaşıyor. Çünkü üretim maliyetleri çok yüksek. Dekarda 5 bin ile 6 bin TL üretim masrafını yapan üreticilerimiz turfanda hasat yapmalarına, ülkenin en erken ve en kaliteli üretimini yapmalarına rağmen yarı fiyatına satamıyorlar.

Üstelik de alıcı yok, maliyet yüksek. 2002 yılında karpuz üreticisi 1 ton karpuz satarken 1 ton üre alabiliyordu. 2021 yılına gelindiğinde üretici 5 ton karpuz satarak 1 ton üre alır duruma geldi. 

Üreticinin en temel girdilerinin başında olan mazotla da ilgili 2002 yılında 1 litre mazot alabilmek için 5 kilogram karpuz satarken, bugün 1 litre mazot alabilmek için 10 kilogram karpuz satıyorlar. İhracat geç açıldı, hala İran’dan karpuz ithal ediliyor ve iç piyasada yüksek fiyatlarla tüketiliyor.

İktidara sesleniyoruz: Karpuz üreticilerinin sorunlarına çözüm getirin, destekleyin. İthalatı tamamen yasaklayın. İç piyasada tüketimiini teşvik edin. Sebze pazarlarını açın. Tarlada 70 kuruşa satılmayan karpuzu marketlerde 5 liraya sattırmayın. Aradaki bu farkı karpuz üreticilerine verin."

Bir üretici de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye tepki gösterdi. Karpur üreticisi yurttaş, "En mağdur olan üretici ve tüketici. Bu mazot bizi kahretti" dedi.

Bakan Pakdemirli'ye seslenen çiftçi, "Pakdemirli kendine gel kendine. Baban rahmetli adam gibiydi. Ama sen gözlük takmışın, renkli, görmüyorsun. İşi politikaya döküyorsun diyorsun, ya ben AKP'liyim. Ben şu ana kadar üyeyim. Yaktınız bizi, mahvettiniz. Karpuz 50 kuruşa olur mu? Cumhurbaşkanım biraz gör şu çiftçiyi. Bittik, yazıklar olsun" ifadelerini kullandı.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları