loading
close
SON DAKİKALAR

Ankara'da 9 kişinin öldüğü tren kazasının iddianamesi: 10 kişiye 15 yıl hapis istemi

Ankara'da 9 kişinin öldüğü tren kazasının iddianamesi: 10 kişiye 15 yıl hapis istemi
Tarih: 30.10.2019 - 16:57
Kategori: Gündem

Ankara'da meydana gelen ve 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan hızlı tren kazasıyla ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı, hazırlanan iddianamede 10 sanık hakkında 15 yıla kadar hapis istendi.

 

Ankara'da 13 Aralık 2018'de meydana gelen ve 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan hızlı tren kazasıyla ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, aralarında tutuklu olan Tren Teşkil Memuru Osman Yıldırım, Hareket Memuru Sinan Yavuz ve Trafik Kontrolörü Emin Ercan Erbey'in de bulunduğu 10 sanık hakkında 15 yıla kadar hapis istendi.

DHA'da yer alan habere göre, 13 Aralık 2018 tarihinde Ankara-Konya seferini yapan yüksek hızlı tren ile raylarda kontrol için bulunun kılavuz trenin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 3'ü makinist 9 kişi yaşamını yitirdi. Kazayla ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede Tren Teşkil Memuru Osman Yıldırım, Hareket Memuru Sinan Yavuz, Trafik Kontrolörü Emin Ercan Erbey, YHT Ankara Gar Müdür Yardımcısı Kadir Oğuz, Trafik Servis Müdür Yardımcısı Vekili Ergün Tuna, YHT Trafik Servis Müdürü Ünal Sayıner, YHT Ankara Müdürü Duran Yaman, Şube Müdürü Recep Kutlay, TCDD Trafik ve İstasyon Yönetimi Daire Başkanı Mükerrem Aydoğdu, TCDD Emniyet ve Kalite Yönetimi Daire Başkanı Erol Tuna Aşkın'ın "birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 15 yıla kadar hapsi istendi.

İddianamede, bilirkişi raporunda kusurlu bulunan dönemin TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve şu anda TCDD Genel Müdürü olan dönemin Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun, şüpheli olarak yer almadı. Savcılık bu iki isim için bakanlıktan soruşturma için izin talebinde bulunmuştu.

"ASIL SORUMLU TREN YOLUNU BİTMEDEN AÇANLAR"
Evrensel'e
konuşan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Hasan Bektaş, kazada asıl sorumluluğun henüz bitmeden tren yolunu açanlarda olduğunu söyledi. Seçimlerden önce iktidarın siyasi bir şovla tren yolunu açtığını hatırlatan Bektaş, “Diğer isimler sanıyorum bilirkişi raporunun etkisiyle iddianameye eklendi. Oysa asıl sorun bu tren yolunun tamamlanmadan hizmete açılmasıydı. Yüksek hızlı tren hattındaki sinyalizasyon çalışması tren kazasından sonra tamamlandı. Ancak banliyö treninde hâlâ sinyalizasyon çalışması tamamlanmadı” değerlendirmesinde bulundu.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları