loading
close
SON DAKİKALAR

Aksaray'da velilerden tepki çeken eylem: Otizmli çocukları yuhaladılar

Aksaray'da velilerden tepki çeken eylem: Otizmli çocukları yuhaladılar
Tarih: 07.11.2019 - 12:13
Kategori: Eğitim

Aksaray'da bulunan Merkez Mehmetçik İlkokulu'nda velilerin, okulda eğitim gören otizmli öğrencilerin sınıflarının kapatılmasını talep etti. İddiaya göre, okulun çıkış saatinde bir araya gelen veliler, otizmli çocukları yuhaladı. Tepki çeken eylemle ilgili otizm derneklerinden açıklamalar geldi. ...

Aksaray’daki Mehmetçik İlkokulu'nda otizmli çocuklarla aynı binada eğitim gören diğer çocukların velilerinin, otizmli çocuklara karşı eylem yaptığı iddia edildi. Veliler, otizmli çocukların kendi çocukları ile aynı okulda eğitim görmesine karşı çıktığı ve okul müdürünün de bu eylemi desteklediği öne sürüldü.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI!
Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaşanan olayların ardından konuyla ilgili inceleme ve okul müdürü hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi. Haber Global Editörü Erdinç Özyılmaz'ın verdiği bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili bir dizi önlem ve karar da aldı. Olayın organize bir eylem olup olmadığının inceleneceğini belirten Özyılmaz, sonrasında eğitim faaliyetlerinin de gerçekleştirileceğini belirtti. Buna göre öncelikle okul velileri bilgilendirilirecek. Hem otizmli çocukların velilerinin hem de diğer çocukların velilerinin eğitime alınacağı öğrenildi. Bu sürecin daha doğru yürütülmesi sağlanacak. Sınıflarda "Otistik öğrencilere ait sınıflar" yazıları bulunmasıyla ilgili de karar alan Milli Eğitim Bakanlığı, bu yazıların kaldırılmasına karar verdi. Hatta olaya sahne olan okulda yazının hemen kaldırıldığı öğrenildi. Bu yazıların öğrenciler arasında ayrışmaya neden olduğunun fark edildiği belirtildi.

AKSARAY VALİLİĞİ'NDEN 'OTİZMLİ ÇOCUKLARIN YUHALANDIĞI' İDDİALARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
Aksaray Valiliği, sosyal medyada yayılan 'otizmli çocukların yuhalandığı' iddialarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, konuya ilişkin incelemenin başlatıldığı kaydedildi. Valilik'ten yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı, ''Aksaray merkez Mehmetçik İlkokul'unda 32 derslik mevcut olup, 42'si özel eğitim öğrencisi olmak üzere toplam 334 öğrenci öğrenim görmektedir.  Özel eğitim öğrencileri burada 5 yıldır eğitimlerine devam etmektedirler. Bazı medya organlarında yayınlanan 'Aksaray'da otizmli çocuklar yuhalandı' haberi gerçeği yansıtmamakta olup, çocuklar okullarında normal eğitim öğretimlerine devam etmektedirler.  2020 yılı yatırım programında 12 derslikli bir özel eğitim okulu planlanmış olup konuyla ilgili gerekli inceleme başlatılmıştır.''

'BU NASIL BİR KANDIRMACA?'
Otizmli bir öğrencinin velisi ise isyan etti. Veli, "Bu nasıl bir kandırmacadır, normal öğrencilerin gönderilmesi mümkün mü?" diye sordu ve şunları söyledi:

"Oraya normal çocuklarının ellerinden tutup 'Otizmli çocukları istemiyoruz' diyerek slogan atan ailelere sormak istiyorum; o çocuklar sizin çocuklarınız olsaydı ne yapacaktınız? Hiç düşündünüz mü siz orada toplanıp, eylem yaparken içerideki otizmli çocuklar ne düşündü?"

Anadolu Otizm Federasyonu (ANOFED) ise şu açıklamayı yaptı:

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları