loading
close
SON DAKİKALAR

Alper Gezeravcı, Uzay İstasyonunundan; Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitleri saygıyla andı devletimize ve milletimize teşekkür etti; 'İstikbal göklerdedir' !

Alper Gezeravcı, Uzay İstasyonunundan; Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitleri saygıyla andı devletimize ve milletimize teşekkür etti; 'İstikbal göklerdedir' !
Tarih: 20.01.2024 - 18:30
Kategori: Bilim & Teknoloji

Türk astronot Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonunda yaptığı konuşmada Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitleri saygıyla anarak, “İstikbal göklerdedir” dedi.

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu Axiom-3 (Ax-3) mürettebatını taşıyan Dragon uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) başarıyla kenetlendi.

Türk, İspanyol-Amerikan, İtalyan ve İsveçli olmak üzere çok uluslu Ax-3 ekibini taşıyan Dragon kapsülünün alçak dünya yörüngesindeki laboratuvar olarak tanımlanan UUİ'ye kenetlenme anı, Axiom Space'in internet sitesinden canlı yayınlandı.

Uzay İstasyonu’na ayak basan Gezeravcı bir kez daha “İstikbal Göklerdedir” dedi.

Türk astronot Alper Gezeravcı’nın cuma gününün ilk saatlerinde başlayan uzay yolculuğu, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görev yerine ulaşmasıyla tamamlandı. Uzay İstasyonu’na ayak basan Gezeravcı bir kez daha “İstikbal Göklerdedir” dedi.

Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaptığı konuşmada Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitleri saygıyla anarak, “İstikbal göklerdedir” dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya o anları paylaştı;

UUİ’de bulunan, misyonları 27 Eylül 2023’te başlayan Expedition 70 astronot ve kozmonotları , Ax-3 ekibini, istasyonda karşıladı.

Gezeravcı, 2 hafta boyunca uzayda bilimsel çalışmalar yapacak

Gezeravcı, 14 gün boyunca kalacağı UUİ'de 13 farklı bilimsel deney üzerinde çalışacak.

Bu deneyler, mikro yer çekimi, uzay ortamında insan sağlığı, Tuz Gölü bitkisinin uzay ortamında araştırılması, katı-akışkan karışımların yerçekimsiz ortamda araştırılması gibi alanlarda çeşitlilik gösteriyor.

Ax-3 misyonunun diğer üyeleri Michael Lopez-Alegria, Marcus Wandt ve Walter Villadei de burada daha önceden belirlenen çok sayıda ve farklı alanlarda bilimsel çalışmalara imza atacak.

Görevlerinin tamamlanmasıyla ekibin, aynı uzay aracıyla dünyaya dönmesi planlanıyor.

Ax-3 ekibini taşıyan uzay aracı başarıyla fırlatılmıştı

SpaceX'e ait Dragon uzay aracı, ABD yerel saatiyle 18 Ocak 16.49'da (TSİ 19 Ocak 00.49) NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden başarıyla fırlatılmıştı.

Fırlatma Kompleksi 39A'dan gerçekleştirilen başarılı fırlatma işlemiyle Ax-3 mürettebatının 36 saat sürmesi öngörülen uzay yolculuğu başlamıştı.

İlk mesaj

Fırlatma işlemi ardından Ax-3 ile kurulan ilk canlı bağlantıda konuşan Gezeravcı'nın uzaydaki ilk sözleri, "Türkiye'nin insanlı ilk uzay misyonu için ilk Türk'ün uzaya adım attığı şu anda Yüce Ata'mızın sözüyle bu anı başlatmak istiyorum: Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün dahiyane sözü; İstikbal göklerdedir." şeklinde olmuştu.

Türk astronot Alper Gezeravcı’nın cuma gününün ilk saatlerinde başlayan uzay yolculuğu, bugün öğlen saatlerinde Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görev yerine ulaşmasıyla tamamlanmış olacak.

Gezeravcı, ABD’li, İsveçli ve İtalyan meslektaşlarıyla birlikte 19 Ocak Cuma 2024 gününün ilk saatlerinde Amerikan SpaceX şirketinin Dragon isimli aracıyla Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden ISS’ye doğru yola çıkmıştı.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com-t24

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları