loading
close
SON DAKİKALAR

Akşener'den HDP'li seçmene 'Allah onların oylarının belasını versin' diyen Özhaseki'ye tepki: 'Böyle izansızlık olmaz, kendinize gelin'

Akşener'den HDP'li seçmene 'Allah onların oylarının belasını versin' diyen Özhaseki'ye tepki: 'Böyle izansızlık olmaz, kendinize gelin'
Tarih: 23.02.2021 - 10:19
Kategori: Siyaset

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu.

Akşener'in konuşmasından satır başları şöyle:
"
Çok ilginç günlerden geçiyoruz. Bugünlerde Ak Parti’nin üst düzey kadroları milletimize tepeden bakan o çirkin tavırlarını, insanımızı sürekli kutuplaştıran o kirli zihniyetlerini teker teker dışa vurmaya devam ediyorlar. Bir Ak Parti milletvekili, üstelik de, kadın bir milletvekili çıktı Ak Parti’ye göre onurlu kadının tarifini yaptı. Tacize, tecavüze, utanmazlığa maruz kalan kadınlar için utanmadan, “Onurlu kadın bir sene beklemez, ertesi gün şikayet eder” dedi.

Yani bu arkadaş diyor ki, tacize, tecavüze uğrayan kadın susuyorsa, susmak zorunda kalıyorsa, onursuzdur. Aradan zaman geçtikten sonra konuşuyorsa, yine onursuzdur. Milletin vekili olduğunu iddia eden bir insanın sözlerine bakar mısınız? Bir iktidarın milletinden nasıl uzaklaştığına bakar mısınız? Şu utanmazlığa bakar mısınız? Gerçekten ibretlik… Bu arkadaşların siyaset anlayışında makbul olan liyakat değil, cehalet olduğundan özellikle, bilmedikleri, anlamadıkları konularda, üst perdeden konuşmayı marifet sayıyorlar.

Doğrusunu anlatmak da, mecburen bizlere düşüyor. Bu arkadaşların bilimle pek ilgileri olmadığını biliyoruz ama psikologlar, araştırmacılar diyor ki; “Kadınların yaşadığı travma ne kadar ağırsa, ortaya çıkması da o kadar zordur.”

“Toplum baskısı ne kadar ağırsa, bu konuları konuşmak da o kadar zordur.”

Daha da ötesi, bu vizyonsuz arkadaşların dünyada olan bitenden de haberi yok. Bütün dünyada, kadınlara cesaret aşılayan bir “meToo” hareketi var. “meToo” hareketi, toplumun baskısından korkan, binlerce taciz mağduru kadına cesaret verdi. 10 yıldır, 20 yıldır saklanan taciz olaylarının ortaya çıkmasına vesile oldu.

Ama tüm bunlar, torunu yaşındaki bir kadın siyasetçiye, sırf kendinden değil diye “vitrin süsü” diyebilen bir genel başkan, ve onun meclis grup başkanvekilinin umurunda bile değil. Ne kadar acı. Oysa bizlerin görevi, kadınları, uğradıkları felaketlere karşı cesaretlendirmektir. Haklarını aramaları için cesaretlendirmektir. Şikayet edeni onursuz ilan ederek, bir travma daha yaşatmak değildir. Vicdan bunu gerektirir. Ahlak bunu gerektirir. Ve aynı zamanda onurlu siyaset bunu gerektirir.

Cinsel tacize, tecavüze uğrayan kadınlar için başvuru süresi mi var? 3 iş günü içinde şikayetçi olmayana, namussuz mu diyeceksiniz? Kadın haklarını içine sindiremeyen erkekler yetmedi, bir de seninle mi uğraşacağız? Zihniyetiniz batsın. İster bir gün sonra, ister 10 yıl sonra söylesin. Hakkını arayan her kadın onurludur. İYİ Parti, hakkını arayan her kadının daima yanında olacaktır. Buradan şiddet gören, hakkı yenilen, tacize maruz kalan tüm kadınlarımıza sesleniyorum: Onlar bıraksa da, onlar size onursuz dese de, biz sizin yanınızdayız. Sizi asla yalnız bırakmayacağız.

Aynı zihniyetin çok acı bir başka yansımasına da bir Ak Parti Genel Başkan Yardımcısının akıl almaz sözleriyle şahit olduk. Bu yönetici çıktı, bu ülkenin 6 milyon vatandaşına “Allah belanızı versin” dedi. Milletine bela okuyan bir siyasetçi. Bu Türk siyasi tarihinde bir ilk. Bu Türk siyasi tarihinde utançla hatırlanacak bir terbiyesizlik. Nereden nereye geldi Türkiye değil mi? Dün kendinden olmayana terörist diyen bu zihniyet, bugün işi iyice abartıp kendine oy vermeyene bela okur hale geldi.

Bir yandan Apo’nun mektubunu okutturup, el birliğiyle teröriste güzellemeler yapacaksınız, kırmızı bültenle aranan kardeşinin ayağına devletin televizyonunu gönderip röportaj yapacaksınız, sonra çıkıp, sırf size oy vermiyorlar diye bu memleketin insanlarına bela okuyacaksınız. Yazıklar olsun. İşin en acısı da ne biliyor musunuz? Bu şımarık, bu şuursuz davranışlarla, bölücü teröre hizmet ettiklerinin farkında bile değiller. Terör örgütünün yöneticileri şu an sırıtarak el ovuşturuyorlardır. Düşünsenize, hükümetten biri çıkıp dünyaya, “PKK'nın 6 milyon destekçisi var” diyor. İşte size Ak Parti’nin devlet yönetimi anlayışı. İşte size Ak Parti yöneticilerinin gerçek yüzü. Çıktığım her televizyon programında, her konuşmamda defalarca söyledim. Bu memleketin hiçbir vatandaşı, herhangi bir partinin kulu, kölesi, marabası değildir. Oy vermek bir vatandaşlık hakkıdır ve kimse oy verdiği partinin politikalarından sorumlu değildir. Seçim olur, milletimiz önündeki seçeneklerden birine oyunu verir. Ama sırf vatandaşlık hakkını kullandı diye, kimseye suçlu muamelesi yapamazsınız. Böyle devlet yönetilmez.

Buradan, başta Sayın Erdoğan’ı ve partisinin yöneticilerini, ciddiyete ve sorumluluklarının farkına varmaya çağırıyorum.

Evet, işler sizin için kötüye gidiyor, biliyoruz. Evet, ateş bacayı sarmış, panik halindesiniz görüyoruz. Evet, Titanik batıyor farkındayız. Ama ne olursa olsun, böyle çıkışlar yapamazsınız. Sırf gündem yaratmak için, bu memleketin toplumsal dokusuna böyle zarar veremezsiniz. Böyle azgınlık, böyle izansızlık olmaz. Kendinize gelin. O densiz genel başkan yardımcısını da hemen görevden alın, partinizde mümkünse insan görmeyeceği, eline mikrofon verilmeyeceği bir yere koyun.

Bu Cumhuriyet kolay kurulmadı. Ödenen bedelleri hatırladıkça, saygı duymak için o kadar çok nedenimiz var ki. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Cumhuriyete giden yolun taşlarını döşeyen kahramanlarımızı bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

Cumhuriyetimiz, bütün kurumlarıyla, her bir vatandaşıyla çok büyük bir hazinedir. Ve bu hazinenin kıymetini bilmek de öyle lafla olmaz. Sahip çıkacaksın. Değerlerine, varlıklarına, kaynaklarına sahip çıkacaksın. Toprağına, bayrağına, insanına sahip çıkacaksın. Hukukuna, demokrasisine, kurumlarına sahip çıkacaksın. Askerine, polisine, öğretmenine sahip çıkacaksın. Çiftçisine, esnafına, memuruna sahip çıkacaksın. Emeklisine, çalışanına, işsizine sahip çıkacaksın. Kadınına, gencine, çocuğuna sahip çıkacaksın. İşte o nedenle ülkeyi yönetenler 100 yıl önce yedi düvelin işgali altındaki bir yurtta bugün her makama ulaşabiliyor, her imkandan dilediğince faydalanabiliyorsa, bunu sağlayan Cumhuriyet’le ve onun değerleriyle kavga etmeyecek. Aksine, minnetle sahip çıkacak.

Mesela, ikinci Cumhuriyet hayallerine kapılmayacak. Mesela, kurucu lideriyle kavga etmeyecek, ona hakaret etmeyecek, ettirmeyecek. Sırf geçmişe çamur atmak için, “100 yıllık reklam arası” demeyecek, 100 yıl öncesini düşünüp, “Allah bizden önce memleket için çivi çakandan razı olsun” diyecek.

Böylesine zahmetli bir tarihin eseri olan Cumhuriyeti yönetmek, tarih bilgisinin yanında ciddi bir devlet aklı ister. Devlet aklına sahip olmak için de, önce devletin ne olup ne olmadığını bilmek gerekir. Ne var ki Sayın Erdoğan ve yıldızlar karması ekibinde bunu maalesef göremiyoruz. Biliyorsunuz, Gara’daki 16 şehit verdiğimiz kahreden olayın ardından milletimizin gerçekleri bilme hakkı olduğunu dile getirmiştik. Milletimizin bu hakkını hatırlatınca, devlet ciddiyetiyle gereğini yapmak yerine sözlerimizi devlete yapılmış bir saldırı olarak lanse ettiler. Talebin muhatabı ülkeyi yöneten hükümetti. Oysa onlar muhatabı devlet saydılar. Çünkü kendilerini devlet sanıyorlar.

Bu vesileyle önemli bir gerçeğin altını çizeyim, AK Parti ve matruşka gibi iç içe geçtikleri çeşitli boyutlardaki ortakları, devlet değildir. Devlet kanundur, devlet kurumdur. Siyasetçiler gelir geçer, Türk devleti, ebed müddettir. O nedenle, her geçen gün eriyen partilerinin seçim kazanma stratejilerine devlet politikası denmez. Çünkü partizanlıkla devlet, tamamen farklı şeylerdir. Devletin yasaları vardır. Bu yasalara uyduğunuz sürece, hükümet olarak, ancak devletin bir organı olursunuz. Hükümet olarak eylemlerinizi, sözlerinizi yasa yerine koyamazsınız. Parti trolü gibi hareket eden atanmışlarınızın abuk sabuk sözlerini devlet aklı diye satmaya çalışamazsınız. Uyguladığınız her saçma sapan politikayı da, “devlet politikası olarak” meşrulaştıramazsınız. Yönetenlerin beceriksiz olması, devleti beceriksiz yapmaz. Yönetenlerin ciddiyetsiz olması, devleti ciddiyetsiz yapmaz. Yönetenleri kötü oluşu, devleti kötü yapmaz. Kurumların parti organı gibi davranması, devleti Ak Partili yapmaz. Makbul vatandaş olabilmenin tek şartının, Ak Parti’yi desteklemek sanılması, devletin değil, iktidardaki partinin ne kadar sorunlu olduğuna ve devleti ne derece tahrip ettiğini gösterir. Bu kadar basit.

İşte o nedenle, ibretle görüyoruz ki, Sayın Erdoğan’ın öncülüğünde Türkiye, maalesef büyük bir yönetim krizi yaşıyor. Sözün özü, Ak Parti iktidarı Türkiye’yi yönetemiyor. Hep söylüyorum; Türkiye’nin kaynakları var. İmkanları var. Zengin, güçlü ve mutlu bir ülke olmak için çok büyük bir potansiyeli var. Ama doğru yönetilirse…

Doğru yönetim, Sayın Erdoğan’ın sınıfta kaldığı birçok konunun yanında, aynı zamanda ülkemizin kaynaklarının nasıl ve kim için harcandığıyla ilgilidir. Bakın, ilk günden bu yana ısrarla takip ettiğimiz, her fırsatta gündeme getirdiğimiz bir konu var: “İşsizlik bu kadar artarken, esnafımız siftah yapamaz halde, kapısına kilit vururken, çalışanlarımız ve emeklilerimiz enflasyona ezdirilirken, Türkiye’yi o beş müteahhidinize mahkum etmeyin” diyoruz. 'Yolcu garantileriyle milletin hazinesini yağmalatmayın' diyoruz. 'Millete, dövizini liraya çevir derken, o beş müteahhite dövizle ödeme yapmayın, sözleşmeleri gözden geçirin' diyoruz. Ama onlar ne yapıyor? Türk milletinin hazinesinden milyarlarca lirayı gözlerini kırpmadan, eşe dosta yandaşa dağıtıyorlar. Millete hepi topu, “53 milyar lira destek olduk” diye övünürken, o beş müteahhide bunun kat kat üstünde garanti parası ödüyorlar.

Nihayet geçtiğimiz hafta, iktidar, pandemiyle daha da artan ekonomik krizin farkına varabildi. Farkına vardı varmasına da bilin bakalım ne yaptı?  Kendi esnafının feryadını duymayıp, “Japon esnaf zorda” diye haber yapan bu zihniyetin patronu, düşündü taşındı, geliri azalan müteahhidinin yardımına koştu.

Havalimanlarını işleten şirketlerin 2020 yılı içinde düzenlenen ve vadesi 31 Ocak'a ötelenen faturalarının iptaline karar verdi. 2021-2022 dönemine ait kira bedellerinin de 2 yıl boyunca, yüzde 50 indirimli uygulanmasına karar verdi.

Mesela yıllık 1 milyon 300 bin yolcu garantisi verdiği havaalanını sadece 7 bin 235 yolcu kullanınca, milletin kesesinden 60 milyon lira ödeyen iktidar bununla da yetinmeyip fatura iptal edip, kirada indirim yaptı.

Beş bin lira, 10 bin lira, kira ödeyen esnafımıza, 750 lira kira yardımı yapan iktidar bu kararla o beş müteahhidine milyarlarca liralık kıyak yaptı. Yine milletini duymadı, yine esnafını görmedi, yine işsiz insanlarını düşünmedi. Sayın Erdoğan; millete gelince, cebinde akrep var. Müteahhidine gelince, “Buyur dükkan senin” diyorsun. Devletin, o beş müteahhitten alacağı milyarlarca liralık kiradan vazgeçiyorsun, Ama utanmadan yokluk çeken milletimin kafasına çay atıyorsun. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Seni o makamlara getiren, o kodamanlar değil, millettir millet. Senin artık milletimize verecek bir şeyin kalmadı. Bunu kabullen artık. İktidar olmayı, partinin ve şahsi iktidarının ömrünü uzatmak zanneder oldun. Oysa bir iktidarın amacı partisinin ve şahsının iktidar ömrünü uzatmak değil, kendisine her türlü makamı, her türlü imkanı veren milletine hizmet etmek olmalıdır.

Saraya kapanmış, milletine yabancılaşmış bir siyasetin sonu gelmiş demektir. Siyaset tarihi, millet komşusuna gidemezken “Ay’a gidiyoruz” diyen hayal tüccarlarının hazin sonlarıyla doludur. Algı karın doyurmuyor Sayın Erdoğan. Siyaset iletişimiyle ay sonu gelmiyor. Yapay gündemler faturaları ödemiyor. Karar mercii, yalnızca millettir. Ve sen bu kafayla gitmeye devam edersen bu cefakar millet seni sandıkta Ay’a değil, eve gönderecek haberin olsun.

Türkiye’yi yönetenlerin işi, yarım akıllarıyla ülkemizin potansiyeli önünde engel olmak değil, her bir vatandaşının işiyle, gücüyle, sorunlarıyla ilgilenmek, çözüm bulmaktır. Ülkemizdeki dezavantajlı gruplar içinse, sorunlar maalesef daha da büyük. Mesela engelli vatandaşlarımız, iş fırsatlarından, kent mimarisine kadar birçok alanda sorun yaşıyorlar. Türkiye’de görme engelli, ortopedik engelli, işitme engelli milyonlarca vatandaşımız yaşıyor. Resmi kayıtlara göre 2 buçuk milyon, bağımsız araştırmalara göre ise 9 milyona yakın engelli vatandaşımız var. Biz bu insanlarımıza engelli diyoruz. Ancak biraz yakından bakınca, kendilerini dinleyince görüyoruz ki engelleri yaratan aslında idareciler.

Ülkemizin, şehirlerimizin, sokaklarımızın, hepimizin ortak yaşam alanı olduğunu unutuyoruz. Aslında engel olan bizleriz. Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ne de imza atılmış, ama adım atılmamış. Tanıdık geliyor mu? Aynı İstanbul Sözleşmesi’nde olduğu gibi. Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesine imza atıyorsan, bunun gereğini yapacaksın. İmza attığın sözleşmenin, tek bir maddesini bile es geçmeden, gerekenleri harfiyen uygulayacaksın. Devlet ciddiyeti, bunu gerektirir.

Pandemi, engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını en başta ekonomik olarak etkiledi. Ama iktidar, COVID-19 öncesinde de, oldukça sorunlu bir alan olan engelli istihdamı konusunda maalesef hiçbir çaba sarf etmiyor. Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2020 Aralık verilerine göre iş gücüne katılımın, zaten çok düşük olduğu engelli vatandaşlarımızın yüzde 20’si salgın sürecinde işini kaybetmiş.

Türkiye Körler Federasyonu’nun yaptığı araştırmaya göre engelli kadınların yüzde 70’inin hane geliri 5000 liranın altında. Yani engelli kadınlarımızın yüzde 70’i açlık sınırı altında yaşıyor. Tüm engelli nüfusumuza bakıldığında ise, Türkiye’deki engelli vatandaşlarımızın yüzde 77’si yoksulluk ve sosyal dışlanmışlık riski ile karşı karşıya.

Bu oran sosyal devlet kavramının, eleştiri konusu olduğu ABD’de bile yüzde 29 seviyesinde. Bu duruma Ak Partililer bütçe tartışmalarındaki umursamaz tavırlarıyla “Ne var canım, yüzde 23’ü iyi durumda yaşıyormuş işte” diyecek olsalar da engelli vatandaşlarımız maalesef giderek daha fazla adaletsizliğe maruz kalıyor.

Birleşmiş Milletler kriterlerine göre, engelli vatandaşlara, 'mümkün olan en geniş ölçüde koruma ve yardım sağlanır' hükmü geçerliyken, mesela, engelli kadınlarımızın, kamu kurumlarından sosyal destek taleplerinin yüzde 40’ı reddedilmiş.

Biliyorsunuz, ekonomistlikte damadıyla yarışan siyaset bilimciliğiyle de literatüre önemli katkılarda bulunan Sayın Erdoğan her fırsatta Batı ülkelerinde sosyal devlet anlayışının çöktüğünü söyler.

Bakalım gerçekten öyle mi? OECD ülkelerinde, engelli vatandaşlara ayrılan kamu yardımları milli gelirin ortalama yüzde 2’si. Bu oran Sayın Erdoğan’a göre sosyal devletin çöktüğü Norveç, Hollanda gibi ülkelerde yüzde 4, yüzde 5. Daha da önemlisi bu ülkeler engelli vatandaşlarının onurlu, kendi ayakları üzerinde duran, topluma entegre olan bireyler olmasını hedefleyip ayırdıkları bütçenin en az yüzde 10’luk bölümünü de istihdama kazandırma programlarına ayırıyor.

Bilin bakalım, Sayın Erdoğan’ın Norveç ve Hollanda’yı kıskandıran sosyal devlet anlayışı kapsamında ülkemizdeki engelli vatandaşlarımıza ayrılan kamu yardımları ne kadar? Milli gelirin sadece binde biri. Bu bir zihniyet meselesi.

İşte o nedenle ülkemizde engelli olup çalışmak isteyenlere yönelik iktidarın bakış açısı, “engellidir yapamaz, engellidir çalışamazdan” öteye geçmiyor. İşte o nedenle, engellilerimiz yıllardır korumalı iş yerlerinde istihdam edilmeye çalışılıyor. Oysa engelli istihdamını yalnızca korumalı iş yerlerine bırakmak engelli vatandaşlarımızın niteliklerini, yeteneklerini, becerilerini, üretime yapacakları katkıyı tamamen yok etmek demektir. Bu yanlış bakış açısı kendisini en fazla kamu kurumlarında gösteriyor.

İktidar sanki hiç engelli avukat, mühendis, doktor, yazılımcı, nitelikli işçi yokmuş gibi tüm engellileri bir blok halinde nitelikli olmayan işçi sınıfında görüyor. Bu durum da “sana iş verdik daha ne istiyorsun” diyerek kendi mesleğini yapmak dışında bir talebi olmayan engellileri hayata daha da küstürüyor. Engelli vatandaşlarımızın çilesi burada da bitmiyor. İstihdamda yaşadıkları sorunlar yalnızca işe girişle sınırlı değil. Çalıştıkları süre boyunca engelliler, iş sağlığından, yeterli ekipman desteğine kadar onlarca sorunla baş etmek zorundalar. Tüm bunlara ek olarak engellilerin 15 yıl çalıştıktan sonra emeklilik hakları olduğu için bazı şirketler, 15 yılın ardından onları zorunlu emekli etmeye çalışıyor.

İktidar olduğumuzda, İYİ Parti olarak işe ilk olarak, engelli vatandaşlarımıza yönelik bakış açısını değiştirmekle başlayacağız. Biz, “Hem engellisin, hem de maaş alıyorsun, daha ne istiyorsun?” demeyeceğiz. Kamuda engelli kotasını yüzde 6’ya, özel sektörde ise yüzde 4’e çıkarıp, “Eşit işe Eşit Ücret” yasasını hayata geçireceğiz. İktidarın, tüm engellileri niteliksiz işgücü olarak gören sadakacı zihniyetine son verip engelli vatandaşlarımıza, mesleki olarak kota verilmesini sağlayacağız. Özel sektördeki kotanın uygulanmasını da, cezalarla değil, teşviklerle sağlayacağız. Özel işyerlerinin erişilebilir olmasını sağlayacak, çalışan engelli vatandaşlarımızın yeterli ekipmana ulaşabilmeleri için devletin sağladığı tüm olanakları sunacağız. Engelli bireylerin, iş yerlerinde sömürüyle karşılaşmaması için etkili şikâyet mekanizmalarını kurup, denetimleri sağlayacağız."

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları