loading
close
SON DAKİKALAR

Ankara'da kamu kurumlarında mesai saatleri değişti

Ankara'da kamu kurumlarında mesai saatleri değişti
Tarih: 15.04.2021 - 13:02
Kategori: Yerel

Ankara Valiliği, kamu kurum ve kuruluşlarının çalışma saatlerini, 10.00-16.00 olarak belirlediğini duyurdu.

Koronavirüs salgınına karşı alınan yeni tedbirler kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasının saat 19.00'da başlaması kararı alınmıştı.

Kamuda mesai saatleri de yeni yasaklara göre düzenleniyor.

İstanbul'un ardından Ankara'da da mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi.

Ankara Valiliği'nden konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:
"Covid-19 salgının yayılımının en aza indirilmesi amacıyla kamu çalışanlarına yönelik tedbirleri içeren 13/04/2021 tarihli ve 2021/8 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 14/04/2021 tarihli ve 31454 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Genelgede, çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinin uygulanabileceği esası getirilmiştir.

Esnek çalışma yöntemlerine (münavebeli mesai dahil) ilişkin aşağıda belirlenen usul ve esaslar dikkate alınmak kaydıyla kaymakamlar ve Valiliğimize bağlı kurum amirleri kendi kurum ve birimlerindeki ihtiyaç ve şartların gerektirdiği özel düzenlemeler yapabilecektir.

Valiliğimiz birimlerinde çalışan personelin durumlarının değerlendirilerek birim amirlerince dönüşümlü çalışma, uzaktan çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanacaktır. 

Bu kapsamda;

- Cumhurbaşkanlığının ilgi Genelgesi doğrultusunda gebeliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar olan hamile çalışanlar, süt izni kullanalar ile engelli çalışanlar,

- 10 yaş ve daha küçük yaşta çocukları olan kadın personel,

- Sağlık personeli hariç 60 yaş ve üzerinde olanlar (yönetici pozisyonundakiler hariç), Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunanlar, idari izinli sayılacaktır. Ancak bu çalışanlar, amirlerinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar görevlerine dönecektir.

Ayrıca ilimizde mesai saatleri 10:00-13:00 ile 13:30-16:00 arasında uygulanacaktır.

Özel Kanun, Tüzük ve Yönetmeliklere göre çalışma saatlerinin farklı olarak düzenlenmesi zorunlu olan kamu kurum kuruluşlara ait hükümler saklıdır."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları