loading
close
SON DAKİKALAR

AKP’linin başkanı olduğu santral çamur saçıyor

AKP’linin başkanı olduğu santral çamur saçıyor
Tarih: 02.08.2019 - 09:45
Kategori: Yaşam

Sivas’ta Kangal Termik Santrali’nin atık su deposunun patlamasıyla çamurlu atık sular 29 Temmuz’dan bu yana Tohma Çayı’na ve çevreye yayılıyor.

Özelleştirme sonucu AKP Karaman Milletvekili Recep Konuk’un başkanlığını yaptığı Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği’ne (PANKOBİRLİK) bağlı Konya Şeker Sanayi ve Ticaret tarafından 14 Ağustos 2013 tarihinde 985 milyon dolara alınan termik santralin atık sularının toplandığı havuz patladı. Kangal Termik Santrali’nin deposundan yayılan suların kirlettiği çayı kullanan çok sayıda çiftçi tarım arazilerini sulayamadı. Sivas’ın 30 ‘dan fazla köyün yararlandığı ve Kangal ilçesinden başlayarak Malatya’da Karakaya Barajı’na dökülen Tohma Çayı’nda balık ölümleri de yaşandı.

Sivas’ın Gürün İlçesine bağlı köyde ikamet eden bir yurttaş yaşananları Birgün'den İsmail Arı'ya anlattı:

“Termik santralin kömür havuzundaki kirli suların biriktirildiği yerin patladığı söylendi. Çiftçiler bağlarını, bahçeleri sulayamıyor. Bahçeler kurumaya başladı, çiftçilerin ciddi anlamda mağduriyeti söz konusu. Balıkların çırpındığını ve öldüğünü gördük. Termik santral bizim köyümüze 15 kilometre uzaklıkta. Daha önce de ufak çaplı pislikler geliyordu ancak ilk defa böyle oldu. Çevre katliamı 29 Temmuz Pazartesi saat 11.30’da başladı ve aralıksız atık su akmaya devam ediyor. Bizlere belediye başkanlarının ve kaymakamların termik santrale giderek görüşme yaptığı bilgisi de verildi.”

Bu arada, ilçe Tarım ve İl Tarım Müdürlüğü ekipleri de sudan aldıkları numuneleri incelemek üzere laboratuvara yolladı.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları