loading
close
SON DAKİKALAR

Anayasa Mahkemesi, Enis Berberoğlu için oy birliğiyle yeniden hak ihlali kararı verdi

Anayasa Mahkemesi, Enis Berberoğlu için oy birliğiyle yeniden hak ihlali kararı verdi
Tarih: 21.01.2021 - 12:30
Kategori: Gündem

Anayasa Mahkemesi (AYM),Enis Berberoğlu'nun bireysel başvurusu için oy birliğiyle ihlal kararı verdi.

Anayasa Mahkemesi’nin, milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği “hak ihlali” kararının ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM kararının “yerindelik denetimi kapsamında kaldığı” gerekçesiyle, yeniden yargılamaya yer olmadığına karar vermişti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına itiraz eden Enis Berberoğlu’nun avukatları İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundukları itiraz dilekçesinde kararın gözden geçirilerek kaldırılmasını talep etmişti. 15. Ağır Ceza Mahkemesi de AYM kararını tanımayarak Enis Berberoğlu hakkında yapılan başvuruya ilişkin itirazı reddetmişti.

Enis Berberoğlu, avukatı Murat Ergün aracılığıyla AYM'ye bir kez daha başvurmuştu. 

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, bugünkü gündem toplantısında Berberoğlu'nun ikinci başvurusunu ele aldı.

Alınan bilgiye göre, Yüksek Mahkeme, ihlal kararının gereğinin yerine getirilmemesi nedeniyle seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğini ileri süren Enis Berberoğlu'nun bireysel başvurusunda, yeniden ihlal kararı verdi.

Berberoğlu'nun, Anayasanın 67. maddesinde güvence altına alınan "seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı" ile Anayasanın 19. maddesinde düzenlenen "kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı"nın ihlal edildiğine karar verildiği belirtildi.

Kararın oy birliğiyle alındığı, daha sonra yazılacak gerekçede, Anayasa Mahkemesinin ihlal kararlarının bağlayıcı olduğu vurgusunun güçlü şekilde yapılacağı öğrenildi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için karar örneğinin, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine hükmetti.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com-Habertürk

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları