loading
close
SON DAKİKALAR

Aleviler Uludere'ye taziyeye gidiyor

Aleviler Uludere'ye taziyeye gidiyor
Tarih: 11.02.2012 - 20:45
Kategori: Özel Haberler

Alevi dedeleri, kanaat önderleri, aydınları, sanatçıları ve Alevi kurum yöneticileri, Uludere katliamında hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziye ziyaretinde bulunacak.

Alevi dedeleri, kanaat önderleri, aydınları, sanatçıları ve Alevi kurum yöneticileri, 34 Kürt köylüsünün TSK'nın savaş uçaklarından atılan bombalarla katledildiği Uludere'ye gidiyor. Aleviler, 18 Ocak'ta Şırnak'ın Uludere ilçesi Roboski köyünde olacak, hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyede bulunacak.

04 Ocak 2012 tarihinde bir araya gelen Alevi kanaat önderleri, kurum yöneticileri ve Türkiye Barış Meclisi temsilcileri, son dönemde yaşanan çatışmaları görüşmüş ve Uludere'ye gitme kararı almıştı.

Uludere ziyaretine ilişkin yapılan açıklamada, "Fırat'ın doğusuna yaşatılan yas ve acı bizim acımızdır. Uludere katliamında öldürülen 34 Kürt köylüsü can da bizim canımızdır. Fırat'ın batısındaki kör ve inkarcı siyasetten farkımız ise vicdanlı ve 'gör inancının' sahibi oluşumuzdur" denildi.

Son aylarda AKP Hükümeti tarafından tırmandırılan şiddet politikalarının kaygı verici olduğu belirtilen açıklamada, AKP'nin farklı kültürel kimliklere karşı savunduğu siyaset felsefesinin; şiddet, çatışma ve ayrımcılığı beslediği kaydedildi.

Kürt sorunun demokratik ve barışçıl zeminde çözülmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, çatışma ve şiddet ortamının hem Kürt, hem de Türk gençlerinin canlarını, umutlarını ve geleceklerini teslim aldığı belirtildi. Açıklamada, "Gözyaşının, akan kanla buluştuğu topraklarda ne yürekler, ne de silahlar susar. Gözyaşının dinmesi için, dağdaki silahın, kentteki silahın ve en önemlisi siyaset diline sığınmış silahların susması gerekir" denildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Bizler; Türkiye'nin çok kültürlü, çok dilli ve çok dinli/inançlı toplumsal yapısından, ortak bir gelecek kurmak istiyoruz. Türkiye'yi omzundaki ayrımcılık, imha, inkâr, asimilasyon ve katliam gibi bu ağır yüklerinden kurtarmak istiyoruz. Çok kültürlü bir Türkiye'de eşit koşullarda ve kendi kimliklerimizle özgürce bir arada yaşamak için, eskisinden daha çok birbirimize sarılmak zorundayız.

İşte bu nedenle biz; Türkiye'yi şiddet ve çatışma sarmalından kurtaracak yaklaşımlar yerine, insanlığı barış aleyhine ötekileştirmeyi tercih eden AKP politikalarına dur demek için, biz Aleviler öğretimiz gereği 72 milleti aynı nazarda gören barışı savunmaya devam edeceğiz.

Biz Alevi dedeleri, kanaat önderleri, aydınları, sanatçıları ve Alevi kurum yöneticileri olarak, Uludere katliamında hayatını kaybeden canlarımız için Gülbanklarımızı okumak, barış türkülerimizi söylemek için yas evlerini ziyaret edeceğiz."

Alevi dedeleri, kanaat önderleri, aydınları, sanatçıları ve Alevi kurumları, AKP Hükümeti'nin devletin Uludere katliamındaki sorumluluğunu kabul etmesi ve resmen özür dilemesi, Uludere katliamında sorumlu olanların ortaya çıkarılması, Kürt sorununun barışçıl ve demokratik yollardan çözülmesini istedi.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları